Po třech měsících od vydání písně No Money To Spare vydává pražská soul-rocková kapela STAYJ videoklip ve spolupráci s neziskovou organizací Nový Prostor. Nahrávkou a klipem chce podpořit organizace, které vrací bezdomovce do běžného života.

Píseň No Money To Spare poprvé STAYJ představili na koncertě v pražském Rock Café dříve v tomto roce. S kluky jsme se po vydařeném křestu sešli, aby mi přiblížili originální příběh, který se skrývá za inspirací pro No Money To Spare.

Jak jste si užili dnešní koncert?

Jonáš Fuksa: Křest byl epický, já si ho hodně užil, zvlášť po takové době. Dnešek byl speciální i tím, že to byl první koncert, který jsme uspořádali sami a pozvali si i další dvě kapely jako hosty.

Honza Žižka: Taky jsme ho plánovali několik měsíců. A stejně se dneska událo ještě několik změn.

Původně měl být koncert ve Skautském Institutu, ale na poslední chvíli se místo změnilo na Rock Café kvůli počasí. Jak hektická byla taková změna z venkovního prostoru na vnitřní?


Honza Vysloužil:
Dva dny zpátky jsme museli definitivně rozseknout místo, tak jsme zkoumali počasí. Dokonce jsme volali i do Českého hydrometeorologického ústavu, kde nám řekli, že by pršet nemělo, takže jsme se vydali cestou Skauťáku.

HŽ: Naštěstí jsou jak lidi ze Skauťáku, tak z Rockáče hrozně vstřícní a rozuměli situaci, takže ten přesun proběhl hladce.

Nápad na No Money To Spare jste dostali během hraní v Drážďanech, můžete to přiblížit?

JF: Chtěli jsme být mezinárodní kapela, tak jsme jeli do Drážďan (smích).

HŽ: Během buskingového roadtripu jsme kromě českých měst hráli i na drážďanské Prager Straße. Chvíli po začátku koncertu si doprostřed mezi diváky lehl bezdomovec. A zpočátku jsme se trochu obávali, jak jeho přítomnost ovlivní naše představení. K překvapení všech se k nám ale pán přidal a začal hlasitě zpívat písničky, které jsme hráli. Nakonec jen přidal na celkové atmosféře koncertu.

HV: Byl to silný zážitek. Několik dní poté jsme ho přetvořili v novou píseň.

Oslovili jste ho po koncertě?

HŽ: Hned jak jsme dohráli, tak jsme mu šli poděkovat. Představil se jako Hapi se slovy, že je taky umělec. A poděkování nám oplatil obrázkem, který na místě nakreslil. Ten jsme pak zakomponovali do grafiky singlu.

Proč jste se rozhodli věnovat výtěžek z křestu Přestupní stanici?

HŽ: Přestupní stanice jsou dva sekáče v Praze, které se snaží vracet bezdomovce zpět do běžného života. Po pandemii měli velký výpadek, takže jsme chtěli pomoc. Práce Přestupky se vlastně dost dotýká tématu písně, takže nám to dávalo smysl.

JF: Všem nám přišlo, že brát si podobný téma do písničky je dost nebezpečný, protože co o tom ví kluci z Prahy, nemáme žádný background. Bylo těžké balancovat na hranici neuctivosti, takže jsme chtěli doplnit i nějaké gesto s cílem přiblížit problematiku. Nejen téma využít do písničky, ale udělat reálný krok.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit