Ne, v názvu článku není chyba. Jojo už totiž není jojo, stalo se z něj yoyo. Je precizně zpracované, uprostřed se mu točí ložisko a stala se z něho regulérní sportovní pomůcka. Lidem, kteří s touto “hračkou” provádějí triky, se říká yoyeři. Právě ti se o víkendu sjeli ze všech koutů světa do divadla Archa na Praze 1, aby poměřili své síly.

Abyste měli představu, jak takové soutěžení vypadá, hned z kraje Vám sem dám video z vítězného freestylu, na kterém můžete vidět Izraelce jménem Tal Mordoch.

Závodících bylo bezmála 200 napříč různými kategoriemi a divadlo praskalo ve švech, takže pokud si myslíte, že se jednalo o nějakou komorní akci, mýlíte se! Také škála soutěžících byla pestrá,  v kategorii Open (pro lidi mimo Evropu) soutěžili yoyeři z USA, Číny, Japonska i Brazílie.

PetrHonc_IMG_7040PetrHonc_IMG_6945

Průběh

Ptáte se, jak taková soutěž probíhá? Není to vůbec nic jednoduchého! V nejlepším případě předvede soutěžící své dovednosti třikrát. Nejdříve v takzvané Wildcard, která probíhá mimo zraky diváků. Jedná se o třicetivteřinové yoyování na hudbu z výběru od pořadatele. Odtud postoupí cca. 35 lidí, ke kterým se přidají ti, kteří se umístili na předních místech v jiných soutěžích a tím pádem postoupili rovnou do semi-finále. V tom už soutěžící předvádí připravenou sestavu na jimi zvolenou hudbu. Tato sestava trvá minutu a půl. Během tohoto času se soutěžící snaží předvést to nejlepší ze své zásoby triků, aby postoupili mezi elitu patnácti nejlepších, kteří poměří své síly ve finále. To vypadá úplně stejně, jen s tím rozdílem, že časový limit se prodlouží na 3 minuty, takže je zde prostor i na různé interakce s publikem a další zpestřující prvky. Každé představení sleduje mimo diváků i několik rozhodčích, kteří hodnotí vše od náročnosti triků až například po synchronizaci představení s hudbou.

PetrHonc_IMG_6688PetrHonc_IMG_6874

Komunita

Viděli jste někdy zápas Sparty proti Slávii? Rivalita a nenávist by se dala krájet. Na yoyo soutěžích se setkáte s pravým opakem! Skoro všichni se mezi sebou znají (ano, díky Facebooku i mezikontinentálně) a všichni se navzájem podporují. Ihned po tom, co někdo dosoutěží, se k němu seběhnou ostatní, aby mu pogratulovali k dobrému výkonu a podobně. Pokud jde o komunitu, musím tedy říct, že jsem se ještě u žádného jiného sportu nesetkal s takovou propojeností a kamarádstvím. Navíc je prý česká komunita v tomto směru ještě dále, než v ostatních zemích, kde přeci jen nějaká ta rivalita panuje. To znamená, že i lidé z USA nebo Asie se rádi vydají do Prahy, aby se potkali s místními yoyery, a dokonce se k nám několik lidí z těchto zemí i přestěhovalo právě kvůli místní komunitě yoyerů!

PetrHonc_IMG_7127PetrHonc_IMG_6654

Výsledky

Co se týče našich krajanů, bohužel se nepoštěstilo a žádné první místo nepadlo. Nicméně pár pěkných umístění máme! V hlavní kategorii se umístil na třetím místě Jakub Dekan. V kategorii s dvěmi yoyi se na třetím místě umístil Matyáš Racek. S yoyem, které není přivázané na provázku se od nás nejlépe umístil František Procházka na pátém místě. Nejlepší umístění pak získali Petr Kavka a Veronika Kamenská. Petr se umístil druhý v kategorii, kde není yoyo přivázané k ruce, ale k malému protizávaží a Veronika se umístila také na druhém místě, ale v kategorii žen.

PetrHonc_IMG_6890

Kompletní galerii fotografií najdete tady.

Za odbornou konzultaci děkuji Petru Silovskému a lidem ze skupiny Czech Yoyoers.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?