Co se stane během těch vzácných vteřin, kdy se zastaví srdce? Nikdo netuší, kam se po smrti dostaneme, ani to, jestli místa, která bývají popisována, nejsou pouhým výplodem našeho nitra, výsledkem panické reakce mozku na nedostatek kyslíku. Jedno je však jisté – přístavní město, ve kterém se v okamžiku své klinické smrti ocitla Jasmin Pascalová – Andersonová je nebezpečné místo plné násilí. A ze všeho nejnebezpečnější je hřiště (playground).

  • Název: Playground
  • Autor: Lars Kepler
  • Překlad: Karolina Kloučková
  • Nakladatelství: Host – vydavatelství, s. r. o.
  • Rok vydání: 2016
  • Počet stran: 439

Novinka od nakladatelství Host zaujala především autorskou dvojicí, která ji napsala. Lars Kepler, pseudonym, za nímž se skrývá manželská dvojice Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril. Společně vydali pět bestselerových krimi románů s hlavní postavou policejního komisaře Joony Linny, které byly přeloženy také do češtiny: Hypnotizér (2010), Paganiniho smlouva (2011), Svědkyně ohně (2012), Písečný muž (2013) a Stalker (2015). Ten, kdo si však knihu pořídil v očekávání dalšího detektivního příběhu řešeného pod taktovkou policejního komisaře Joony Linny, byl patrně nemile překvapen. Playground je jejich nejnověji vydaný thriller z žánru urban fantasy, v němž švédští manželé opustili hrdinu svých dosavadních děl, aby dali prostor hrdince nové, Jasmin Pascalové – Andersonové.

1236

Jasmin je poručíkem švédské armády. V průběhu mise NATO v severním Kosovu se její jednotka ocitne pod přímou palbou. Při útoku jsou dva muži z jednotky zabiti a ona sama utrpí vážná zranění, která jí způsobí krátkou zástavu srdce. Po tom, co je přivedena zpět k životu, hovoří o čínském přístavním městě, záhadném místě představujícím jakýsi mezičlánek mezi životem a smrtí, ve kterém panuje krutý a nespravedlivý řád. Ze svých zážitků je rozrušená. Co se opravdu stalo během těch vteřin, kdy se jí zastavilo srdce?

O pár let později se Jasmin ve Stockholmu léčí s posttraumatickou stresovou poruchou. Snaží se vést poklidný život. Alespoň do dne, než ji vážná dopravní nehoda obrátí svět vzhůru nohama a ona je pro záchranu svého pětiletého syna, jemuž se lékaři na operačním sále na okamžik chystají zastavit srdce, nucena vrátit se zpět do přístavního města. Není si jistá, nakolik jsou její vzpomínky na město pravdivé, ale rozhodně nemůže nic riskovat. Ví, že její malý syn si s poměry v něm vládnoucími sám neporadí.

Samotná kniha má potenciál čtenáře zaujmout hned v několika rovinách. Nejen v rovině popisů vypjatých situací vznikajících na přechodu mezi životem a smrtí, do nichž se Jasmine vlastním přičiněním dostane hned několikrát, ale především výjimečným důrazem kladeným na detaily a nejrůznější děj zpětně vysvětlující pasáže, které svědčí o promyšlenosti celého příběhu již od jeho samotného počátku.

„My Číňané jsme vždycky chovali úctu k předkům. Snažili jsme se pro mrtvé udělat, co jsme mohli. Takže jsme se ptali těch, co se vrátili, a hlavně jim naslouchali. V době po prvních dynastiích se už z přístavu vrátilo tolik lidí, že se to odrazilo na celé společnosti.“

O akci rozhodně nouze není, ba naopak. Celkový dojem z knihy kazí její přemíra. I přes slibný začátek, jež na sebe bere podobu líčení dramatických událostí v Kosovu a posléze zařazování se Jasmin jakožto válkou hluboce traumatizovaného člověka zpět do společnosti, se však závěr ke škodě celého příběhu zvrhává v šílený boj v aréně na život a na smrt, v němž vítězí ten, kdo zabije první. Nutno dodat, že si autoři nebrali servítky, což zejména u čtenářů slabší povahy nevyhnutelně vede k přeskakování poměrně rozsáhlých pasáží.

Ačkoliv se jedná o první díl z nové románové série, příběh se jeví být více než ukončený. Nechme se tedy překvapit, s čím uznávaná autorská dvojice vyrukuje příště.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit