Dvojí vernisáž, power ambient, vzpomínky na divadelní představení, schizofrenní ztvárnění němého filmu z dvacátých let, otevřené ateliéry nebo psychedelický post-rock. Letos první Veřejný dům, který se uskuteční v úterý 21. června, přinese nevšední ochutnávku tvorby ze všech zákoutí smíchovské továrny. Vstup zdarma.

Galerie MeetFactory & Galerie Kostka

Večer zahájí otevření dvou výstav. Ať zaslechnu tvé stopy v Galerii MeetFactory se zaměřuje na bohatost lidského vnímání a poznávání světa, a to především s ohledem na zkušenost lidí s různými typy tělesného, smyslového či mentálního znevýhodnění. Vystavená díla tuto zkušenost tematizují a současně pocházejí od umělců a umělkyň, kteří sami mají určité znevýhodnění nebo se znevýhodněnými osobami blízce spolupracují. S touto výstavou tématicky souvisí videoprojekce Javiera Télleze: La Passion de Jeanne d’Arc v Galerii Kostka. Slavný němý film Umučení Johanky z Arku (1928) je zde přetvořen a prezentovaný jako dvoukanálové dílo, kde zaznívají interpretace ženských pacientek z léčebny v Sydney. Ty ho nepřekvapivě pojaly jako příběh „JDA”, která byla zavřená, protože věřila, že je slavnou mučednicí, a trpěla velkolepými vizemi a sluchovými halucinacemi. Po vernisáži proběhne artist talk s Joannou Pawlik.

Rezidenční program

Po celý večer bude možné navštívit obvykle veřejnosti nepřístupné rezidenční patro, kde mají ateliéry rezidenti a rezidentky MeetFactory. Komentovaná prohlídka, kterou povedou kurátoři Lucia Kvočáková a Piotr Sikora, představí jednotlivé umělce a umělkyně detailněji. V jednom z ateliérů budou vystaveny výtvory, které během pravidelných workshopů připravily ukrajinské děti.

Divadlo

Ukrajinská herečka Sofia Brahina vystoupí v hlavní a jediné roli inscenace Vzpomínky na představení. Inscenaci, která se se volně inspiruje příběhem Strážce srdce od Francoise Sagan, režíroval na dálku z Kyjeva přes Zoom Oleksander Balaban, u kterého Sofia studovala. Hrát se bude v nově zrekonstruovaném ateliéru 22 v prvním patře.

Hudba

„Prvotním zdrojem signálu je kytara, jejíž zvuk putuje přes různé granulátory, načež ho následně naživo přetvářím a modifikuju,“ vysvětlil Jan Kašpárek aka Obelisk of Light princip svého hraní v rozhovoru pro Radio Wave. Na Veřejném domě budou jeho power ambientní tóny znít několikrát v průběhu večera. Na závěr akce zahrají Mount Roraima – instrumentální projekt čtyř kamarádů z jihu Čech, kteří se po letech sešli v Praze. Inspiraci z cest po světě společně přenesli do tvorby na pomezí psychedelie a postrocku. Hrát se bude dle počasí na dvorku nebo na hudebním sále.

Ostatní

Tradičně bude na Veřejný dům otevřené i druhé patro, kde můžou diváci navštívit fotoateliér nebo studio výtvarníka Michala Škapy.

Line-up:

18:00 Obelisk of Light I.
18:30 vernisáže
19:00 artist talk: Joanna Pawlik
20:00 komentovaná prohlídka rezidenčního patra | Obelisk of Light II.
20:30 Vzpomínky na představení
21:30 Mount Roraima
18:00-23:00 otevřené ateliéry
19:00-23:00 2. patro (fotografové, ateliér Michala Škapy)

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit