Debut Martiny Leierové Dům s vypůjčeným výhledem nabízí čtenáři atraktivní zápletku, trefně popsané kulisy Japonska a závěr vybízející k zamyšlení. Novinářka Zoa má zdánlivě vše, co většině stačí ke spokojenému životu. Milujícího přítele, zdánlivě dobrou práci a skvělou rodinu. Přesto si Zoa v sobě nosí zvláštní neklid, který jí nedovolí zůstat dlouhou dobu na jednom místě. Ono puzení ji táhne z Prahy do světa jako magnet svůj protipól. Díky touze objevovat nepoznané se rozhodne jako nezúčastněný pozorovatel zkoumat život místních lidí a zaměřit se na detaily, které místním unikají, protože je už přestali dávno vnímat.

Název: Dům s vypůjčeným výhledem

Autor: Martina Leierová

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2017

Počet stránek: 352

Ačkoliv jde o autorčin první román, na výsledku to není vůbec znát. Novinářka Martina Leierová procestovala mnoho zemí a v několika z nich i nějakou dobu žila. Poslední čtyři roky strávila v Japonsku, do kterého také zasadila převážnou část děje svého románu. V němž dokonale kombinuje prvky psychologického románu s detektivní zápletkou, která se točí okolo nesmírně zajímavého tématu, padělání slavných obrazů a jejich prodeje na světovém trhu s uměním, které většině čtenářů není blízké.

Autorce se v románu podařilo zachytit velké množství japonských reálií, které jsou do příběhu nenásilně zakomponovány a naopak celý trip hlavní postavy dobře doplňují. Martina Leierová ve svém příběhu poukazuje na kontrast odlišných kultur, i přes něž je možné porozumění a vzájemné pochopení. Každá kultura navíc může druhou obohatit natolik, že vznikne pevné pouto. Zajímavou a velmi pečlivě propracovanou postavou je pak malíř Tomohiro, jehož tajemnou minulost autorka odkrývá velmi pomalu a stupňuje  tak čtenářovo napětí. Celý román je postavený na vyvážené kombinaci psychologie, napětí, filosofie, kunsthistorie a japonských reálií, který ve svém čtenáři zanechává pocit hlubokého klidu. Martina Leierová přináší čtivý příběh s objevně popsaným pozadím a s notnou dávkou nadhledu a konec knihy doslova vybízí k bilanci vlastního života a mentálnímu úklidu.

Martina Leierová

Novinářka a autorka knihy se narodila a vyrůstala v Praze. Po dokončení studií procestovala část světa, žila delší dobu v Indii, ve Washingtonu, New Yorku nebo Vídni. Přispívala do různých periodik, po návratu do Prahy působila několik let jako redaktorka Lidových novin. Poslední čtyři roky strávila v Tokiu, o němž psala převážně do Respektu. Nyní žije s rodinou opět v Praze.

foto: Host

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?