Obvykle se ke kauzám na české YouTube scéně nevyjadřuji. Pokud tedy nejde o Musery a jejich nechození k volbám, protože to mě štve pořád. Každopádně, co před několika hodinami provedl youtuber Tary, by rozhodně nemělo zůstat bez povšimnutí.

Tary Povoroznyk je youtuber, který se na české scéně proslavil konceptem videí, kde předvádí a učí své publikum parkour, a je nutno uznat, že jeho tvorba dokázala zaujmout, jelikož se může pyšnit opravdu velkými čísly. Je skvělé, že se po dlouhé době objevil tvůrce, který donutil dětské publikum vstát od počítačů a jít se protáhnout ven za barák, ale…
S úspěchem přichází také zodpovědnost, kterou je si třeba uvědomit, o to víc když je vaše cílová skupina ta nejmladší, co se na internetu pohybuje. V tomto směru ale Tary již po několikáté silně přestřelil a naprosto nezvládl odpovědnost, kterou si jako tvůrce s sebou nese.
Před nějakou dobou internetem prolítlo video, kde Tary jede nepřiměřenou rychlostí po dálnici v jeho novém Audi A7 a naprosto ignoruje dopravní předpisy. Choval se prostě jako zastydlý puberťák, co se chce před kámoši pochlubit, že dostal novou káru. Zvedla se vlna nevole a youtuber se nakonec veřejně omluvil a video stáhl. Říká se, že chybovat je lidské. Bohužel v prostředí, ve kterém se Tary pohybuje a vystupuje, si takovéto chyby dovolit prostě nemůže. Pokud vás denně sleduje několik desítek tisíc dětí, které vás mají za svůj vzor, tak prostě chybu udělat nesmíte.

Většina z nás by si řekla, že se Tary svou aférou s autem dostatečně poučil, ale opak je očividně pravdou. Sociální sítě od včera řeší další Taryho video, kvůli kterému vlastně i píšu tento článek. Tary na něm naprosto nevybíravým, dětinským a arogantní způsobem urazí malého fanouška a později ještě všechny pobouřené nařkne z toho, že nemají smysl pro humor.

zdroj: https://twitter.com/JohnyMachette

Stejně tak jako Taryho mrzí, že nikdo nepochopil jeho vtip, tak mě mrzí, že má někdo takový prostor na internetu a ovlivňuje mladší generace. Já tenhle článek nepíšu z důvodu, abych o Tarym řekl, že je idiot, nebo ho jinak napadal. Obrázek o člověku, jemuž je dvacet šest let a dokáže předvést tohle, si totiž dokáže udělat každý sám.

Důvod, proč tento článek píšu je to, jaké by toto video mělo mít následky. A tím nemyslím následky, že Tary přestane natáčet a zmizí ze scény, protože někdo tak lačnící po penězích a s uvažováním jako on, totiž jen tak nezmizí. Následky by toto video mělo mít morální. Mělo by se morálně dotknout každého člověka, jenž nějak s Tarym spolupracuje, každého jeho známého, každého rodiče, který nechává své dítě se na Taryho koukat. Je jenom na lidech a vlastní morálce, jak se dokáží s touto situací poprat. Jestli dokáží takovéto chování odsoudit. Protože pokud chceme, aby svět sociálních sítí a youtuberství bylo někdy bráno vážně, tak by v něm člověk jako Tary neměl mít žádný prostor.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit