Minule jsem psala o intimním vztahu člověka ke kávě. Se začátkem školního roku se z kávy stává jakýsi prostředek, abychom my studenti dokázali fungovat. To však neznamená, že bychom si měli zvyknout na kafe z automatu v knihovně. Po prvním díle z Vinohrad jsme se přesunuli až na Prahu 6 a prošli Dejvice a Bubeneč. Z desítek kaváren jsme s fotografem Andrewem vybrali 11 kaváren, které vás určitě nezklamou.

ESTELLA

První zastávka je podnik na náměstí Interbrigády. Hned na první pohled je kavárna Estella velmi sympatické místo. Vedle vchodu jsou nad sebou tři truhlíky s květinami, které nechybí ani v interiéru. Kavárna je velký a splněný sen majitelky, která procestovala Kostariku, kde se zamilovala do kávy a její přípravy. Na mlýnku mají zrnka z české pražírny Doubleshot, kterou ochutnáváme. Kromě výběrové kávy si tu ale můžete koupit i poněkud netradiční pití jako borůvkové latté, ostružinové cappuccino nebo Londýnskou mlhu. 

MAZELAB

Kousek od kulaťáku se nachází jedna z mých oblíbených kaváren. Zatímco Estella působila spíše sladce, dejvický Mazelab je moderní a hipsterský. Interiér z bílého betonu doplňují dominantní rostliny, kromě kterých tu žádné jiné dekorace nenajdete. Na mlýnku mají vynikající kávu z dánské pražírny La Cabra coffee. Když jsem zde byla poprvé, překvapilo mě, že nemůžu najít cukr. Až poté jsem zjistila, že to není tím, že barista vstal špatnou nohou a zanedbal přípravu. Stejně špatně tu totiž pochodíte i s wi-fi připojením. Mazelab je poctou kávovému umění,” říká mladý majitel Jackie Tran, který vlastní také pražský Francin (který jsme navštívili minule), Format coffee a Botanica Coffee Truck. 

MÍSTO

Kavárna Místo je jedna z oficiálních Doubleshot podniků, do které patří ještě karlínský vyhlášený Můj šálek kávy, espresso bar v Alze a cukrárna Sladké. V Bubenečské ulici stojí už pár let a krásně zde vyplnil chybějící kousek podobného podniku. Před Místem stojí hlouček lidí a hlasitě se baví nad šálky kávy v kelímcích. „Chodím sem na kafe pravidelně,” říká mi s dobrou náladou jeden z postávajících. A po objednání vlastního cappuccina chápu proč. 

CAFÉ ZÁHORSKÝ 

Rodinná kavárna Záhorský se kromě výběrové kávy prezentuje i jako pekařství a bistro. Zatímco zvenku nevypadá zrovna světově, interiér, který navrhla architektka Magdalena Rochová, získal hned několik cen. Kávu mají jak vlastní, tak i zrnka Nordbeans z liberecké pražírny. Jelikož mám v sobě už několikátý šálek, tentokrát kafe odmítnu a jen pozoruji maminku s řvoucím dítětem, která trpělivě čeká v dopolední frontě.  

KABINET

Když přijdeme k rohové kavárně Kabinet, leknu se, že jsem prošvihla otevírací dobu, což je tak trochu i pravda. Naštěstí potkávám majitelku Ivu a jejího partnera, který se se mnou dává do řeči. V dešti sedí na prvním schůdku pod pergolou a vypráví mi, že je během pandemie zachránili štamgasti, pro které ilegálně otevřeli. Museli, jinak by prý neměli ani co jíst. Chvíli si společně zanadáváme, než přijde asi jeden ze štamgastů a dají se spolu do řeči.  

KAFEMAT

Vím, že jsem mluvila o levném kafi z automatu, s tím naštěstí nemá kavárna Kafemat pranic společného. Naopak patří mezi nejoblíbenější podniky v Dejvicích a během normálního rána si na své espresso musíte chvíli počkat. Zrnka jim praží ceněná londýnská pražírna Square Mile. Není tak divu, že i dnes je tu fronta. Majitel Petr Hrabánek Kafemat popsal jako „espresso bar než klasická kavárna” a svým způsobem je to přesné. 

ZASEKÁVÁK

V Zasekáváku jsem nikdy nebyla, ale jen co přijdu do Jaselské ulice, říkám si, že tady nejsem naposledy. Z fotek vím, že ve vnitrobloku je navíc roztomilá zahrádka, která už se snad brzy otevře. Na mlýnku mají stoprocentní Arabicu, což je pohlazení pro mé kávové srdce. Svým způsobem je mi i líto o Zasekáváku psát, protože bych si ji ráda nechala jen pro sebe.   

KAVÁRNA DEJVICKÉHO DIVADLA

Do DD musím zajít dvakrát, protože když sem poprvé přijedeme s kamarádem, dveře už jsou zamčené. A to i přesto, že podle webu mají mít ještě minimálně hodinu otevřeno. Jako většina divadelních kaváren, vrhá i DD úplně jinou atmosféru, než ostatní podniky. Zvenku trochu připomíná Komedii. Během pandemie jim pomáhal i rozvoz jídel po okolí.  

BORZOI

Jakožto milovnice psů jsem se do konceptu Borzoi zamilovala. Nejen, že se jmenují podle plemena barzoj, ale dva bílí ruští chrti jsou také maskoty kavárny. Navíc v Borzoi najdete kávu The Naughty Dog z české pražírny, což považuji za geniální. Sympatická kavárna se nachází v ulici Zelená jen kousek od DD. Vznikla v létě minulý rok, takže si vysloužila titul nejmladší kavárna v našem výběru.   

LA FORME

Výběr má být zaměřený na výběrovou kávu a zrnky z pražíren Casino Mocca a The Barn bezpochyby nic nezkazíte. I přesto bych ale tady s dovolením zmínila jinou přednost kavárny, čímž je pekařská část. Nejvíce se mi líbil popis jedné slečny v recenzích, který si vypůjčím: „Lepkové nebe“. Najdete tu všechno od vynikajících croissantů přes křupavé skořicové šneky až po čerstvý chleba. Atmosférou vás přemístí do jižní Francie, čemu chybí už jen starší skupinka frantíků hrající pétanque kousek od vás a zvuk racků. 

POTRVÁ

Přiznám se, že o divadlu Potrvá jsem během rešerše slyšela poprvé a upozornil mě na něj fotoparťák Andrew. Za což jsem moc ráda. V divadelní kavárně ve sklepních prostorách hraje často i živá kapela. Stylem i zahrádkou mi trochu připomíná Dobrou Trafiku na Újezdě. Kvalita kávy se ale srovnávat nedá. Na mlýnku najdete zrnka z karlovarské pražírny City Roasters, které v Praze najdete jen v pár a spíše neznámých kavárnách a pekařstvích.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit