Letošní Sziget Festival, který startuje 5. srpna a potvrvá až do 11. srpna, přišel s první várkou interpretů jež obsahuje rovnou 80 jmen. Mezi nimi nechybí velký headlineři jako Major Lazer nebo Kings of Leon, ale členy alternativní scény v čele s Caribou a Foals.

Maďarský hudební festival na ostrově uprostřed Budapeště, jež trvá celý týden a navštíví ho přibližně půl miliónu návštěvníků, pojal svůj line up ve vzpomínkovém módu a na své půdě tak přivítá zpět interprety, které už každoroční návštěvníci festivalu viděli a zamilovali si je. Dua Lipa, pro kterou byl v minulosti Sziget vůbec prvním festivalem, kterému headlinerovala, tu představí svoje očekávané druhé album. Stormzy, jež se během posledních dvou let stal novou ikonou britské rapové scény. Nebo také rockový Kings Of Leon, kteří prostor u Dunaje rozkákali už před pěti lety.

Pro nás je ale festival hlavně o těch menších jménech, které je občas těžké do Česka dostat, a máme je tak možnost slyšet právě tady. A letošní várka jmen více než potěšila. Foster The People, FKA twigs, Khalid, Asap Rocky či Kaytranda. Přažští hipsters už můžou vytahovat černé oblečení pro Caribou, Jon Hopkinse, I Hate Models nebo Kölsche a mainstreamovější raveři se zas mohou těšit na Calvina Harrise, teď už Oscarem oceněného Mark Ronsona za song Shallow nebo Dipla, který vystoupí jak sám, tak na hlavním pódiu i se svým hlavním projektem Major Lazer. Ti před třema roky předvedli neskutečnou párty z který jsme měli kocovinu ještě další dva dny.

Celých sedm dní ale není zdaleka jen o hudbě. Festivalový park je obehnán různými vedlejšími aktivitami. Divadli, sportovními atrakcemi, akrobatickými představeními, speciálními výstavami či workshopovými stánky, kde se může návštěvník naučit postavit dřevěnou židli nebo si jen pomalovat triko. Většina ale stejně nejvíc každý rok vždy ocení během parních dní pláž v cípu ostrova, kde se můžou zchladit v řece, ráno si zacvičit jógu a při východu Slunce si ještě užít afterpárty, když všechna ostatní hudba na ostrově skončí pro klid spících.

Festival nabízí rovnou několik variant upgradovaných kempů, nicméně v ceně každé vstupenky (která je na tři dny a více) je možné si zadarmo rozložit stan kdekoliv po areálu a dopoledne si ještě poslechnout soundchecky hvězd včetně těch na hlavním pódiu.

Je možné si koupit jak jednodenní vstupy, tak i celotýdenní, které jsou do 3. března stále za levnější cenu 299 euro na stránkách Szigetu. Pokud ale chceš o festivalu vědět víc než se rozhodneš, tak mrkni na naše reporty z minulého ročníku.

Sziget, 1. den: Ed Sheeran, The Blaze a Jain

Sziget, 2. a 3. den: Martin Garrix, Yungblud a The 1975

Sziget, 4. a 5. den: Macklemore, Parcels a Polo&Pan

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit