Věděli jste, že předchůdcem dětských kolébek byly takzvané konoušky? Byly to kusy látek zavěšené na provazech, jejichž výhodou byla snadná přemístitelnost. Bohatší rodiny si pak pořizovaly kvalitnější dřevěné konoušky. Takovéto kolébky už ale musely být zavěšeny na kovaných železných tyčích. Zdobení a konstrukce kolébek bylo rozdílné mezi kraji. Velmi přitom záleželo na šikovnosti a zručnosti truhláře. V chudších krajích byly kolébky spíše malované a v bohatších zase zdobené složitými vyřezávanými ornamenty.

V dnešní době většina miminek končí (nebo spíše začíná?) v postýlkách s mřížemi, ve kterých přespávají často až do školkového věku. Stále více maminek ale nechce, aby jejich dítě spalo „za mřížemi“. První postýlku vybírají pro svá miminka tak, aby jim dali pocit útulnosti a umožnili houpavý pohyb ze strany na stranu. Miminko pak snadněji usíná, a to i po nočním kojení. Jako tomu bylo v časech našich prababiček, náročnější maminky dnes volí pro svá miminka kolébky.

A jaké jsou vlastně moderní kolébky? Reagují na požadavky současných rodičů a přitom zachovávají pozitiva kolébání a simulace prostředí mateřského lůna, která jsou prověřena staletími.

Mezi nové trendy patří látkové koše z přírodních materiálů. V módě jsou také kolébky ze dřeva. Některé kolébky se dají jednoduše složit a vzít s sebou na cesty autem nebo i do letadla. Jiné jdou polohovat nebo třeba naklonit, aby ulehčili miminkům s refluxem nebo virózou. Existují dokonce i kolébky s přebalovacím pultem, jako tomu bývá u klasických postýlek. V neposlední řadě dnes hraje roli design. Za zajímavé kolébky, které se hodí do interiéru, jsou maminky ochotné připlatit. Stejně tak je tomu i u původu výrobku. Je rozdíl, zda vaše miminko spí v bezpohlavní kolébce vyrobené kdesi v Číně nebo v autentické kvalitní kolébce od českého truhláře.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit