Znáte to, dnešní samočinné převodovky mívají 5-7 stupňů a ohlédneme-li se do minulosti, standardem byly pouze čtyř-kvaltové automaty. Jenže doba pokročila mílovými skoky a dnes se bez problému můžeme vozit v 9-stupňovém automatu a vyhlížet do budoucna převodovku 10-stupňovou. Přečtěte si však pár odstavců o tom, jaká je Honda CR-V 2015 s automatickou převodovkou.

Prvně však doporučuji přečíst si článek Honda CR-V 2015 – Cestovní sporťák, kde najdete redakční test verze s 6 stupňovým manuálem. Pokud se radši díváte, k dispozici je i videotest.

Automat ve službách maloobjemového dieselu

Testovaný model byl vybaven vznětovým motorem o objemu 1.6 litru a výkonem 160 koní. To by nebylo takové překvapení, pokud by se uvnitř neskrývala dvě turbodmychadla, která udávají motoru plynulý rytmus života. Když se zamyslíte nad touto kombinací, zdá se být 9 převodových stupňů poměrně zbytečných.

IMG_8819

Jenže po pár kilometrech jízdy se samočinnou převodovkou zjistíte, že motor běží takřka na volnoběžné otáčky. Výjezd z parkoviště a za prvních 200 metrů už automat řadil třetí rychlostní stupeň. Jakmile se v provozu dosáhlo 2000 otáček, otáčkoměr klesl k volnoběžným hodnotám a motor si vesele ševelil na dalším stupni.

IMG_8803

Systém Stop/Start si můžete částečně řídit sami, a to tlakem na brzdový pedál, jestliže jej sešlápnete naplno, systém se aktivuje. Do městského provozu je samozřejmě automat pohodlnější a lze jeho řadící činnost částečně regulovat plynovým pedálem.

IMG_8794

Mimo město za legrací

Pokud opustíte hranice města a vydáte se na dálnice, pochopíte nákladný a náročný vývoj 9. stupňového automatu. Při tachometrových 130 km/h se opět pohybujeme pod 2000 otáčkami za minutu. K povedenému modernímu vozu byl přidán skutečně úsporný automat, jelikož spotřeba vozu při ekonomické jízdě je 6 litrů na 100 kilometrů.

IMG_8816

Jeli jste už někdy 190 km/h na 2200 otáček za minutu? Ne? V CR-V je tohle totiž zcela běžné. Svižně, úsporně a pohodlně – to je devítistupňový automat Honda.

IMG_8802

V článku o CR-V 2015 s manuální převodovkou jsem psal o sportovním duchu této nové Hondy. Model s automatem potěšil o moc víc. Důvodem jsou totiž pádla pod volantem pro ostřejší jízdu na okreskách nebo závodním okruhu. Na voliči rychlosti lze řadící páku s poměrně netradičním hranatým designem přesunout do polohy S, což bude mít za následek řazení ve vysokých otáčkách. Kdykoli a v kterémkoli režimu lze stisknout pádla pod volantem a vůz okamžitě zareaguje dle vůle řidiče.

Samotné řazení automatu není úplně nejhladší, zkrátka to, že automat změnil rychlost, dá pocítit za studena tedy o něco více, se zahřátým motorem se chod výrazně zjemní.

IMG_8828

Opravdu úsporný automat

Komfortnějšími prvky oproti verzi s manuální převodovkou byly xenonové světlomety s  LED přísvitem do zatáček. Tím se zlepšilo cestování v noci, oproti halogenovým, byť vysoce svítivým žárovkám, je xenon a LED přísvit o třídu výše. Jediné, co trochu zlobilo, bylo automatické přepínání dálkových/potkávacích světlometů. Za silného deště na dálnici senzor kolikrát nezaznamenal nákladní vůz před sebou či v protisměru, nicméně tento neduh platil pouze za těchto podmínek.

IMG_8797

Již tak povedené CR-V dostalo se skutečně úsporným automatem status takřka univerzálního auta. Je použitelné jak pro městský provoz, tak jako cestovní auto. Samočinná převodovka mu dodá více komfortu, úsporu a větší možnost sportovního vyžití.

Podvozek je nastavený na komfort, interiér dobře odhlučněný a malobojemový diesel vás prostě na měsíc nevystřelí, ovšem díky dvou turbodmychadlům a řazení pod volantem, si lze udělat s pohodlného SUV krátkodobý závodní vůz.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?