Za novorozeneckou koliku může nezralá trávící soustava (tedy zvýšená plynatost miminka a také to, že se dostatečně nehýbe) miminka a zároveň jejich adaptační problémy. Adaptace miminka na vnější svět trvá zhruba 6-9 týdnů, ve kterých si zvykají na zcela jiné prostředí, než měla v bříšku u maminky.

A na co bylo miminko v vlastně zvyklé? Na těsnou blízkost maminky, teplo, pohyb a okamžitý přísun stravy, kdykoliv mělo hlad.

Pokud děťátko v jeho náročném procesu adaptace začně ještě bolet bříško, začíná peklo. Pro něj, ale i pro rodiče. Dítě je unavené, rozbolavělé, nemůže usnout a je schopné plakat i několik hodin.

Je zajímavé, že tyto potíže trápí zejména “západní” kultury. Takzvané “nosící” kultury, jako třeba Afrika, tyto potíže prakticky neznají. Ženy nosí miminka prakticky pořád uvázaná na těle, kde mají vjemy velmi podobné těm v děloze. Tedy jsou u mámy tělo na tělo, cítí její pohyb, teplo, hlas. A kdykoliv mohou k prsu. Pohyb na mámině těle (dítě totiž není jen pasivní, na pohyb matky reaguje, vyrovnává ho, zapojuje svaly) pomáhá rozpohybovat střeva, pomáhá i to, že bříško je v teple a kolínka zvednutá.

Nošení dětí tedy opravdu pomáhá nejen v adaptaci, ale i na koliku.

Pokud je kolika opravdu urputná, vyzkoušejte kromě nošení v šátku nebo nosítku i další metody, jak miminku ulevit – bříško nahřejte polštářkem, nebo mu dopřejte teplou koupel, zkuste jemnou masáž bříška, pomáhá i nošení “na tygříka” (miminko máte bříškem položene na předloktí, ruce i nožičky visí po stranách dolů. Pak pomalu pohupujete rukou, nebo s dítětem na ruce chodíte).

A nebojte, za pár týdnů to opravdu přejde, i když se vám některé probdělé noci budou zdát nekonečné. 🙂

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit