Nejen pro outdoorové nadšence, ale i pro praktické využití v armádě a na pomoc dobrodruhům, kteří se ocitají při lovu a táboření v nouzi, jsou nejlepšími pomocníky paracord náramky. Jedná se o náramky vyráběné z padákové šňůry, jejíž původ můžeme hledat v objevu umělého hedvábí v období před druhou světovou válkou.

Z historie

Krátce před 2. světovou válkou Wallace Carothers, americký chemik a vynálezce, který vedl výzkum organické chemie, objevil nový polyamid označovaný jako nylon. Tento materiál, nazývaný také „syntetické hedvábí“ znamenal doslova revoluci v mobilním válčení.  A proč právě v mobilním válčení? Tento vynález totiž umožnil ve velkém měřítku rozšíření parašutismu, znamenal zrod výsadkářů. Do té doby se padáky vyráběly výhradně z přírodního hedvábí. Množství přírodního hedvábí bylo silně omezeno vzhledem k tomu, že se jednalo o produkt malého nočního motýla bource morušového. Proto nový druhy hedvábí – syntetické hedvábí doslova transformovalo válku a umožnilo ve velkém produkci padáků a padákových šňůr. A to vše díky rychlejší a mnohem snadnější výrobě umělého hedvábí.

Víceúčelový náramek mnoha rolí

Kromě plnění válečných úkolů a velké roli, kterou sehrálo umělé hedvábí ve 2. světové válce, měl a má dosud paracord náramek víceúčelové využití v mnoha oblastech života. Díky odolnosti, funkčnosti a spolehlivým vlastnostem, které z něj činí nezbytný prvek standardního vybavení pro pozemní i námořní síly, jsou tu ještě další úkoly, které může spolehlivě plnit. Skvěle slouží jako zajištění vybavení na batohy, při zajištění dočasného přístřeší, upevnění maskovacích sítí a padáků a svůj účel splní i jako vybavení nákladních automobilů. V posledních třech desetiletích si paracord náramky našly cestu i mezi každodenně běžně využívané materiály, které dokážou zajistit houpací sítě, stany, batohy, poslouží místo tkaniček a lana, nebo jako závěs na pušku, dají se rozplétat a využívat jako lano a v neposlední řadě jsou také zajímavým funkčním šperkem.

Současné využití survival náramků

Dnešní využití paracord náramků je takřka neomezené. Kromě již zmíněného širokého spektra využití v praktických aplikacích armádou se s ním snad ještě častěji setkáváme u  outdoorových nadšenců, horolezců, táborníků a dobrodruhů po celém světě. Zde již spíše jako survival náramek nachází uplatnění při táboření, lovu, rybaření, turismu, horolezectví atd. V mnoha kamenných, ale i online obchodech jej dnes naleznete v široké škále barev, vzorů a odlišném provedení.

Zajímavost

Co vás možná překvapí, dokonce NASA využila paracord náramek při improvizované opravě Hubbleova teleskopu a i nadále jej používá jako součást příslušenství pro své astronauty.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit