Kultura nejen v Česku, ale i po celém světě je už nějaký čas kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru téměř uzavřená. Nefungují divadla, muzea, galerie, kina, koncerty byly zrušeny a my jsme odsouzeni k nekonečnému vysedávání doma a vyčkávání na znovuzrození kultury. Naštěstí pro vás však máme jednoduchou alternativu umění, která je navíc úplně zdarma – street art.

Když se řekne street art, tak si někdo vybaví potagované dveře od veřejných záchodů, čmáranice na zdech a další tagy na odstavených nákladních vagonech. Možná však patříte mezi ty, kteří vědí, že street art má i jiné podoby. Že graffiti může dávat smysl nebo že street art mohou být i do nejmenších detailů propracované dechberoucí muraly či růžová auta zavěšená na budově vedle železniční trati.

Já street art miluji a ať už patříte ke skupině té či oné, rozhodl jsem se, že to dokážu, a to přímo na samotném hlavním městě našeho státu. Vzhledem k tomu, že moje fotografické schopnosti nejsou chvályhodné, tak jsem požádal o pomoc talentovaného fotografa Tomáše a vyrazili jsme na strastiplnou cestu Prahou stověžatou – přestože ani jeden z nás z Prahy není a oba jsme cestu sem trávili tři hodiny ve vlaku směrem ze dvou různých konců republiky.

Toto je výsledná trajektorie naší cesty (mapku celé trasy s jednotlivými body najdete na konci):

1. Karlovo náměstí (zastávka metra)

Naši cestu jsme započali na zastávce metra Karlovo náměstí (linka B). Letos v červnu zde díky projektu Artwise měli přední čeští streetartoví umělci možnost zkrášlit tento kus veřejného prostoru k obrazu svému. Pokaždé, když se na této zastávce ocitnete, tu tak můžete zahlédnout například díla Chemise, Davida Strauzze (o obou ještě bude řeč) nebo rappera LA4, který pro svou graffiti tvorbu používá přezdívku Gyzmo.

2. Smíchovské nádraží (autobusová zastávka)

Z Karlova náměstí je to metrem pouze 2 stanice od naší další zastávky. Zde stačí vyjít na ulici směrem k železnici a zatočit vlevo. O kousek dál naproti autobusové zastávce už se nachází první část smíchovského street artu. Máme před sebou malbu s názvem “Big brother is watching you”.

Druhou část vyzdobení veřejného prostoru máme kousek od sebe na samotné autobusové zastávce. Zde najdeme několik děl z dílny Artwise, která zajišťovala i již zmíněné graffiti na zastávce metra Karlovo Náměstí.

3. MeetFactory

MeetFactory, jakožto neziskové mezinárodní centrum současného umění, aktuálně bohužel kvůli současné krizi zeje prázdnotou. Naštěstí jde však tento ambiciózní projekt Davida Černého s dobou a snaží se aspoň nějaký náhradní program přinášet online. Vy tak můžete zároveň aspoň MeetFactory podpořit koupí merche na jejich stránkách nebo, pokud jste v MeetFactory nikdy nebyli, můžete místo navštívit a podívat se na tuto záležitost alespoň zvenku. Stejně jako i ostatní díla Davida Černého určitě stojí za to. Ikonická růžová auta tu totiž pravděpodobně ještě nějaký pátek, krize nekrize, budou.

4. Stroupežnického 525/20 (Chemis)

Od MeetFactory jsme tramvají přejeli na zastávku Anděl a během 5 minut jsme stáli naproti obřímu muralu jednoho z nejlepších českých writerů – Chemise, se kterým jsme nedávno dělali rozhovor. Zrovna v době naší návštěvy tu bohužel bylo přímo před malbou připravené stavební lešení. Dnes už by snad ve výhledu na tuto impozantní malbu nemělo nic bránit.

5. Říční/Malostranské nábřeží

Další zastávkou měl být mural na konci Říční ulice, u Malostranského nábřeží. Překvapivě na nás však místo toho bohužel čekala pouze stěna plná tagů a zmařeného umění, což nás přimělo zamyslet se nad tím, že bychom měli veřejné umění více chránit. Podél zdi pak byly pouze krátké, avšak občas aspoň vtipné či zamyšleníhodné vzkazy. Pro porovnání:

Mural na Říční v listopadu 2018

foto: Václav Müller

Mural na Říční dnes

6. Vltavská – tramvajová zastávka (Pavel Dušek a Josef Šmída)

Během naší cesty jsme na chvíli vystoupili z tramvaje i na zastávce Vltavská. Zde můžeme přímo naproti nástupišti nahlédnout do různých krajin z dílny dua Pavla Duška a Josefa Šmída.

7. Samurai Shot – Holešovice (David Strauzz)

Bezpochyby jedním z nejtalentovanějších českých muralistů (i když s kanadským původem), který by rozhodně měl být zmíněn, je David Strauzz. Na ulicích ho nejlépe poznáte pro jeho osobité zpracování portrétů (mimo jiné třeba na zastávce metra Karlovo náměstí z bodu 1). Dalším místem k prohlédnutí jeho tvorby je pak třeba budova společnosti Samurai Shot na Partyzánské, kousek od Trojského mostu.

8. Centrum současného umění DOX

DOX není typickou streetartovou lokací. Většina umění se zde totiž nachází ve vnitřních prostorách v podobě dočasných výstav, knihovny nebo stylovým designovým obchodem. Zvenku je však na této budově k zahlédnutí několik menších malůvek a veliká vzducholoď na její střeše.

9. Dělnická 36 – Metropolis by Nawer

Kousek od centra současného umění se v přízemí jednoho nenápadného bytu na adrese Dělnická 36 nachází hospůdka Diana. Pokud však popojdeme o kousek dál a podíváme se na budovu z druhé strany, spatříme krásnou paletu barev s názvem Metropolis, kterou ztvárnil umělec Nawer v rámci přehlídky Polish Urban Art v2.

10. Hrabalova zeď (Tatiana Svatošová)

Pro mnohé je možná stanice metra Palmovka jen další stanicí metra. Ne však pro příznivce street artu a milovníky děl jednoho z nejoblíbenějších českých spisovatelů – Bohumila Hrabala. Při pohledu z ulice Na Hrázi totiž můžeme obdivovat barevnou koláž s útržky z jeho nejvýznamnějších děl, vzdávající hold oblíbenému prozaikovi, i jeho kočkám. Zeď takto zkrášlila Tatiana Svatošová již v roce 1999.

11. Těšnov

Určitě jste nad některými výše zmíněnými díly, stejně jako my, žasli, ale zároveň možná máte chuť i na něco klasičtějšího. Pokud hledáte místo, kde se můžete pokochat i tradičními graffiti a tagy na vyšší úrovni, legál v Těšnově je přesně to místo, které v Praze musíte navštívit.

12. Objects – Husitská 899/24a (divadlo Ponec)

V říjnu roku 2016 navštívil Prahu izraelský umělec Dede a jeho přítelkyně Nitzan Mintz, jejichž muraly zdobí ulice Tel Avivu a jsou dostupná každému, kdo prochází kolem. Při své návštěvě Česka za sebou zanechali dvě malby, doplněné o Nitzanini texty. Tou první je dílo “Objects”, které můžete vidět na divadle Ponec. K zahlédnutí je třeba i po levé straně při příjezdu vlakem na pražské Hlavní nádraží směrem z Libně.

13. Ambitions – Milíčova 67/13 (vydavatelství ARGO)

Naše dlouhé putování zakončíme právě u druhé malby z rukou Dede a Nitzan Mintz, zmíněných výše. Tím je velkoplošný dvoubarevný mural s názvem “Ambitions” na zdi vydavatelství ARGO v Milíčově ulici.

Zde naše cesta končí. Představili jsme vám pouze zlomek pražského street artu. Dalších pozoruhodných děl je totiž po Praze ukryto mnoho. Snažili jsme se však aspoň poradit z našeho pohledu nejlepší lokace v centru Prahy, ať už se snažíte proniknout do tajů street artu nebo se třeba jen chcete na Prahu podívat jinýma očima. Pokud si chcete projít stejnou stezku, můžete se podívat na podrobnou mapku zde. Je možné, že s námi možná nebude někdo s výběrem souhlasit, zároveň ale doufáme, že alespoň někomu snad pomůžeme ujistit se, že street art a graffiti mohou mít ve městě své plnohodnotné místo.

foto: Duong Tuan Hung

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit