Akademie múzických umění si během aktuálního akademického roku připomíná 75. výročí svého založení. Všechny naplánované akce, které měly přiblížit význam AMU, byly kvůli pandemii zrušené. V červnu se však uskuteční první a stěžejní událost. Tou je výstava mapující historii celé školy. Konat se bude od 24. června do 29. srpna v parku Kampa.

Cílem výstavy je představit široké veřejnosti významné historické milníky největší umělecké vysoké školy v České republice. AMU se pyšní například značným mezinárodním kreditem a podílení se na rozvoji nejen lokální kulturní a umělecké scény. Výstava bude v rámci 15 venkovních panelů mapovat historii AMU od doby jejího vzniku až po současnost v kontextu dějinných událostí, které měly na existenci školy nesporný vliv a na univerzitní půdě se mnohdy dokonce přímo odehrály.

„75 let existence AMU se prakticky kryje s celou poválečnou historií Československa a České republiky. Peripetie politického vývoje se promítly i do osudů AMU, ale škola si přes úskalí doby udržela směřování k excelenci v uměleckém vzdělávání a mezinárodní přesah své pedagogické i tvůrčí činnosti, samozřejmě v míře, kterou okolnosti umožňovaly. Díky lásce k umění, jež se předávala mezi generacemi, byla AMU v mnoha obdobích oázou vnitřní svobody. I to je patrně důvodem, proč se zde roku 1989 zrodila Sametová revoluce a po ní zažila škola více než 30 let úspěšného rozvoje,“ říká prorektor pro PR, rozvoj, vědu a výzkum AMU Jan Hančil, pod jehož supervizí výstava vzniká.

Výstava návštěvníkům nabídne bohatý fotografický materiál zachycující historii školy, včetně záběrů přibližujících významné události od aktu založení Akademie, přes divadelní, hudební i filmová představení, návštěvy a přednášky významných představitelů mezinárodní kulturní obce organizované školou až po dokumentaci kulturních aktivit spjatých s celospolečenským děním.

Návštěvníci se rovněž seznámí s nejvýznamnějšími uměleckými osobnostmi, které výrazně ovlivnily umělecké směřování školy a jejích studentů. Výstava však kromě toho také představí činnost školního divadla DISK, filmových laboratoří a filmového klubu, či aktivity školních hudebních a tanečních těles, v rámci nichž se pravidelně formují nové generace umělců. Historickou fotografickou dokumentaci doplní krátké vysvětlující texty v českém a anglickém jazyce.

Druhou stěžejní událostí, kterou umělecká škola plánuje, je podzimní koncert v pražském Rudolfinu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit