V roce 2015 se cz/sk rap scéna opět posunula vpřed.  Mnoho známých umělců vydalo svá alba, ale taky se objevilo pár nových talentů, za které bychom měli být rádi. Protože mohou přinést nejenom nový sound a vizuály, které už jsou dnes nedílnou součástí, nebo celkový pohled na tuto kulturu a společnost.

Proto jsem vybral 10 nejlepších československých rapových skladeb. Neorientoval jsem se jenom podle ohlasů lidí, ale taky podle svého vlastního názoru, tím pádem je tento článek svým způsobem subjektivní věc a ne každý se mnou může souhlasit. Takže bez pořadí…

Majk Spirit – Len Tak (+ Ego, Ektor, Elpe, prod. Abe Beats)

Myslím, že musím zmínit Majka Spiritakterý letos přišel s podle mě skvěle promyšleným konceptem “dvojalba” Y Black a Y White. Koncept tohoto počinu se mi líbí v tom, že Majk pojmul a “uspokojil” co největší množství svých fans. Nejúspěšnější skladbou se stal bez pochyby Primetime, který má na YouTube už 12 milionů zhlédnutí. Avšak striktně rapový, lehce egoistický Len Tak na featu s Egem a Ektorem a hudbou od dvorního producenta H16 Abeho se mnohem víc hodí do tohoto výběru. Dočkáme se klipu?

Pil C – Epos (prod. DJ Wich)

Ano. Pil C by měl určitě dostat cenu “skokan roku”, protože jeho čtvrteční releasy sklidily opravdu obrovský úspěch. Tato skladba s produkcí od DJ Wiche je ale ještě zajímavější, a to hlavně svým konceptem “2v1”. Pil C si získal fanoušky především novým zvukem a výrazným hlasem, kterým může zacházet až do horních poloh, takže si určitě zaslouží být v té již zmíněné TOP 10.

Kontrafakt pre PodzemGang – Život je film (prod. Aceman)

Finální skladba z Egova projektu PODZEMGANG, na které se objevil i Rytmus s produkcí od Acemana. Klasický Kontrafakt, nádherná flow a chytlavý refrén jistě dělají z této skladby masterpiece, který skvěle zapadl do osnovy celého alba.

LOGIC (YYY) – HVSHTHVG (prod. DALYB)

Přejdeme do trošku jiného stylu. O ten se postaral Logic, jehož albu YZOMANDIAS, vydanému pod labelem Milion+, se dostalo velkého úspěchu. Konkrétně HVSHTHVG, postavený na skvělé Dalybově produkci, se stal bangerem.

IF – Pohyby Hlavou + MC Gey

Letošní comeback IF pod labelem Ty Nikdy určitě stojí za zmínku, nejenom pro svůj syrový sound. Taky vizuál je velmi originální a celkově je album RAP pořádně vyzrálá věc. Na rozhovor s Ideou se můžete podívat zde.

OTIS feat. PIL C – JA VS CELÝ SVET

Zase? Musel jsem. Otis a Pil C se totiž podle mě postarali o jeden z největších letošních bangerů, na který je jak velmi kvalitní remix, tak i merch. O výbornou produkci (jak už je zvykem), se postaral Special Beatz. Jedná se o singl z Otisova sólo alba, jehož recenzi si můžete přečíst zde.

DMS MMXV – JE TO LEN RAP prod. Homiebeats

Nové album DMS je dle mého názoru prostě bomba! Primitivní humor Separa a Dameho se skvěle hodí k jejich krásným flows a když se přičte ještě kvalitní produkce od Smarta, nebo jako v tomto případě od Homiebeats, výsledek vás nenechá jenom tak sedět. Je to len rap.

EGO – Nezávislost (PODZEMGANG) prod. DJ Wich

Další skladba z projektu PODZEMGANG, co k tomu dodat. Egův naprosto unikátní text a flow doplněná Wichovou produkcí? Překvapilo těch 3,5 milionu views vůbec někoho? Ego navíc nedávno opět posunul vizuální stránku hudby, když vydal 360° klip na věc s názvem GTA LIFESTYLE, který určitě stojí za zhlédnutí.

MOMO ft. SAMEY – 2015 prod. DALYB

Tahle hodně netradiční kombinace sklidila smíšené názory, podle mě je to dost povedená skladba, která si zaslouží být v této TOP 10. Skalní fanoušci Moma a odpůrci HAHACREW dokonce udělali verzi písničky, ze které je Samey vystřihnutý. Co si o tom myslíte vy?

Hip Hop Žije – #27 (prod. DJ Wich)

Upoutávka na festival Hip Hop Žije 2015, to je opět kvalitní produkce z dílny DJ Wiche a 11 minut kvalitního rapu, do kterého dali sloku (téměř) všechna velká jména cz/sk rap-u (spíše sk). O refrén se postaral už asi 4x zmíněný Ego. Kdo se vám na této skladbě líbí nejvíc? Mně osobně nejvíc oslovili Indy a Dame, ale taky mě hodně překvapil Opak, kterého jsem do této skladby vůbec neznal.

Určitě je mnoho dalších skladeb, které by si možná zasloužily být v tomhle seznamu. Jak říkám, je to dost subjektivní věc, každopádně bych byl rád, kdybyste do komentářů napsali TOP 10 skladeb tohoto roku podle vás!