Ne, v názvu článku není chyba. Jojo už totiž není jojo, stalo se z něj yoyo. Je precizně zpracované, uprostřed se mu točí ložisko a stala se z něho regulérní sportovní pomůcka. Lidem, kteří s touto “hračkou” provádějí triky, se říká yoyeři. Právě ti se o víkendu sjeli ze všech koutů světa do divadla Archa na Praze 1, aby poměřili své síly.

Abyste měli představu, jak takové soutěžení vypadá, hned z kraje Vám sem dám video z vítězného freestylu, na kterém můžete vidět Izraelce jménem Tal Mordoch.

Závodících bylo bezmála 200 napříč různými kategoriemi a divadlo praskalo ve švech, takže pokud si myslíte, že se jednalo o nějakou komorní akci, mýlíte se! Také škála soutěžících byla pestrá,  v kategorii Open (pro lidi mimo Evropu) soutěžili yoyeři z USA, Číny, Japonska i Brazílie.

PetrHonc_IMG_7040PetrHonc_IMG_6945

Průběh

Ptáte se, jak taková soutěž probíhá? Není to vůbec nic jednoduchého! V nejlepším případě předvede soutěžící své dovednosti třikrát. Nejdříve v takzvané Wildcard, která probíhá mimo zraky diváků. Jedná se o třicetivteřinové yoyování na hudbu z výběru od pořadatele. Odtud postoupí cca. 35 lidí, ke kterým se přidají ti, kteří se umístili na předních místech v jiných soutěžích a tím pádem postoupili rovnou do semi-finále. V tom už soutěžící předvádí připravenou sestavu na jimi zvolenou hudbu. Tato sestava trvá minutu a půl. Během tohoto času se soutěžící snaží předvést to nejlepší ze své zásoby triků, aby postoupili mezi elitu patnácti nejlepších, kteří poměří své síly ve finále. To vypadá úplně stejně, jen s tím rozdílem, že časový limit se prodlouží na 3 minuty, takže je zde prostor i na různé interakce s publikem a další zpestřující prvky. Každé představení sleduje mimo diváků i několik rozhodčích, kteří hodnotí vše od náročnosti triků až například po synchronizaci představení s hudbou.

PetrHonc_IMG_6688PetrHonc_IMG_6874

Komunita

Viděli jste někdy zápas Sparty proti Slávii? Rivalita a nenávist by se dala krájet. Na yoyo soutěžích se setkáte s pravým opakem! Skoro všichni se mezi sebou znají (ano, díky Facebooku i mezikontinentálně) a všichni se navzájem podporují. Ihned po tom, co někdo dosoutěží, se k němu seběhnou ostatní, aby mu pogratulovali k dobrému výkonu a podobně. Pokud jde o komunitu, musím tedy říct, že jsem se ještě u žádného jiného sportu nesetkal s takovou propojeností a kamarádstvím. Navíc je prý česká komunita v tomto směru ještě dále, než v ostatních zemích, kde přeci jen nějaká ta rivalita panuje. To znamená, že i lidé z USA nebo Asie se rádi vydají do Prahy, aby se potkali s místními yoyery, a dokonce se k nám několik lidí z těchto zemí i přestěhovalo právě kvůli místní komunitě yoyerů!

PetrHonc_IMG_7127PetrHonc_IMG_6654

Výsledky

Co se týče našich krajanů, bohužel se nepoštěstilo a žádné první místo nepadlo. Nicméně pár pěkných umístění máme! V hlavní kategorii se umístil na třetím místě Jakub Dekan. V kategorii s dvěmi yoyi se na třetím místě umístil Matyáš Racek. S yoyem, které není přivázané na provázku se od nás nejlépe umístil František Procházka na pátém místě. Nejlepší umístění pak získali Petr Kavka a Veronika Kamenská. Petr se umístil druhý v kategorii, kde není yoyo přivázané k ruce, ale k malému protizávaží a Veronika se umístila také na druhém místě, ale v kategorii žen.

PetrHonc_IMG_6890

Kompletní galerii fotografií najdete tady.

Za odbornou konzultaci děkuji Petru Silovskému a lidem ze skupiny Czech Yoyoers.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit