Rudé moře patří k nejoblíbenějším potápěčským lokalitám, ovšem po nešťastné události, ke které došlo 3. srpna 2018, se mnoha lidem honí hlavou otázka, zda jsou vody omývající východní břeh severoafrické země bezpečné. Pravdou je, že žraloci v okolí Marsa Alam, jakožto i dalších egyptských letovisek, žijí. Je jich více než 40 druhů, ale naprostou většinu z nich potkáte spíše vzácně.

Co je dobré vědět o žralocích?

Žralok je paryba a predátor s vynikajícími loveckými schopnostmi. Chcete-li při potápění v Egyptě spatřit alespoň nějakého, nebudete se muset příliš snažit. Čas od času se objeví i v mělčích vodách v hloubce kolem 2 – 3 metrů a výjimečně i v mělčinách kolem jednoho metru hloubky.

Pomineme-li fakt, že téměř každý žralok představuje pro potápěče určité riziko, v naprosté většině jde o menší predátory, případně skupiny menších druhů. Při dodržování určitých zásad je riziko útoku minimální.

Střed se žralokem je bezesporu krajně nepříjemná záležitost, ale na druhé straně není od věci přihlédnout ke skutečnosti, že jsou to především média, kdo dělá z potápění vysoce nebezpečnou aktivitu. Ze statistického hlediska je útok žraloka nahodilý. Mnohonásobně více turistů zemře v zahraničí následkem autonehody, případně utone, protože podcení své plavecké schopnosti.

Názor si udělejte sami: od roku 2007 došlo v Egyptě k 16 útokům na člověka a pouze 4 byly smrtelné. S ohledem na množství turistů, kteří se v Rudém moři každoročně potápějí, je nadmíru jasné, že oběti predátorů měly zkrátka velkou smůlu.

Jak minimalizovat riziko střetu se žralokem?

Základním pravidlem je neprovádět ponory v podvečerních/večerních hodinách a v noci. Žraloci jsou v této době nejaktivnější a loví. Roli však hraje i to, že pláže jsou mnohem klidnější než přes den a k pobřeží připlouvá mnohem více ryb, které jsou lákadlem pro žraloky.

Nepotápějte se ve vodách se špatnou viditelností. Žralok si vás může splést s obvyklou potravou. 

Žralok si troufne spíše na potápěče – jednotlivce než na skupinu více potápěčů. Je-li to jen trochu možné, raději se vždy potápějte společně s dalšími lidmi.

Zapamatujte si, že žralok je ve vodě mnohem rychlejší než vy. Můžete se jmenovat Phelps, ale stejně mu neuplavete. Prudkými pohyby naopak přitáhnete jeho pozornost. Zachováte-li klid, vaše šance na to, že z vody vyváznete bez zranění, se výrazně zvýší.

Zkušení potápěči vědí, že nejdůležitější je nespustit žraloka z očí. Pokud kolem vás začne kroužit, pomalu ustupujte ke břehu či k člunu. 

V nejhorším případě – když přeci jen dojde ke střetu – bouchněte žraloka do oka, žaber či čumáku. Nebude to čekat a stáhne se, čímž vám dá dostatek času na ústup.

A rada na závěr? Nezapomeňte si sjednat kvalitní pojištění na potápění. Žraloky sice nezažene, ale pokud se vám pod hladinou cokoliv přihodí, pojišťovna se postará o finanční kompenzaci.

V Egyptě vám pravděpodobně bude stačit pojištění potápěčů do hloubky 40m (rekreační potápění je zde povoleno do 30 m). Pro pokročilé potápěče je určeno pojištění potápění v extrémních podmínkách – nad 40 m.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit