Známe to, každý rok je to ten stejný boj, jít se vyspat nebo stát frontu na lístky s ne vždycky úspěšným koncem. Nebo radši se na filmy vykašlat úplně a jen si užívat párty a atmosféru a potkávat se s přáteli. Když už jít na film, tak na jaký? Přinášíme pár tipů napříč všemi spektry návštěvníků, co letos na karlovarském festivalu neminout.

Na jaké filmy
Přiznejme si to, přece jen jádro celého festivalu stále tvoří a tvořit budou filmy a jejich rozmanitý výběr napříč žánrovým i kvalitativním spektrem… a v tom je ten oříšek. Vybrat si z více než 200 snímků je zkrátka fuška a šance, že se netrefíte, je docela vysoká. O debutu mladého českého režiséra Michala Hogenauera se šušká již dlouho a někteří zasvěcení jej přirovnávají ke svěžím počinům Olma Omerzua. S Tichými doteky byste neměli šlápnout vedle, stejně jako se studentským snímkem Hra slovinsko-české naděje Luna Sevnika vybraného v rámci prestižní studentské sekce První podání. Pokud dáváte přednost kontemplativním dílům, rozhodně stojí za to nový počin mexického tvůrce Carlose Reygadase Nuestro tiempo, pokud pak rádi dáváte průchod emocím, měli byste dát šanci německému snímku System Crasher.

Kam na párty
Letošní absencí Aeroportu, kouzelného místa, kde se potkávali lidé, na které nezbylo ubytování, a tak museli pařit celou noc i ti s nejvyššími VIP kartičkami, se velmi ztížil a zúžil výběr místa, kam zajít po poslední noční projekci. Již loni zahájil provoz klub Kaiser 54 v nádherném dekadentním prostoru Lázní I, který bude otevřen denně, a myslím si, že to bude stát za to. Midi lidi, Orion nebo Tata Bojs je jen pár jmen, které v klubu vystoupí a mimo párty se tu budou konat i koncerty. Více o Kaiseru se můžeš dočíst v tomto článku, přehled všech akcí najdeš tady.

Druhým místem, kam vyrazit, je pak rozhodně nový pop-up klub KINO v prostoru loňského Aeroportu, kde se naopak můžete těšit na poctivou dávku housu či techna v podání dua Bratři, nebo na opening rave Addict v režii NobodyListena a další parties. Vše přehledně u nás na webu nebo na Facebooku.

Rozhodně také není nic špatného na tom, jen si sednout v dát si pivko na terase v “Efku” nebo si sednout s lahvinkou dolů k řece.

Kam na jídlo
Sehnat něco, co uspokojí jak vaše chuťové buňky, tak i nesmírný hlad po propařené noci, může být někdy docela dost náročné. Festival každoročně přitahuje bizarní stánky s nudlemi a haluškami, které vypadají, jak kdyby vypadly z nějakého sci-fi filmu, a těm bych se určitě vyhnula velkým obloukem. Další pastí je pak absence non-stop otevírací doby v pobočce McDonald’s a často naprosto vybrakovaná Billa. Svatým grálem a neskutečnou záchranou je pak trojboj v mírně schované boční uličce s názvem Zeyerova, kde si můžete dát palačinky, langoše či burgery ve tři ráno i ve tři odpoledne. A když se vydáte kousek dál autobusem směrem ke stanovému městečku, najdete plně zásobený a téměř nedotčený Lidl.

Doprovodný program
Rozhodně zajímavou položku letošního doprovodného programu je výjimečně vysoký počet kvalitních koncertů, který jsem již zmiňovala výše v klubu Kaiser 54. Netradiční položkou je pak speciální edice vždycky vyprodaného představení Amerikánka, kde pouze u příležitosti festivalu budou hostovat herci jako Stanislav Majer nebo Klára Melíšková. Pokud vás bude městský život už unavovat, doporučuji si na akreditaci půjčit kolo a vyjet ven, třeba v malebném Lokti budete za hodinku.

Tipy ostříleného návštěvníka
Nemá ani asi už cenu počítat, kolikrát náš redakční tým na festivalu byl, a proto přinášíme pár jednoduchých rad.

  • Když nevíte, na jaký film jít, doporučujeme sekci Horizonty, ve které je to nejlepší ze zahraničních festivalů, a tak je i poměrně snadné si dohledat kritiky.
  • Spěte, fakt nemá cenu prochrápat celý film a stát se tak terčem posměchu ostatních diváků.
  • Pokud už opravdu nutně potřebujete spát v kině, Velký sál Thermalu je nejlepší volba.
  • Půl hodiny předem jsou u expresní pokladny vypouštěny přebývající VIP lístky, a máte tak možnost se dostat i na beznadějně plná promítání.
  • Celebrity se nejlépe odchytávají v pozdních hodinách kolem Thermalu a především cestou z hotelového bazénu.
  • Rezervujte si bus zpátky včas, není nic horšího než horentně shánět odvoz domů poslední den a s kocovinou.

Tým Czechmag se na vás těší z Varů se speciální edicí článků.

 

foto: Tomáš Fiala

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit