16. a 17. října zavítá do českého hlavního města festival Overhead Prague, který zde představí funkce a možnosti využití dronů. Mimo jiné na návštěvníky čeká spousta přednášek od specialistů nejrůznějších národností či promítání filmů natočených právě drony. Blíže představí událost sám její zakladatel, John Caulkins, který nám postkytl rozhovor.

For interview in English please click here.

O dronech si spousta lidí myslí, že jsou nebezpečným prostředkem pro sledování lidí a narušování jejich soukromí. Co vy si o tom myslíte?

Lidé se bojí tzv. “Velkého bratra”, ale neuvědomují si, že kamery jsou už všude po městě, v nákupních centrech nebo supermarketech. Lidé by se spíš měli obávat svých telefonů a používání telefonu, protože můžete být vysledováni pokaždé, když použijete kartu nebo něco dáte na Facebook. To je to, o co tu doopravdy jde. Drony jsou jenom malé létající stroje. Máme je pod kontrolou. Ze své podstaty nejsou špatní nebo dobří.
Znám hodně “vzdělaných” lidí, kteří si myslí, že drony jsou špatné. Je pravda, že vydávají otravný bzučíčí zvuk. Ale jsme stále na začátku vývoje dronů a lidé se v budoucnu budou koukat zpátky na tuto dobu, jako se dříve lidé koukali na mobily s anténami.

2_Parrot_AR.Drone_2.0_in_flight

Co vás vedlo k uspořádání festivalu Overhead Prague?

Minulé léto jsme udělali krátké “pirátské” video Prahy, které se jmenuje “Magic Carpet Ride Over Prague” (Magická cesta nad Prahou na létajícím koberci). Byl o to velký zájem, ale právo je samozřejmě hodně striktní, takže jsme se rozhodli najít co největší profesionály a pozvat je k tomu, abychom diskutovali o dronech a našli “sílu v číslech” a nazvájem si pomohli.

Co vás přimělo k natáčení aero filmů?

Chtěl jsem udělat krátký film pro turisty, který by mohl být promítán v uzavřeném kině za McDonaldem na Malé Straně (U Hradeb). Je to dlouhý příběh. “Overhead” v podstatě není omezen jen na drony, může to být jakýkoliv způsob vidět věci shora.

Na koho se svým projektem zaměřujete?

Mladí lidé jsou samozřejmě nejlepší, protože se dokáží nejrychleji přizpůsobit novým technologiím. Zároveň je tu víc mužů než žen, co se zajímají o drony, ostatně jako v celém segmentu techniky.

Čeho tím chcete dosáhnout?

Bylo by super udělat stejný projekt pro další města v České republice nebo i v jiných zemích. Některé státy vidí potenciál v růstu tohoto průmyslu mnohem rychleji. Vidíme ubývat prací v některých sektorech, proto jsem přesvědčený, že uvidíme boom s dronama i ve školách. V mnohých případech by mohly odvést i lepší práci než lidi – například prozkoumávání infrastruktury, elektráren, silnicí, mostů a farem. Je tolik možností.

Unknown-9

Co se vám líbí na Praze?

Lidé jsou velmi otevření. Nikdo nikdy neřekne: “To je hloupý nápad, nedělej to.” Také mám rád architekturu a historii, takže nejlépe řečeno “historickou Prahu”.

Overhead Prague bude probíhat již od zítřka, 16. a 17. října, a jestli Vás zajímá cokoliv dalšího, navštivte web www.overheadprague.com, kde naleznete veškeré informace včetně kompletního programu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit