Fotograf Dereck Hard chystá po poslední pop up expozici na pražské náplavce další autorskou výstavu. Návštěvníci budou moci zhlédnout čtyři samostatné fotografické cykly v Galerii Portheimka na pražském Andělu. Vernisáž se uskuteční v pátek 1. 4. v 18 hodin a výstava potrvá další měsíc. Série vychází ze současných tendencí společnosti a navazují na předešlou výstavu, kterou mohla veřejnost zhlédnout v roce 2014. Připravenými fotografickými cykly fotograf opět dokazuje, že současná umělecká fotografie může být nejen zajímavá, ale také vtipná a kritická.

WORDS

Poslední Dereckův fotografický cyklus „WORDS“ vznikl na základě kontrastů současnosti. Výtvarně pojatá zátiší zobrazují anglicky psaná slova, která jsou složená z předmětů evokujících významový opak daného výrazu. Slovo  PEACE je tak poskládáno ze zbraní, slovo WHITE z černých předmětů a jako poněkud neobvyklé se může jevit slovo LOVE, jenž autor složil z exkrementů. Fotografie jsou stylizované do neobvyklého kruhového provedení.

WORDS

LITTLE REALITY

Po dvou letech od dokončení první části cyklu „LITTLE REALITY“ Dereck Hard obohatil sérii o deset zbrusu nových fotografií. Fotograf na nich pomocí sběratelských figurek zinscenoval vlastní miniaturní realitu. Fotografie má na diváka působit jako zastavený filmový záběr. Tentokrát dovedl stylizaci téměř k dokonalosti. Zároveň pracoval s mnohem propracovanějšími figurkami. Mezi postavami tak najdeme takové ikony jako Bruce Lee, Terminator v podání Arnolda Schwarzeneggera, Michaela Jordana, Iron Mana, Yodu ze Star Wars, ale i českého majora Zemana (Vladimír Brabec).

LITTLE REALITY

Mám virózu (piju)!

Mezi čtyřmi sériemi se nachází i ironický cyklus autoportrétů, kdy se sám autor stylizoval do šesti různých pijanů a milovníků alkoholu. Tato série nepřímo navazuje na předešlou sérii autoportrétů „One Man Many Styles“, který zobrazoval partnerské dvojice fanoušků specifických hudebních žánrů, kde Dereck Hard vystupoval jako chlapec i dívka. V cyklu „Mám virózu (piju)!“ autor vystupuje jako bezdomovec, milovník vína nebo jako fotbalový fanoušek sedící u piva v hospodě. Názvem fotograf navazuje na kauzu současného prezidenta Miloše Zemana, kdy se svou opilost snažil obhájit tím, že má virózu.

MÁM VIRÓZU (PIJU)!

Suicide still lifes

Minimalistická výtvarně pojatá sebevražedná zátiší jsou upravená focená na krvi pod akrylovým sklem. Každý snímek zachycuje jeden způsob sebevraždy s důrazem na makro detaily. Dereck Hard sérii vytvořil v době, kdy procházel rozchodem se svou tehdejší manželkou. Pro autora byla tvorba tato série jakousi arteterapií.

SUICIDE STILL LIFES


Dereck Hard je pop-art  & urban culture fotograf narozen 1985 v Praze, kde žije a také tvoří. Je magistrem umění v oboru tvůrčí fotografie na ITF (Institut tvůrčí fotografie) při Slezské univerzitě v Opavě. Několik let vydává vizuální street magazín Are We BASTARDS?! a zároveň je hlavním fotografem tohoto časopisu vycházejícího zdarma v tištěné i elektronické podobě na www.bstrds.cz.

Kromě focení do magazínu a komerční fotografie zaměřené na street & urban culture se věnuje zejména volné tvorbě ve stylu pop-art photography. Má za sebou celou řadu autorských i kolektivních výstav.

  • 2010 – Czech Press Photo  – cena Canon Junior Awards –  kategorie sport
  • 5/2014 – 5/2015 – oficiální ambasador a tvář značky Canon
  • publikace:
    • Street Kids – motivační urban foto publikace
    • PHOTOMAN – světově první audiovizuální fotografický komiks
dereck hard we are fat animals
Dereck Hard během své výstavy “we are FAT animals” (foto: Honza Faltus)

www.dereckhard.com


Další informace a veškeré novinky o výstavě můžete sledovat i na Facebooku.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit