Ostravská čtveřice February vydává nové album, které nese název Hyphen War. Podle členů kapely je v mnoha ohledech o dost jiné, než na co jsou fanoušci kapely zvyklí. Proč právě jméno February? A v čem se album liší?

Ahoj kluci, na začátek se vás zeptám na otázku, kterou určitě slýcháte často, a to proč právě název February?

Vlad: S únorem jediný, co máme společného, tak je Tomášovo narození. February vzniklo tak, že jsme se docela dlouho dohadovali ohledně názvu, a nakonec jsme udělali takový hlasování, že z toho prostě vyšlo February. No a February jsem navrhl já s tím, že je to název mého oblíbeného songu od kapely Film School. Baví mě ta písnička i to slovo.

Pocházíte z Ostravy, myslíte si, že na vás má to město má nějaký vliv? Formuje vás nějakým způsobem?

Vlad: No, ono se docela říká, že z Ostravy pochází, když už ne metal, tak takové ty melancholičtější kapely, což jsme nedávno ještě dělali, no. (smích)

Tomáš K.: Naše hudba se dost změnila. Pro mě osobně, pokud se zaměříme na to nadcházející album, tak je to určité inspirované nějakými místy v Ostravě, které znám. Konkrétně Ostravou už ale asi ovlivněni nijak nejsme. Já se teď při psaní textů inspiruji spíš přírodou.

Tomáš teď řekl, že se vaše hudba změnila, jak?

Vlad: Ono je to takové těžko určitelné, jelikož kombinujeme širokou škálu různých vlivů. Zařadit to úplně nejde.

Tomáš K.: Já bych řekl, že je pro nás nejdůležitější, abychom dělali dobré písničky. Kombinujeme nějaké to indie psaní textů s nějakými experimentálnějšími postupy. Vkládáme do toho matiku. Teď jsme udělali i písničku, kde je nějaký elektronický záměr. Nedá se to úplně zaškatulkovat.

Jeden z hudebních průlomů byla pro vás před čtyřmi lety účast ve Startéru na Radiu Wave, jak si myslíte, že jste se od té doby posunuli?

Tomáš K.: My jsme tehdy byli z nějakého důvodu strašně zaškatulkováni jako nějací zasnění hošíci. (smích) A to si myslím, že je ten největší zlom. Posluchači nás už neberou jako zasněné hošíky. Emoce nějakého day-dreamingu nás už naprosto opustila. Zasněně už se necítíme léta.

Když teda nejste zasnění hošíci, tak co jste teď?

Tomáš K.: Určitě takový méně emoční, a tu emoční otupělost paradoxně teď ventilujeme v hudbě. Pro mě osobně se to ukázalo na tom novém albu. Texty už pro nás nejsou tak důležité, mnohem důležitější jsou ty názvy písniček. Strašně jsme se snažili, aby jenom prostý název písničky byl něčím zajímavý. Snažil jsem se hledat anglická slova a zjišťovat, jak zní, a co se za nimi skrývá. A to mě pak inspirovalo k tomu napsat tu a onu písničku.

Mluvíš o anglických slovech Tomáši, tak proč angličtina a ne čeština? Lákalo vás někdy dělat něco v rodném jazyce?

Tomáš K.: Já, kdybych znova zakládal kapelu, tak už ji založím v češtině. Strašně se mi za posledních pár let vztah k češtině změnil. Kluci to mají ale jinak.

Vlad: Já jsem původem Rus a čeština se tak pro mě za těch dvacet let, co tu žiji, už stala druhým mateřským jazykem. Vztah k ruštině a češtině je pro mě stejný, akorát mám podobný vztah i k angličtině, no. Já se cítím ve všech těch třech jazycích velmi dobře. Pro mě angličtina je víc ale zvukomalebnější a zpěvnější. Nutí tě zpívat víc technicky správně.

Vy jste v kapele čtyři kluci. Kdo má to hlavní slovo? Jak to u vás funguje?

Tomáš Z.: No, já bych řekl, že to hlasování vždycky probíhá nějakým demokratickým způsobem a většinou to skončí dva dva. (smích) Vždycky to ale pak nějak dopadne.

Tomáš K.: Písničky vždycky vznikají tak, že někdo z nás nahraje doma demo a pak to přinese před ostatní. Všechno to většinou poté zůstane v hodně podobné formě. Na albu je pouze jedna písnička, která je vyloženě složená společně. Každý jsme ale na to album dali něco.

Když teď nemůžete koncertovat, trávíte víc času ve zkušebně?

Tomáš Z.: Právě úplně naopak. Nezkoušíme, pracujeme na albu.

Vlad na začátku mluvil o inspiraci u jiné kapely, co teda vy aktuálně posloucháte za hudbu?

Tomáš K.: Já už toho moc neposlouchám. V poslední době jsem se akorát trochu uchyloval třeba k Beatles a pak třeba Animal Collective. Řekl bych, že všichni máme rádi Radio Head. Já teda doufám, že už na rozdíl od toho předchozího alba, tak nebude poznat, co posloucháme.

No, a jaké to album teda bude?

Vlad: Agresivní i něžné, ostré i měkké. To album je plné protipólů.

Tomáš K.: Oproti té předchozí desce, tak je to rozhodně agresivnější. Je to takové dezorientované. Klaustrofóbní. Popisuje pocity toho, jak na člověka pořád v dnešní době něco lítá. Všechny ty informace a události.

Kdybyste si teď mohli někde zahrát, kdekoliv, tak kde by to bylo?

Tomáš Z.: Já bych uspořádal nějakou pořádnou domácí párty a tam zahrál. (smích)

foto: Kuba Zeman

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit