Ženšen je obecně znám jako léčivá rostlina s mimořádně blahodárným vlivem na lidské zdraví. Ženšen pravý, rostoucí ve volné přírodě v oblasti východní Asie, je staročesky dokonce výstižně označován jako „všehoj“. Nejen z toho důvodu je také velmi drahý – je totiž také velmi náročný na pěstování a poměrně vzácný. Ženšenů však existuje více druhů a řada z nich se pro své obdobné účinky využívá jako dostupnější náhražka ženšenu pravého. Takový je třeba ženšen pětilistý, z dobrých důvodů přezdívaný „bylina nesmrtelnosti“.
Liána dlouhověkosti
Ženšen pětilistý neboli jiaogulan, případně „jižní ženšen“, je vytrvalá liána z čeledi aralkovitých (stejně jak pravý ženšen). Silný kořen má nápadně bílou barvu a právě ten přezimuje během zimního období, kdy nadzemní část odumírá. Na jaře z kořene raší nové výhonky.
Volně roste v horských oblastech Číny, Thajska nebo Japonska a v těchto regionech se již po staletí ví o tom, že při pravidelné konzumaci dokáže obdivuhodný způsobem chránit lidský organismus. Některé zdroje uvádějí pozoruhodnou skutečnost: obyvatelé těchto oblastí, kteří se pravidelně oddávají popíjení odvaru (případně jiného způsobu konzumace) z ženšenu pětilistého, se v plném zdraví běžně dožívají více než sta let.
Velkou výhodou pětilistého ženšenu je snadné pěstování. Pokud se vám podaří sehnat semínka, rostlina bude schopna bez problémů přežít v našich klimatických podmínkách i celý rok venku. Ideální je pěstování v závěsném květináči. Může tak navíc posloužit jako zajímavá dekorace, neboť díky své liánovité struktuře vytváří působivé převisy.
Terapeutické využití
Ženšen pětilistý (známý také jako gynostema) bývá často srovnáván s ženšenem pravým a je poměrně překvapivé, že v mnoha ohledech nad ním dokonce vítězí. Na základě prokazatelných léčivých účinků v mnoha oblastech (zejména co se celkového posílení týče) má ženšen pětilistý prý výrazně lepší výsledky a je jednoznačně účinnější.
Celkově lze účinky ženšenu pětilistého shrnout jako antioxidační a regenerační. Posiluje imunitní systém a díky vysokému obsahu antioxidantů chrání organismus před volnými radikály, což je s největší pravděpodobností klíč k jeho údajné schopnosti prodloužení života. Příznivě ovlivňuje funkci jater, zlepšuje cirkulaci krve a reguluje hladinu glukózy, cholesterolu a rovněž krevní tlak. Má zklidňující vliv na psychiku, čímž napomáhá ke zlepšení spánku a při léčbě nespavosti.
Preventivní využívání
Díky absenci jakýchkoliv vedlejších účinků lze ženšen pětilistý užívat dlouhodobě nejen při konkrétních zdravotních obtížích, ale i jako účinnou prevenci. Hovoří se dokonce o jeho schopnosti předcházet rakovině nebo infarktu či mrtvici a nezanedbatelné jsou možné preventivní účinky proti infekčním typům žloutenky. Ženšen pětilistý pravděpodobně souvisí i se zvýšenou fyzikou kondicí u osob, které jej pravidelně užívají; příznivě ovlivňuje rychlost reakcí, pozornost a vytrvalost.
Jak se užívá
Nadzemní části rostlin slouží k přípravě odvaru. Standardně se doporučuje zalít horkou vodou cca jednu kávovou lžičku sušených lístků (případně kapsli, která je k dostání ve specializovaných obchodech). Odvar necháme louhovat po dobu tří minut a následně popíjíme 3-4 šálky denně. Ženšen je dík své poměrně neutrální, příjemné chuti vhodný i jako součást různých pokrmů. V jarním období, kdy mladé lístky rychle raší, se přímo nabízí jejich zpracování do svěžích čerstvých salátů.
Léčivý vliv byl prokázán i v případě kořene, z něj je možno několikatýdenním louhováním v etanolu připravit tinkturu a užívat ji po kapkách.
Článek je reklamní sdělení