Pojem “debutové album” už pomalu začíná díky únorovým releasům ztrácet svůj smysl, jelikož se jich v tomto měsíci vyskytlo hned několik. Pokud k nim připočteme zbytek, máme tu opět poměrně nabitý měsíc, který nabídl spoustu skvělé muziky. Tu si můžete koneckonců užít v mém tradičním souhrnném playlistu. Nyní si už ale pojďme společně připomenout významné únorové releasy.

SPOTIFY PLAYLIST ~ TOP 30 MĚSÍCE ÚNOR


OFFSET – FATHER OF 4

SÓLOVKY ČLENŮ MIGOS JSOU ZKOMPLETOVÁNY a je to právě offsetův počin, který se zdý být tím NEJlepším. Father of 4 tak potvrzuje dlouhodobější podezření, že offset přerostl Quava a řadí se na autorskou špici Migos.

“This album means the world to me took my time with the project. Take your time listening very special stories within the songs”…  Komentuje slovy svojí debutovou sólovou desku člen uskupení Migos, kterému vydání tohoto projektu trvalo déle než by bylo zdrávo. Nicméně lze tuto skutečnost odpustit, jelikož si očividně Offset sáhl hluboko, aby mohl své fanoušky potěšit tímto hlubokým osobním projektem. Deska je adresována autorovým dětem, které v rámci desky hrají velkou roli a jejich váha je zdůrazněna v coveru i názvu.

Offset přináší desku o 16 skladbách, na kterých je naprosto otevřený a upřímný jako nikdy před tím. Společnost mu tvoří hned několik zajímavých hostů, patří mezi ně: Quavo, Travis Scott, 21 Savage, Cardi B, Gucci a příjemná překvapení CeeLo Green, Big Rube nebo J. Cole. Sympaticky se snaží autor nastínit svoje niterní pocity a dát je najevo skrze debutové album. Offset chce veřejnosti ukázat, že není jen monotónním zbohatlíkem s ohromující sbírkou chainů, ale je otcem, manželem a synem, jak informuje Big Rube na skvělém procítěném intru. Podobně otevřeně se snaží skrze skladby Offset promlouvat i na dalších skladbách a daří se mu to náramně. Je to také i díky skvělému trapovému doprovodu plného rozmanitých atmosfér a povedených featuringů. Z trilogie debutovek členů Migos se tak ta Offsetova řadí jednoznačně na špici.


LIL PUMP – HARVERD DROPOUT

pumpova debutovka by na sobě ve skutečnosti měla mít nálepku “slouží jen pro pobavení”. autor totiž servíruje svoji dávku ignoranství a flexu, která dokáže v rámci možností zabavit a zaručeně bude úspěšně bourat kluby.

Jeden z nejkontroverznějších rapperů této generace po nekonečných odkladech konečně naservíroval debutové album Harverd Dropout. No konečně, ano… I přes Pumpovu (otravnou) výstřednost a nekonečně generující jednoduchost skladeb je nepopiratelné, že se jeho tvorba shledává s oblíbeností. A nutno dodat, že trochu Pumpova bláznovství v kombinaci se skvělými beaty možná neuškodí, musí se však podávat s mírou a to dost možná doslovnou. Název desky je vyústěním twitterové ságy pojednávající o tom, že Pump byl vyhozen z Harvardské univerzity, aby zachránil rap game. Sám pak tento fakt přiznal, no a téma desky je na světě. “My goal is to be the most ignorant, richest rapper I could be,” … Dost postačující důkaz toho, jak by měl posluchač s deskou zacházet.

16 skladeb je však pro tyto účely až moc. Nicméně i na nich se dá najít pár oblíbených kousků, které “vyniknou”. List hostujících jmen je rozsáhlý a obsahuje nejvyšší kalibr: Uzi, Smokepurp, Offset, YG a drobná překvapení jako např. Lil Wayne, 2 Chainz nebo Kanye West. Nicméně ve výsledku je však hostující část desky tak nějak utopená ve všudy přítomném Pumpovství a na povrch pak hlavně vyplouvá zvuková složka. Za tou stojí producenti, kteří se postarali o pořádně žhavé a bláznivé kousky. Jsou jimi např. Ronny J, CuBeatz, CBMIX, MISOGI, Danny Wolf a x dalších. Co dodat víc, poslechem neprohloupíte, jen se přesvědčíte o tom, že moderní tvorba si vystačí opravdu s minimem. Pump tohle minimum však umí prodat v rámci možností poměrně zábavně


GUNNA – DRIP OR DROWN 2

drip or drown 2 se bohužel sem tam utápí v předvídatelnosti a monotónnosti. i tak se však jedná o relativně povedený počin, ale nelze se zbavit dojmu, že z gunnovi nastřádané  formy by se dalo vytěžit daleko, daleko více.

Bylo by až troufalé neočekávat, že Atlantský interpret Gunna neprorazí do předních pozic rapové game. Další z produktů Atlanty a zástupce Young Thugova atlantského přílivu totiž již několik měsíců dokazuje, že patří mezi jedny z nejžhavějších ve hře. Po career changeru “Drip Season 3” z roku 2018 se Gunna dostal do zběsilého tempa, které stejným způsobem pohltilo jeho atlantského bratra Lil Babyho. Výsledkem byl poměrně povedený společný mixtape “Drip Harder”. Od té doby by se těžko hledal release, kde by se Gunna neocitl jako host no a proto není únorová JAK JINAK, DEBUTOVÁ deska Drip Or Drown 2 vůbec žádným překvapením. Aby nedošlo k nějakým nečekaným anti-atlantským vlivům, dohled nad produkcí desky si vzali Young Thug, Turbo a Wheezy.

Překvapení se však nekoná ani na samotném projektu. Číslo 16 je asi únorovým trendem nebo mi něco uniká, protože i zde najdeme tracklist s tímto číslem. Nicméně diametrálně působí počet featuringů, který se zastavuje na čísle 3, jedná se o povinné účasti Lil Babyho, Thuggera a překvapení v podobě Cartiho. Je škoda, že se Gunna neodhodlal k nějakým riskantnějším krokům a neopustil svoji komfortní zónu. Deska totiž obsahuje víceméně očekávaný obsah, plný atlantského Thuggerovského mumble rapu a melodických psychedelických beatů. Skipování skladeb je v tomto případě asi nevyhnutelné a je to škoda, deska nabízí několik zajímavých skladeb, nicméně jejich stereotypnost je časem velmi znatelná. Je tak trochu frustrující, že největší banger desky vznikl opět zásluhou Thuggerea. “3 Headed Snake” je prezentací neskutečně pevné chemie mezi oběma autory a bohužel taky důkazem, že Gunna zatím nedokázal svůj nepopiratelný potenciál chytit do vlastní režie a zůžitkovat jej.


AJ TRACEY – AJ TRACEY

aj tracey na svém debutovém projektu plně dokazuje svoji variabilitu a skills. stejnojmenné album nabízí velmi příjemný koncept pop-trapu obohacený o typický uk grime.

Rapovým projektem z UK pravý rapový fanoušek nikdy nepohrdne. O to víc, když se jedná o grime záležitost. Ve skutečnosti je však “AJ Tracey”, stejnojmenná debutová deska autora z Brixtonu daleko rozmanitější záležitostí. Najdeme na ní několik žánrů současně, které jasně dokládají, že AJ Tracey je velice hladový po kousku slávy a uznání. Za sebou už má tento autor několik krátkých EP, kde se objevil například Denzel Curry.

Tracklist čítající 15 skladeb se vejde do necelých 50 minut a jak jsem zmínil, nabízí velkou rozmanitost. Co se hostů týče, nikoho asi nepřekvapí účast Giggse, mezi další hosty se řadí už jen pouze Not3s a milé překvapení Jay Critch z Rich Forever. Není asi třeba se sáhodlouze rozepisovat, najdete z de tvrdé trapové skladby, stejně jako ty umírněnější a líbeznější, grimeovky, klubovky s mírným nádechem popu. Vše funguje jak má a deska nabídne velmi kvalitní zážitek a důkaz, že autoři z UK mají vždycky co nabídnout.


TYLA YAWEH – HEART FULL OF RAGE

V rámci únorového trendu debutovek přidávám tu nejméně známou. o to větší překvapeni pak budete, jak vyzrále heart full of rage zní. tento mladý autor  tímto projektem zaznamenává slušný rozjezd kariéry.

Asi nebudu jediný když řeknu, že Tyla Yaweh je pro mě doposud neznámé jméno. O tomto mladém autorovi z Orlanda jste se mohli pravděpodobně doslechnout leda z několika jeho singlů a featuringů. Dost možná také jste jeho jméno zastihli v pozadí koncert listu Post Maloneho, jelikož právě tomuto velikánu dělá Tyla doprovod v rámci evropského turné. Tvorba tohoto umělce v sobě kloubí prvky R&B, rocku a hip hopu po vzoru umělců jako jsou např. Roy Woods nebo (s přimhouřením oka) Tory Lanez.

Celkový počet 10 skladeb poslouží jako řádný důkaz k tomu, že se setkáváte s neskutečně talentovaným autorem s velkým příslibem do budoucna. Deska se nese v duchu skvělé hluboké atmosféry plné emocionálního zpěvu, originální flow a líbezných melodií v kombinaci s trapovými prvky. Do konceptu desky také skvěle zapadá přítomnost dvou featuringů, o které se zasloužili French Montana a PnB Rock. Asi není třeba víc dodávat, snad jsme svědky zrodu nové R&B – hip hopové hvězdy, protože Heart Full Of Rage ve mě zanechalo velmi silné dojmy, věřím že i u Vás.


Drake připomíná 10ti leté výročí jednoho z jeho nejvýznamnějších mixtapů kariéry – So Far Gone. Při této příležitosti se Dreezy rozhodl hodit na streamovací platformy tento mixtape a dopřát tak fanouškům pořádnou dávku nostalgie. Jedná se totiž o jeho první komerční průlom, který jej dostal až sem, pokud někdo (jako já) neslyšel, může teď tuto trestuhodnou chybu napravit.

Jeden z nejvíce výrazných UK artists Giggs vypustil desku “Big dad…“. Ta nabízí očekávanou porci tvrdého rapu z londýnských ulic, na dlouhém, 18ti skladbovém tracklistu. Vše je okořeněno několika featuringy, ze kterých vyzdvihnu jména jako Lil Yachty, Jadakiss, Labrinth nebo French Montana. Trochu striktního anglického čaje rozhodně neuškodí, ale nepřepijte se.

Z podsvětí a temné noci vyplouvá na povrch již třetí další deska autora, který si říká GOODNIGHT LOVELL. Nese název Night Lovell a přináší 18 skladeb plných Kanadské temnoty. Krom toho také několik zajímavých hostů, mezi něž patří žánroví specialisté $uicideBoy$, Lil Gnar nebo Wifisfuneral. Pro fanoušky hutných atmosferických trapových kousků se jedná o povinnost, jedná se totiž o ztělesnění nočních hrůz. Cover mluví za vše, hodně originální počin, možná trochu moc stereotypní, ale dobře…

Poctivou dávku zámořského trapu přináší kanadsko-jamajský autor Yung Tory. Jeho mixtape Rastar musí potěšit všechny fanoušky moderního soundu. Tory prezentuej svůj fresh sound a jeho osobitý swag. Aby toho nebylo málo, obohatil desku povedenými featuringy, o ty se postarali Valee, Fetty Wap nebo například Yung Jizzel.

Bones se vrací zpět se svým projektem SparrowsCreek, na kterém se sešel s Eddym Bakerem. Tento počin přináší typického Bonese, tentokrát možná trochu více  umírněného a experimentujícího v rámci žánru. Každý track této undergroundové legendy je svátkem, do toho.

A3C aka All Three Coasts vydává již 8. kompilaci A3C VOLUME. Jak je zvykem, na ní najdeme obří tracklist (52 skladeb, kde dostávají prostor neznámí a začínající umělci. V minulosti se zde objevilo hned několik dnešních rapových hvězd (Yung Bans, G-Eazy, Vince Staples atd.), takže je třeba brát tuto kompilaci vážně.


OKRAJOVĚ

Tento měsíc vyšly také tyto projekty, jejichž poslech můžete zařadit do vašeho volného času. Společná deska Wiz Khalify a Currencyho2009 nebo Addie Pitino od Asap Anta. Vynechat asi můžete valentýnskou kompilaci Pornhubu, který by měl zůstat věrný tomu co mu jde nejlépe. V duchu valentýna se nese i Valentino Twenty od 24Hrse. EP o 3 kouscích si přichystal talentovaný SahBabii, povedené desky vydali rapperka IAMDDB (Swervvvvv.5) nebo čínské uskupení Higher Brothers (Five Stars), kde se objevilo mnoho významných amerických jmen. S určitou dávkou nostalgie si také můžete pustit desky T-Paina (1UP) nebo Pouyovo Gratest Hits, Vol. 3, na kterém se sešel s Boobiem Lootavelim.

Oukej, tohle byl únorový souhrn těch nejvýznamnějších rapových releasů! Stay tunned, za měsíc se vidíme u dalšího vydání Rap Month ! See ya.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit