“Pro založení fondu jsme potřebovali dostatečně velké a kvalitní portfolio. Dnes již víme, že na první rok a půl provozu bude mít fond k nákupu připraveno pět fotovoltaických elektráren, jejichž enterprise value by se měla pohybovat kolem 1,9 miliardy korun,” říká Pavel Svoreň. V rámci investiční skupiny DRFG je klíčovou osobou pro oblast energetiky.

Mezi novinkami, které se odehrály v divizi energetiky v minulém roce, byly pro DRFG dvě velmi zásadní. Jednak šlo o licenční a fyzické dokončení teplárny ve Šternberku. Za druhé to bylo vyhledávání a realizace dalšího investičního záměru v oblasti energetiky. Vše se v pořádku a bez větších potíží podařilo splnit. Teplárna Šternberk disponuje veškerou dokumentací, licencemi a nezbytnými oprávněními. DRFG je schopno plně uspokojit veškerou poptávku po teple.

Velkým cílem v blízké budoucnosti je stabilizace výroby elektrické energie na maximálně možných výkonech. Stále probíhají vyjednávání s novými odběrateli tepla, kde velký důraz je kladen na úsporu nákladů, a to zejména v oblasti nákupu paliva, dodává David Rusňák, který řídí DRFG.

Založení energetického fondu

Vedení Rusňákovy DRFG dlouze diskutovalo ohledně založení energetického fondu. Pro založení však bylo třeba vlastnit nebo jinak kontrolovat dostatečně kvalitní portfolio, které by měl fond možnost nakupovat. Hlavní domicil má v Lichtenštejnsku.

 

Solární elektrárny

“Po rozhodnutí Evropské komise týkajících se notifikací pro tyto zdroje a potvrzení schématu podpory jako standardní a v souladu s unijní legislativou, považujeme investici do solární energetiky jako konzervativní a stabilní. Mimo to existuje už jen minimum aspektů, které mohou výnosnost negativně ovlivnit. Nákladové složky jsou prakticky nulové, po výnosové stránce je performace ovlivněna slunečním svitem,” říká Pavel Svoreň.

Solárními elektrárnami však DRFG nekončí, zajímá se o širší spektrum možností. Jde zejména o výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné elektrárny. “Dále nás ale zajímají především regulované zdroje v oblasti teplárenství a infrastruktury, které z našeho pohledu slibují stabilní a predikovatelný výnos, dlouhou životnost a minimální konkurenci v dané lokalitě,” vysvětluje Pavel Svoreň.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit