Debut Martiny Leierové Dům s vypůjčeným výhledem nabízí čtenáři atraktivní zápletku, trefně popsané kulisy Japonska a závěr vybízející k zamyšlení. Novinářka Zoa má zdánlivě vše, co většině stačí ke spokojenému životu. Milujícího přítele, zdánlivě dobrou práci a skvělou rodinu. Přesto si Zoa v sobě nosí zvláštní neklid, který jí nedovolí zůstat dlouhou dobu na jednom místě. Ono puzení ji táhne z Prahy do světa jako magnet svůj protipól. Díky touze objevovat nepoznané se rozhodne jako nezúčastněný pozorovatel zkoumat život místních lidí a zaměřit se na detaily, které místním unikají, protože je už přestali dávno vnímat.

Název: Dům s vypůjčeným výhledem

Autor: Martina Leierová

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2017

Počet stránek: 352

Ačkoliv jde o autorčin první román, na výsledku to není vůbec znát. Novinářka Martina Leierová procestovala mnoho zemí a v několika z nich i nějakou dobu žila. Poslední čtyři roky strávila v Japonsku, do kterého také zasadila převážnou část děje svého románu. V němž dokonale kombinuje prvky psychologického románu s detektivní zápletkou, která se točí okolo nesmírně zajímavého tématu, padělání slavných obrazů a jejich prodeje na světovém trhu s uměním, které většině čtenářů není blízké.

Autorce se v románu podařilo zachytit velké množství japonských reálií, které jsou do příběhu nenásilně zakomponovány a naopak celý trip hlavní postavy dobře doplňují. Martina Leierová ve svém příběhu poukazuje na kontrast odlišných kultur, i přes něž je možné porozumění a vzájemné pochopení. Každá kultura navíc může druhou obohatit natolik, že vznikne pevné pouto. Zajímavou a velmi pečlivě propracovanou postavou je pak malíř Tomohiro, jehož tajemnou minulost autorka odkrývá velmi pomalu a stupňuje  tak čtenářovo napětí. Celý román je postavený na vyvážené kombinaci psychologie, napětí, filosofie, kunsthistorie a japonských reálií, který ve svém čtenáři zanechává pocit hlubokého klidu. Martina Leierová přináší čtivý příběh s objevně popsaným pozadím a s notnou dávkou nadhledu a konec knihy doslova vybízí k bilanci vlastního života a mentálnímu úklidu.

Martina Leierová

Novinářka a autorka knihy se narodila a vyrůstala v Praze. Po dokončení studií procestovala část světa, žila delší dobu v Indii, ve Washingtonu, New Yorku nebo Vídni. Přispívala do různých periodik, po návratu do Prahy působila několik let jako redaktorka Lidových novin. Poslední čtyři roky strávila v Tokiu, o němž psala převážně do Respektu. Nyní žije s rodinou opět v Praze.

foto: Host

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit