V roce 2015 se cz/sk rap scéna opět posunula vpřed.  Mnoho známých umělců vydalo svá alba, ale taky se objevilo pár nových talentů, za které bychom měli být rádi. Protože mohou přinést nejenom nový sound a vizuály, které už jsou dnes nedílnou součástí, nebo celkový pohled na tuto kulturu a společnost.

Proto jsem vybral 10 nejlepších československých rapových skladeb. Neorientoval jsem se jenom podle ohlasů lidí, ale taky podle svého vlastního názoru, tím pádem je tento článek svým způsobem subjektivní věc a ne každý se mnou může souhlasit. Takže bez pořadí…

Majk Spirit – Len Tak (+ Ego, Ektor, Elpe, prod. Abe Beats)

Myslím, že musím zmínit Majka Spiritakterý letos přišel s podle mě skvěle promyšleným konceptem “dvojalba” Y Black a Y White. Koncept tohoto počinu se mi líbí v tom, že Majk pojmul a “uspokojil” co největší množství svých fans. Nejúspěšnější skladbou se stal bez pochyby Primetime, který má na YouTube už 12 milionů zhlédnutí. Avšak striktně rapový, lehce egoistický Len Tak na featu s Egem a Ektorem a hudbou od dvorního producenta H16 Abeho se mnohem víc hodí do tohoto výběru. Dočkáme se klipu?

Pil C – Epos (prod. DJ Wich)

Ano. Pil C by měl určitě dostat cenu “skokan roku”, protože jeho čtvrteční releasy sklidily opravdu obrovský úspěch. Tato skladba s produkcí od DJ Wiche je ale ještě zajímavější, a to hlavně svým konceptem “2v1”. Pil C si získal fanoušky především novým zvukem a výrazným hlasem, kterým může zacházet až do horních poloh, takže si určitě zaslouží být v té již zmíněné TOP 10.

Kontrafakt pre PodzemGang – Život je film (prod. Aceman)

Finální skladba z Egova projektu PODZEMGANG, na které se objevil i Rytmus s produkcí od Acemana. Klasický Kontrafakt, nádherná flow a chytlavý refrén jistě dělají z této skladby masterpiece, který skvěle zapadl do osnovy celého alba.

LOGIC (YYY) – HVSHTHVG (prod. DALYB)

Přejdeme do trošku jiného stylu. O ten se postaral Logic, jehož albu YZOMANDIAS, vydanému pod labelem Milion+, se dostalo velkého úspěchu. Konkrétně HVSHTHVG, postavený na skvělé Dalybově produkci, se stal bangerem.

IF – Pohyby Hlavou + MC Gey

Letošní comeback IF pod labelem Ty Nikdy určitě stojí za zmínku, nejenom pro svůj syrový sound. Taky vizuál je velmi originální a celkově je album RAP pořádně vyzrálá věc. Na rozhovor s Ideou se můžete podívat zde.

OTIS feat. PIL C – JA VS CELÝ SVET

Zase? Musel jsem. Otis a Pil C se totiž podle mě postarali o jeden z největších letošních bangerů, na který je jak velmi kvalitní remix, tak i merch. O výbornou produkci (jak už je zvykem), se postaral Special Beatz. Jedná se o singl z Otisova sólo alba, jehož recenzi si můžete přečíst zde.

DMS MMXV – JE TO LEN RAP prod. Homiebeats

Nové album DMS je dle mého názoru prostě bomba! Primitivní humor Separa a Dameho se skvěle hodí k jejich krásným flows a když se přičte ještě kvalitní produkce od Smarta, nebo jako v tomto případě od Homiebeats, výsledek vás nenechá jenom tak sedět. Je to len rap.

EGO – Nezávislost (PODZEMGANG) prod. DJ Wich

Další skladba z projektu PODZEMGANG, co k tomu dodat. Egův naprosto unikátní text a flow doplněná Wichovou produkcí? Překvapilo těch 3,5 milionu views vůbec někoho? Ego navíc nedávno opět posunul vizuální stránku hudby, když vydal 360° klip na věc s názvem GTA LIFESTYLE, který určitě stojí za zhlédnutí.

MOMO ft. SAMEY – 2015 prod. DALYB

Tahle hodně netradiční kombinace sklidila smíšené názory, podle mě je to dost povedená skladba, která si zaslouží být v této TOP 10. Skalní fanoušci Moma a odpůrci HAHACREW dokonce udělali verzi písničky, ze které je Samey vystřihnutý. Co si o tom myslíte vy?

Hip Hop Žije – #27 (prod. DJ Wich)

Upoutávka na festival Hip Hop Žije 2015, to je opět kvalitní produkce z dílny DJ Wiche a 11 minut kvalitního rapu, do kterého dali sloku (téměř) všechna velká jména cz/sk rap-u (spíše sk). O refrén se postaral už asi 4x zmíněný Ego. Kdo se vám na této skladbě líbí nejvíc? Mně osobně nejvíc oslovili Indy a Dame, ale taky mě hodně překvapil Opak, kterého jsem do této skladby vůbec neznal.

Určitě je mnoho dalších skladeb, které by si možná zasloužily být v tomhle seznamu. Jak říkám, je to dost subjektivní věc, každopádně bych byl rád, kdybyste do komentářů napsali TOP 10 skladeb tohoto roku podle vás!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit