Rok 2015 přinesl do kinosálu nejen dlouho očekávané trháky jako sedmou epizodu Star Wars, finále Hunger Games, či novou bondovku Spectre, ale také propadáky jako Vánoční Kameňák, Andílek na nervy nebo třeba další Babovřesky. Uplynulých dvanáct měsíců bylo bohatých jak na povedené filmy, tak na filmové bahno. Já přináším svůj osobní žebříček “Nejlepší a nejhorší filmy roku” těch snímků, které mě minulý rok nejvíce nadchly, ale i těch, které bych raději vůbec neviděla.

Dobrých a výborných filmů jsem v roce 2015 viděla mnoho a je pro mě tudíž těžké vybrat jen několik z nich. Vybrala jsem tedy alespoň sedm, o kterých si stojí říct něco víc.

Dokument:

Amy

Hodnocení: ČSFD 81 % | IMDb 7.9/10

Čtyři roky po náhlé smrti zpěvačky s neopakovatelným hlasem se na stříbrná plátna dostal  její životní příběh. Asif Kapadia vytvořil dokument, který se neskládá jen z pouhých výpovědí známých, ale snaží se přiblížit pohled, jímž Amy Winehouse vnímala svět. Realistický a autentický snímek, zaručující husí kůži, plný kvalitní hudby, osloví jak fanouška Winehouse, tak i diváka s minimální znalostí života a hudební kariéry této britské zpěvačky.

Kurt Cobain: Montage of Heck

Hodnocení: ČSFD 81 % | IMDb 7.6/10

Dalším dokumentem, který za to podle mého stojí, je právě Montage of Heck. První autorizovaný dokument o umělci, jehož jméno zná celý svět a který svou dráhu ukončil v pouhých 27 letech, čímž  se stal dalším členem The 27 Club. Chvílemi se z životopisného snímku stává feťácké drama o hyperaktivním dítěti a následně  komplikovaném dospělém muži, kdy se jeho manželka Courtney snaží dokázat Cobainovu lásku k ní a touhu po šťastné rodině. Po zhlédnutí i nezarytý obdivovatel Kurta Cobaina a celé Nirvany pochopí, proč je Kurt kult.

Komedie:

Zbrusu nový zákon

Hodnocení ČSFD 78 % | IMDb 7.2/10

Bůh existuje. Žije v Bruselu. A má dceru, která svého nesnesitelného otce nenávidí. Rozhodne se utéct a najít apoštoly, stejně jako to udělal její bratr. Komedie Jaco van Dormaela plná ostrého humoru s dávkou pošetilosti a originality.

Ztraceni v Mnichově

Hodnocení: ČSFD 82 % | IMDb 7.4/10

Přiznám se, že první polovina filmu mě nezaujala. To se ovšem změnilo, když se v jeho druhé polovině z příběhu o ukradeném papouškovi, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, stal film o filmu. Vtipně zpracované nahlédnutí do mašinérie natáčení. Petr Zelenka se zasloužil o jeden z nejlepších českých snímků minulého roku.

V hlavě

Hodnocení: ČSFD 82 % | IMDb 8.3/10

Troufám si říct, že nejlepší animovaný film, který jsem za delší dobu viděla. Vtipné, výstižné, vhodné opravdu pro celou rodinu a hlavně skvělá oddechovka!

Drama:

Mládí

Hodnocení: ČSFD 82 % | IMDb 8.3/10

Po úspěšné Velké nádheře přišel Paolo Sorrentino s kombinací suchého humoru, chmur a hořkosti života. Vhodně zvolené prostředí, mlhavé podhůří Alp, umocňuje melancholickou náladu snímku. Bravurně provedenému dramatu plnému výborných hereckých výkonů, v čele s Michael Cainem v hlavní roli, však nechybí ani nadhled a pokora.

Akční:

Spectre

Hodnocení: ČSFD 73 % | IMDb 7.1/10

Měla jsem možnost zhlédnout většinu akčních filmů, které nám byly uplynulý rok naservírovány, ale Spectre jednoznačně vyhrál svou grácií. Šarm, exotika a krásno na každém rohu. Nejnovější bondovka určitě stojí za zmínku. Žádný hluboký příběh, ale nic, co by urazilo. Jen škoda, že se z nových “Bond” filmů vytratila původní nadsázka a určitá lehkost.

Smetánku už jsme si tedy slízli, teď je čas na filmy, které se staly menší či větší ostudou kinematografie.

Andílek na nervy

Hodnocení: ČSFD 38 %

Vesnická růžová slátanina á la podprůměrné americké filmy pro mládež, co se snaží dojmout příběhem rozmazlené čtrnáctileté měšťačky, která přijde o matku, je poslána na vesnici, aby ji vychovával její otec, jež o své dceři doposud nevěděl, a prodat Adamem Mišíkem, v jedné z hlavních rolí. Letní komedie Juraje Šajmajoviče by se dala přežít možná tak jako televizní film.

Babovřesky 3

Hodnocení: ČSFD 22 %

Shrnu to jednou větou – dobrá komedie, když necháte mozek doma. Pokud ne, trpíte.

Vánoční Kameňák

Hodnocení: ČSFD 18 %

Byly tu celkem čtyři Kameňáky, ten pátý je ale něco úplně jiného – je totiž vánoční. To ho ovšem nezachránilo od filmového odpadu. Vulgární a nudné.

Padesát odstínů šedi

Hodnocení: ČSFD 44 % | IMDb 4.1/10

Asi jeden z nejvíce diskutovaných filmů tohoto roku. Já se na tento film do kina vypravila z čisté zvědavosti a srandy. Po nějaké čtvrthodině jsem toho litovala. Po technické stránce sice v pořádku, ale jinak plytká pohádka, s Jamiem Dornanem v roli pana Greye, pro ženy středního věku s nějakou tou erotikou, která nakonec stojí za velké nic.

Abych zahnala pachuť několika posledních filmů, navnadím sebe i vás na pár filmových novinek, které nás v nejbližší době čekají: The H8ful Eight – western od jedinečného Quentina Tarantina, The Revenant, či The Danish Girl. V roce 2016 je určitě na co se těšit. Alespoň tedy  ve filmovém světě rozhodně.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit