Vztah ke kávě je často velmi intimní a osobní záležitost. Většina z nás by bez hrnku černého nápoje nemohla ani normálně fungovat. Současnou kávovou kulturu lze celkem výstižně popsat díky pojmu “třetí kávová vlna”, který se poprvé objevuje v Americe v roce 2002 a trvá prakticky až doteď. Charakterizuje zcela nový přístup ke kávě a dělá z ní umění. Kavárny pracují s výběrovou kávou a zajímají se o celý proces jejího zpracování – od sklizně až po přípravu. V prvním díle jsem vybrala 13 vinohradských kaváren, ve kterých se vždy můžete spolehnout, že dostanete kvalitní kávu a občas i něco navíc.

COFFEE ROOM

Pokud si potrpíte na kvalitní kávu, o Coffee Roomu už jste pravděpodobně slyšeli. Na mlýnku často střídají kávu z prestižních českých i evropských pražíren. Zrovna dnes ochutnáváme Etiopii ze šumperské pražírny Pikola. Jindy ale nabízí i The Barn z německé pražírny nebo z nizozemské White Label. Rodinné kavárně se podařilo podstatně rychle po svém založení získat post jedné z nejlepších kaváren nejen na Vinohradech, a to i díky avotoastu, se kterým začali v Praze jako první. Vystavenému jídlu neodolal ani můj foto doprovod Matyáš a sáhl po caprese bunu. 

COFFEESPOT

Rohová minikavárna COFFEESPOT je schovaná v ulici Lucemburská, jen kousek od náměstí Jiřího z Poděbrad. Protože druhá pobočka na Žižkově musela kvůli koronaviru zavřít na neurčito, je ta na Vinohradech jedinou pražskou kavárnou, kde můžete ochutnat výběrovou kávu ze stejnojmenné rodinné moravské pražírny.

MOMENT

V Momentu jsme natrefili přímo na majitele, který se o své kavárně nadšeně rozpovídal. A byla by škoda, kdybyste o povídání o kavárně a vesmíru přišli. Když odcházíme, odnášíme si kromě dobré nálady i skvělý kremeš. 

LA BOHEME CAFE

I přes francouzský název je La Boheme česká pražírna a kavárna. Jejím zakladatelem je Charles Fleer, který cestoval po Africe a kávu si vybíral z první ruky. Její smysl dokonale vystihuje právě třetí kávová vlna. Prostorný a krásný interiér navíc obvykle láká ke dlouhým posezením. 

DOS MUNDOS 

Pro rodinnou pražskou pražírnu Dos Mundos je kvalita kávy na prvním místě. Kromě toho, co by mělo být samozřejmostí, si zakládají i na vztahu se zákazníkem. Momentálně mají osm druhů kávy, kterou si sami praží. Obsluha ráda komukoliv poradí, jaká zrnka si koupit, nebo jak si připravit kvalitní nápoj i doma. Zrnka dováží hned do několika dalších kaváren, například do Cafedu, kde jsme se také zastavili. Pyšní se i tím, že jejich zrnka odebírají zahraniční kavárny, například ve Švédsku.

CAFEDU 

Cafedu je díky lokaci nad Národním muzeem i dvěma patrům do očí bijící kavárna. Známá je hlavně díky noční studovně v prvním patře, kde už prožilo mnoho studentů bezesné noci plné skript. Sympatická kavárna je sice trochu turistická (kvůli svému umístění), ale výběrová káva, kterou berou z Dos Mundos, za to stojí.

SPIŽÍRNA 1902

Ještě předtím, než se Spižírna v Korunní ulici otevřela, byla zde kavárna Kopretina. Po ní zůstalo v rodinné kavárně lomeno bistru hned několik květinových vzpomínek, které jsou i pro nynější kavárnu typické. Kromě domácích pochutin můžete ochutnat skvělou kávu z české pražírny Candycane. Kávu se snaží měnit, takže jednou můžete ochutnat Brazílii, podruhé zase Etiopii. Spižírna si kromě kávy zakládá i na historii a osobnímu stylu, jako je původní květinová podlaha.

COFFEE CORNER BAKERY

Jen kousek od Spižírny je stylová kavárna Coffee Corner Bakery. I tady najdete na mlýnku Candycane, který ale pro kavárnu tvoří speciální zrnka. Hlavní pražič Candycanu Ondřej Štoksa se zaměřuje na dělání sladší kávy. Když se obvykle napijete kávy, můžete cítit lehkou kyselinu a ke konci hořkost. Díky tmavšímu pražení se zakryjí defekty na zrnkách a vymaže ovocitý poměr v kávě, což ji dělá sladší. 

THE MINERS COFFEE & CHARACTERS

První pobočka The Miners je ve Slavíkově ulici teprve od března 2019, za tu dobu si už ale získal věrnou klientelu. Kavárna ve skandinávském stylu má i vlastní pražírnu, nedávno od nich začala odebírat zrnka i Oh deer bakery (o které budeme psát v dalším díle). Minulý rok otevřeli ještě další dvě pobočky, jednu jen kousek od Slavíkové ulice, na Žižkově u ekonomky a třetí v pražském prostoru Opero. Nejdůležitější je pro ně spolupráce s ekologickými producenty a udržitelnosti. Naším cílem bylo vytvořit, kde se lidé budou potkávat a z jejich setkání třeba vznikne něco nového a skvělého, popisuje jeden z majitelů Oldřich Valta.

MEZI SRNKY 

Dříve kavárna s názvem Mezi zrnka je schovaná v Sázavské ulici. Dříve byla čistě založená na výběrové kávě, po třech letech změnila majitelka trochu koncept. Dnes si můžete dát bezlaktózové lívance, polévky nebo sendviče. Samozřejmě tu dostanete i skvělou kávu, znovu Candycane. Kromě kávy si zakládají i na milém personálu, který je podle slov majitelky velmi důležitou součástí každého gastro podniku.  

RONIN COFFEE SPOT

V Roninu potkáme za barem přímo majitele Borise Šatka, který kavárnu popisuje jedním slovem – pohoda. „Do kaviarne si chodia zašívať ľudí z celej ulice a okolia,“ popisuje. Kávu bere hlavně z české pražírny The Naughty Dog, ale často zrnka střídá a bere je z méně známých evropských pražíren. Na kvalitě si ale zakládá. Kavárně na sympatiích přidává také posezení ve vnitrobloku. 

FRA

Kavárna spojená s knihkupectvím je sen. V menší kavárně kousek od zastávky Bruselská si můžete užít zrnka Dark stark z pražírny CoffeeSource. Obvykle se zde konají také autorská čtení, což bohužel v současné době možná není. Fra si ale poradila a živé vystoupení nahrazují videozáznamy autorských čtení, které dávají na YouTube. 

CAFEFIN

Jestli bydlíte v okolí Jiřího z Poděbrad, určitě víte, kde prodávají tu nejlepší pho polévku široko daleko. Ano, v Pho Vietnam Tuan & Lan. Když hned vedle bistra zavřela francouzská kavárna, viděl v tom Jackie Tran svou šanci a hned vedle bistra svých rodičů založil Cafefin – kavárnu spojenou s vietnamskými dobrotami. Popularitu kavárny dokládá i to, že v pondělí dopoledne musíme na kávu vystát dlouhou frontu. Kromě Finu vlastní Tran ještě další tři podniky, které si získaly skvělou pověst nejen díky kávě – Format coffee, Mazelab a nově vzniklý Botanica Coffee Truck na Letné. 

foto: Matyáš Baierle

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit