Mezigenerační výstava “Ten, kdo chodí kolem” představí tvorbu devíti umělkyň a umělců. Díla z 80. a 90. let minulého století, stejně tak jako současnou tvorbu Daniela Balabána, Dany Bartoníčkové, Pavla Jestřába, Inge Koskové, Andrey Lédlové, Daniely Mikuláškové, Ondřeje Vinše a Lenky Vítkové, kteří tvoří na různých místech ČR, doplní Andi Schmied z Maďarska. Vernisáž výstavy proběhne v Galerii MeetFactory již v úterý 27. února.

Tím, kdo chodí kolem, může být novodobý flâneur, všímavý pozorovatel okolního světa, a zároveň introvertní tvůrce vlastního mikrokosmu. Výstava je setkáním autorek a autorů, které nespojuje jednotné téma, ale spíše citlivost a schopnost soustředěného pohledu. Jejich individualistický přístup k vlastní tvorbě lze připodobnit k pojmu „rubato” tak, jak jej definoval filozof Josef Šafařík. Tento původně hudební termín označující volný rytmus, který individuálně určuje interpret či dirigent, užívá Šafařík jako univerzální analogii k uměleckému tvůrčímu procesu. Rubato v pojetí vybraných umělců ukazuje podstatu člověka a navrací jej k naslouchání přírody.

Niterná témata se na výstavě objevují v různých formách. Vedle jemných olejomaleb Daniela Balabána (*1957), profesora malby na Ostravské univerzitě, a meditativních kreseb-manter Inge Koskové (*1940), známé především z prostředí olomoucké výtvarné scény, se objeví například právě vznikající sochařské soubory studentky Akademie výtvarných umění v Praze Dany Bartoníčkové (*1988), ve kterém rozvádí dialog se závažnou nemocí. Postavy vyjmuté z osobní fantaskní mytologie Andrey Lédlové (*1987) vyváží ve fotografiích a krátkých videích Andi Schmied (*1986) a Ondřej Vinš (*1985) s osobitým humorem, kterým pozorují své okolí. Humor nepostrádají ani díla Pavla Jestřába (*1979), který své dlouhodobé téma slováckého folklóru v malbách a objektech propojí s prvky převzatými z asijské kultury. Soustředěná práce a důvěrná znalost média jsou podstatnou součástí výstavy, jak dokazují malby žloutkovou temperou Lenky Vítkové (*1975) a velkoformátové vyšívané obrazy Daniely Mikuláškové (*1974).

U většiny ze zmíněných autorů předchází vzniku děl písemné zpracování, popřípadě se slovem vyjadřují i mimo výtvarné médium. „Společným experimentem se proto stal text na pomezí katalogu a volného literárního útvaru s několika možnostmi čtení. Výstava dává umělcům prostor volně interpretovat vyznění vlastních děl, a zároveň se vyjádřit v jiném než výtvarném médiu,“ uvádí kurátorky výstavy Eva Riebová a Lucie Šmardová. Společný text je vystavěn na základě surrealistické metody „cadavre exquis” – ten, kdo píše, neví, co napsal ten před ním. Prostřednictvím této metody se otevírá myšlenkové pozadí jednotlivých autorek a autorů.

Název výstavy Ten, kdo chodí kolem je inspirován stejnojmenným dílem argentinského spisovatele Julia Cortázara. Cortázarův způsob vyprávění bývá popisován jako nepřetržité pobíhání a přebíhání, prapůvodní chaos i řád, plodící vlastní zákonitosti. Podobná analogie je patrná ve výstavním prostoru i v doprovodném literárním útvaru připomínajícím fantastickou povídku, která nabývá mnoha podob – od temných, tajemných až po poetické a humorné. Často se objeví vzpomínka, okamžik či místo, o němž by se dal napsat román. Podstatnými se stávají detaily, které se opakují a spojují.

Vernisáž výstavy proběhne v Galerii MeetFactory v úterý 27. 2. v 18:00 za účasti vystavujících. V ten samý večer v Galerii Kostka bude zahájena výstava Rodriga Arteagy Placed into Abyss (28. 2. – 2. 4. 2018). Od 19:00 pak budou otevřené ateliéry rezidenčních umělců, kde proběhnou komentované prohlídky s kurátory Luciou Kvočákovou a Piotrem Sikorou.

Ten, kdo chodí kolem / Someone Walking Around
28. 2. – 2. 4. 2018

Vystavují: Daniel Balabán, Dana Bartoníčková, Daniela Mikulášková, Pavel Jestřáb, Inge Kosková, Andrea Lédlová, Andi Schmied, Ondřej Vinš, Lenka Vítková

Kurátorky: Eva Riebová, Lucie Šmardová

Vernisáž výstavy: 27. 2. 2018

Vstupné: volné

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit