9288 km, 8 časových pásem, nekonečné březové háje, mohutné řeky a malebná krajina Sibiře. Strávit celých 6 dní ve vlaku na Transsibiřské magistrále by dokázal asi jen opravdový železniční fajnšmekr. A hlavně by byla škoda nechat si cestou ujít tolik zajímavostí. Pojďte se podívat na ty nejlepší z nich.

Moskva

Pro většinu cestovatelů je Moskva výchozí stanicí na Transsibiřskou magistrálu a byla by chyba nevěnovat městu alespoň pár dní. Velkolepé katedrály, starobylé pevnosti, stalinistická architektura v kontrastu s futuristickými mrakodrapy. A nesmíme zapomenout ani na moskevské metro, uměleckou galerii pod povrchem země. 

Jaroslavl

Po zhruba 5 hodinách jízdy na severovýchod od Moskvy je první příležitostí k zastavení Jaroslavl. Město na řece Volze, založené před více než 1000 lety, vás okouzlí nádhernými kláštery, kostely a katedrálami. Město se dostalo i na seznam UNESCO.

Kazaň

Pokud zvolíte při výjezdu z Moskvy směr čistě na východ, projet Kazaň jen tak bez zastavení prostě nejde. Další město na seznamu UNESCO, které je kulturním centrem Povolžských Tatarů. Nevynechejte kazaňský kreml s mešitou Kul Šarif.

Jekatěrinburg

V dobách Sovětského svazu býval Jekatěrinburg pro cizince uzavřený z důvodu zdejšího vojenského průmyslu, dnes je však město plně otevřené. Jekatěrinburg je bránou na Sibiř. 

Krasnojarsk

Město v samém srdci Sibiře nemá z hlediska historických nebo kulturních památek moc co nabídnout. Co však za návštěvu určitě stojí, jsou vulkanické skalní formace v Národním parku Stolby. Nemusíte být horolezec, abyste ocenili krásu těchto skalních měst.

Bajkal

I kdybyste cestou z Moskvy ani jednou nevystoupili, tak zastávka u jezera Bajkal je téměř povinností. Ubytujte se v dřevěném domku v kopcích nad jezerem, dejte si saunu, ochutnejte omula, zajděte na ryby a pozorujte toto křišťálově průzračné jezero.

Ulan Ude

Celá oblast Burjatsko je pojmenovaná podle zdejšího etnika a je centrem ruského buddhismu. Asi nejzajímavější je Ivolginský buddhistický klášter za městem, který dokonce několikrát navštívil sám dalajlama.

Vladivostok

Zde končí Transsibiřská magistrála. Moře, kopcovitý terén a most připomínající Golden Gate Bridge jsou důvody, proč vám bude Vladivostok připomínat San Francisco. Zdejší přístav je domovem ruské tichomořské flotily a město má typicky přímořskou atmosféru. 

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit