Mnoho z nás si v těchto dnech připomíná 70 let od skončení 2. světové války. A v těchto významných dnech probíhá nespočet oslav, pokládání věnců a několik kulturních akcí, které stojí za to vidět. Jedna z nich je i již probíhající výstava nesoucí název ,,2. světová válka objektivem českých fotografů”.

Sedmdesát let, které v letošním roce uplynuly od konce nejničivějšího konfliktu lidských dějin, si lze připomínat mnoha způsoby. Jeden z nich je právě návštěva mimořádné výstavy, pořádaná Vojenským historickým ústavem Praha. Výstava zachycuje 7 válečných let 1939 až 1945, prostřednictvím 70 fotografií, pořízených českými fotografy na bojištích, v zázemí i v okupovaném protektorátu. Každý válečný rok je zachycen 10 fotografiemi, které přiblíží osudy českých a spojeneckých vojáků i civilního obyvatelstva za 2. světové války.

Mezi sedmdesáti vybranými fotografiemi je pouze několik snímků, bez nichž se neobejde žádná výstava ani publikace věnovaná 2. světové válce. Další fotografie zůstaly od chvíle svého vzniku v podobě negativů a jsou v tomto souboru představeny poprvé na této výstavě. Společným jmenovatelem většiny snímků je snaha fotografa zachytit často banální chvíle uprostřed válečných hrůz. Expozice je doplněna i řadou trojrozměrných exponátů, ale právě válečné fotografie k nám i po sedmdesáti letech naléhavě promlouvají a nabízejí nevyslovené, ale o to působivější příběhy, jež nesmí být zapomenuty.

647150
zdroj: www.ceskatelevize.cz

Tato fascinující výstava již probíhá v plném proudu až do 26.7. 2015 a koná se v Jiřském klášteře na Pražském hradě, pod záštitou pana Miloše Zemana, prezidenta České republiky.

647157
zdroj: www.ceskatelevize.cz

Navštívili jste již tuto výstavu? Oslovila Vás? Která fotografie se Vám nejvíce líbila? Napište nám a neváhejte článek sdílet mezi své přátele, ať se o výstavě také dozvědí.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit