Ženšen je obecně znám jako léčivá rostlina s mimořádně blahodárným vlivem na lidské zdraví. Ženšen pravý, rostoucí ve volné přírodě v oblasti východní Asie, je staročesky dokonce výstižně označován jako „všehoj“. Nejen z toho důvodu je také velmi drahý – je totiž také velmi náročný na pěstování a poměrně vzácný. Ženšenů však existuje více druhů a řada z nich se pro své obdobné účinky využívá jako dostupnější náhražka ženšenu pravého. Takový je třeba ženšen pětilistý, z dobrých důvodů přezdívaný „bylina nesmrtelnosti“.

Liána dlouhověkosti

Ženšen pětilistý neboli jiaogulan, případně „jižní ženšen“, je vytrvalá liána z čeledi aralkovitých (stejně jak pravý ženšen). Silný kořen má nápadně bílou barvu a právě ten přezimuje během zimního období, kdy nadzemní část odumírá. Na jaře z kořene raší nové výhonky.

Volně roste v horských oblastech Číny, Thajska nebo Japonska a v těchto regionech se již po staletí ví o tom, že při pravidelné konzumaci dokáže obdivuhodný způsobem chránit lidský organismus. Některé zdroje uvádějí pozoruhodnou skutečnost: obyvatelé těchto oblastí, kteří se pravidelně oddávají popíjení odvaru (případně jiného způsobu konzumace) z ženšenu pětilistého, se v plném zdraví běžně dožívají více než sta let.

Velkou výhodou pětilistého ženšenu je snadné pěstování. Pokud se vám podaří sehnat semínka, rostlina bude schopna bez problémů přežít v našich klimatických podmínkách i celý rok venku. Ideální je pěstování v závěsném květináči. Může tak navíc posloužit jako zajímavá dekorace, neboť díky své liánovité struktuře vytváří působivé převisy. 

Terapeutické využití

Ženšen pětilistý (známý také jako gynostema) bývá často srovnáván s ženšenem pravým a je poměrně překvapivé, že v mnoha ohledech nad ním dokonce vítězí. Na základě prokazatelných léčivých účinků v mnoha oblastech (zejména co se celkového posílení týče) má ženšen pětilistý prý výrazně lepší výsledky a je jednoznačně účinnější.

Celkově lze účinky ženšenu pětilistého shrnout jako antioxidační a regenerační. Posiluje imunitní systém a díky vysokému obsahu antioxidantů chrání organismus před volnými radikály, což je s největší pravděpodobností klíč k jeho údajné schopnosti prodloužení života. Příznivě ovlivňuje funkci jater, zlepšuje cirkulaci krve a reguluje hladinu glukózy, cholesterolu a rovněž krevní tlak. Má zklidňující vliv na psychiku, čímž napomáhá ke zlepšení spánku a při léčbě nespavosti.

Preventivní využívání  

Díky absenci jakýchkoliv vedlejších účinků lze ženšen pětilistý užívat dlouhodobě nejen při konkrétních zdravotních obtížích, ale i jako účinnou prevenci. Hovoří se dokonce o jeho schopnosti předcházet rakovině nebo infarktu či mrtvici a nezanedbatelné jsou možné preventivní účinky proti infekčním typům žloutenky. Ženšen pětilistý pravděpodobně souvisí i se zvýšenou fyzikou kondicí u osob, které jej pravidelně užívají; příznivě ovlivňuje rychlost reakcí, pozornost a vytrvalost.

Jak se užívá

Nadzemní části rostlin slouží k přípravě odvaru. Standardně se doporučuje zalít horkou vodou cca jednu kávovou lžičku sušených lístků (případně kapsli, která je k dostání ve specializovaných obchodech). Odvar necháme louhovat po dobu tří minut a následně popíjíme 3-4 šálky denně. Ženšen je dík své poměrně neutrální, příjemné chuti vhodný i jako součást různých pokrmů. V jarním období, kdy mladé lístky rychle raší, se přímo nabízí jejich zpracování do svěžích čerstvých salátů.

Léčivý vliv byl prokázán i v případě kořene, z něj je možno několikatýdenním louhováním v etanolu připravit tinkturu a užívat ji po kapkách.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit