Prahu navštívil už poněkolikáté čtrnáctý Dalajláma, který je hlavním řečníkem letošního ročníku Fóra 2000, ale pořadatelé se rozhodli zorganizovat i veřejnou akci na pražském Hradčanském náměstí, které dokázalo probudit pozitivní energii ve všech přihlížejících.

Akci, která začala už v jednu hodinu po poledni, zahájil taneční sbor uvítacím tibetským tancem a promluvou herečky Báry Hrzánové, kterou následovali například hudební vystoupení Anety Langerové nebo Lenky Dusilové a samozřejmě několik proslovů od disidentky Dany Němcové, která Dalajlámovi poděkovala za vše, co dělá, přes proslov exministra Martina Bursíka o svobodě Tibetu po Mikuláše Kroupu, ředitele neziskové organizace Post Bellum, který sklidil obrovský aplaus za svůj vzkaz Miloši Zemanovi:

“Pane Zemane, jestli budete upřednostňovat ekonomické zájmy před svobodou, tak o ni přijdeme. Nelze měnit lidská práva za ekonomický profit, jako se to děje v naší zemi.”

Nakonec promluvil i samotný Dalajláma, který se zdržel o půl hodiny déle, když mluvil o tom, jak bychom si měli vážit Evropské unie, deklaroval, že k nám nechce přinášet buddhismus, ale právě naopak bychom se měli starat o vlastní tradice. Také vyprávěl historku, jak mu samotný Mao Ce-Tung v padesátých letech řekl, aby Tibet svoji vlajku používal.

Byl zároveň po celou dobu milý, usměvavý, vtipný a komunikoval s publikem, kdy třeba mával na určité lidi, posílal jim na dálku pusy nebo na zařvání jednoho studenta “I love you” odpověděl “I love you too”.

Celý hodinu a půl dlouhý program zakončila kapela Zrní s Lennonovou písní Imagine, kterou si zazpívalo celé Hradčanské náměstí včetně samotného Dalajlámy, který všechny zúčastněné pohltil pozitivní energií, kterou jsme si odnášeli domů.

Bohužel celý dnešek má hořkou příchuť kvůli konání našich politiků a hromady Čechů. Zeman a ani řada dalších českých politiků se vůbec nezmínili o Dalajlámově návštěvě, kardinál Duka v tu dobu snad ani raději nebyl v Praze a Češi v komentářích na internetu spíše akci zkritizovali.

Je stále vidět, že nám tu Václav Havel a jeho ideály chybí, ale dnešek naštěstí ukázal, že může být i lépe, protože je tady stále dost lidí, kteří věří, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit