Luxusní auta, velké baráky a luxusní hodinky. To vše zní sice fajn, ale ani jedna ze zmíněných věcí vám v životě sama od sebe žádnou dlouhou radost nepřinese. Nebudeme vám tvrdit, že k dosažení klidu na duši musíte okamžitě začít vyhazovat všechen svůj majetek nebo konvertovat k novému druhu náboženství. Pojďte se s námi ale zamyslet nad reálnou hodnotou věcí.

Když se řekne minimalismu, mnoho lidí si stále vybaví život v malinkém nevybaveném bytečku o velikosti 4×5 metrů s malinkým sprchovým koutem, malinkým záchodem a matrací položenou na posteli. Ideální minimalista by podle tohoto pohledu měl vlastnit jen jednu lžíci, kterou jí veškeré pokrmy a na sobě by měl střídat akorát dvě jednobarevná trička. To má však s opravdovým minimalismem pramálo společného.

Proč toho minimalisté potřebují co nejvíc

V realitě však minimalisti nechtějí málo, chtějí co nejvíc – co nejvíc času, zážitků a poznávání. Jednoduše jde o to, si svůj život užívat co nejvíc naplno a neztrácet čas se zbytečnostmi. K dosažení tohoto cíle ale opravdu nemusíte přijít o veškerý majetek a vydat se do Tibetu. Stačí jen o věcech trochu jinak přemýšlet.

Principy opravdového minimalismu ve svých knihách popsali bývalí hrdinové korporátního světa Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus. Podle nich problém dnešní společnosti spočívá v tom, že nám různé předměty a cennosti odpoutávají pozornost od mnohem důležitějších aspektů našich životů, jako jsou mezilidské vztahy, zážitky nebo vzdělávání se. Samotné zbavení se přebytečných věcí z vás šťastnějšího člověka neudělá, je ale jedním z kroků, které vám k tomu pomůžou.

Minimalismus tedy není o zbytečném vyhazování majetku, ale o uvědomění si, že život není jen o věcech. Jestli se taky chcete stát minimalistou, je na čase přestat myslet na zbytečné věci, začít přemýšlet nad tím, co vás opravdu baví či naplňuje a hlavně: přestat závidět. Být minimalistou totiž neznamená být nemajetný, ale být jednoduše spokojený.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit