J. K. Rowlingová dlouho tvrdila, že další příběh ze světa Harryho Pottera nebude. Přesto  se fanoušci po téměř deseti letech od završení ságy dočkali pokračování. Je jím v pořadí osmá kniha Harry Potter a prokleté dítě, jejíž český překlad vyšel na konci září. V tomto případě ale nejde o klasický román. Rowlingová tentokrát dodala pouze základní příběh, který do podoby divadelní hry rozpracovali scenárista Jack Thorne a režisér John Tiffany. Tajuplná atmosféra a už sám příběh vyzývá všechny, aby “udrželi tajemství”. Pokud si tedy chcete Prokleté dítě náležitě užít, nenechte si prozradit děj a raději tuto recenzi nečtěte.

  • Název: Harry Potter a prokleté dítě
  • Autor: J. K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
  • Překlad: Petr Eliáš
  • Nakladatelství: Albatros
  • Vydání: 2016
  • Počet stran: 384

    J.K.Rowlingová se v posledních letech snažila vymanit z nálepky té, co napsala Harryho Pottera. Celkem se ji to i dařilo a pod pseudonymem Robert Galbraith napsala sérii detektivních příběhů Cormoran Strike. Již pod svým jménem vydala společenský román Prázdné místo. Do světa čarodějů a mudlů se ale přesto pravidelně vracela formou charitativních projektů (například Bajky barda Beedleho, Famfrpál v průběhu věků) či filmových scénářů k plánované trilogii Fantastická zvířata a kde je najít.

Na námět J.K.Rowlingové napsal Jack Thorne další, tentokrát již osmé, pokračování ságy příběhů Harryho Pottera a jeho přátel. Tentokrát ale Rowlingová trochu více popustila uzdu a my se do Bradavic vydáváme téměř o 20 let později, než byl děj v posledním sedmém díle, kdy Harry, Ron a Hermiona opouštěli lavice školy čar a kouzel v Bradavicích a stáli tak na prahu dospělosti a rozhodování, co dál. Nyní můžeme sledovat životy jejich ratolestí, které právě nastupují do prvního ročníku bradavické školy. Hra se skládá ze dvou dějství a dává do popředí složitý vztah otce a syna. Jack Thorne je zároveň režisérem představení, které bylo podle tohoto scénáře uvedeno 30. července v Londýnském Palace Theatre na West End v Londýně.

Nové dobrodružství

Od porážky lorda Voldemorta a Bitvě o Bradavice uběhlo bez mála dvacet let, Harry Potter je značně unaven prací na Ministerstvu kouzel. Také je ale otcem tří dětí, jejichž výchova není snadná. Na školu čar a kouzel v Bradavicích navštěvuje nová generace Potterů. Albus Severus, druhorozený syn Harryho, je pravým opakem svého slavného otce. Do školy se již od samotného přijetí netěší, nesnáší famfrpál a i přes svůj nesouhlas ho Moudrý klobouk místo do Nebelvíru zařadí mezi studenty na koleje Zmijozelu. Do prvního ročníku nastupuje ale také syn Draca Malfoye Scorpius a Rose Weasleyová. Albus se již ve vlaku při své první cestě seznámí s blonďatým chlapcem, který je mu na první pohled sympatický. Scorpius se stává nejlepším (a jediným) přítelem a Albus hned záhy zjišťuje, že je to syn Draca Malfoye.

Mezi tím, co rodiče, a nám již známí hrdinové, čelí krizi středního věku a obavám z návratu Pána zla, jejich rebelantské ratolesti se zmocní obraceče času a na vlastní pěst zkoumají temná místa minulosti, přičemž se snaží napravit její křivdy.

Scénář k představení

Knížku rozhodně nedoporučuji číst mudlům, kteří se v kouzelnickém světě nevyznají a neprolistovali alespoň třetí a čtvrtou část (Vězeň z Azkabanu a Ohnivý pohár). Zejména pak na tyto dvě knihy, jejich motiv, zápletku a postavy osmý díl navazuje. Nedá se ale říci, že by tyto informace nějak zvláště rozvíjel. Hlavní myšlenka, kterou si ale čtenář odnáší je, že minulost má na současnost velký vliv a některé věci, které se staly, v nás zůstávají napořád.

Forma scénáře je jistě velmi netradiční volbou, ale rozvleklé scény, na které jsme z knih J.K.Rowlingové zvyklí, nečekejte. Zápletky jsou uspěchané a děj ubíhá přímo skokově. Při čtení si tedy opravdu připadáte, jako byste si právě zahrávali s obracečem času a v každé scéně mohli setrvat jen 5 minut. Vše je pravděpodobně zapříčiněno limity knižně publikovaného scénáře, který je primárně napsán pro potřeby divadelního představení, které doplňují herecké výkony, výprava, hudba i režisérský záměr.

Scénář ale určitě v každém vzbudí touhu vidět jeho jevištní provedení. Tak hurá do Londýna.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit