Luxusní auta, velké baráky a luxusní hodinky. To vše zní sice fajn, ale ani jedna ze zmíněných věcí vám v životě sama od sebe žádnou dlouhou radost nepřinese. Nebudeme vám tvrdit, že k dosažení klidu na duši musíte okamžitě začít vyhazovat všechen svůj majetek nebo konvertovat k novému druhu náboženství. Pojďte se s námi ale zamyslet nad reálnou hodnotou věcí.
Když se řekne minimalismu, mnoho lidí si stále vybaví život v malinkém nevybaveném bytečku o velikosti 4×5 metrů s malinkým sprchovým koutem, malinkým záchodem a matrací položenou na posteli. Ideální minimalista by podle tohoto pohledu měl vlastnit jen jednu lžíci, kterou jí veškeré pokrmy a na sobě by měl střídat akorát dvě jednobarevná trička. To má však s opravdovým minimalismem pramálo společného.
Proč toho minimalisté potřebují co nejvíc
V realitě však minimalisti nechtějí málo, chtějí co nejvíc – co nejvíc času, zážitků a poznávání. Jednoduše jde o to, si svůj život užívat co nejvíc naplno a neztrácet čas se zbytečnostmi. K dosažení tohoto cíle ale opravdu nemusíte přijít o veškerý majetek a vydat se do Tibetu. Stačí jen o věcech trochu jinak přemýšlet.
Principy opravdového minimalismu ve svých knihách popsali bývalí hrdinové korporátního světa Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus. Podle nich problém dnešní společnosti spočívá v tom, že nám různé předměty a cennosti odpoutávají pozornost od mnohem důležitějších aspektů našich životů, jako jsou mezilidské vztahy, zážitky nebo vzdělávání se. Samotné zbavení se přebytečných věcí z vás šťastnějšího člověka neudělá, je ale jedním z kroků, které vám k tomu pomůžou.
Minimalismus tedy není o zbytečném vyhazování majetku, ale o uvědomění si, že život není jen o věcech. Jestli se taky chcete stát minimalistou, je na čase přestat myslet na zbytečné věci, začít přemýšlet nad tím, co vás opravdu baví či naplňuje a hlavně: přestat závidět. Být minimalistou totiž neznamená být nemajetný, ale být jednoduše spokojený.
Článek je reklamní sdělení