Desetiletý chlapec Johannes neboli Jojo (Roman Griffin Davis) je zapřisáhlý člen Hitlerovy mládeže. Protože za svůj krátký život nezažil o mnoho víc než rozkvět nacistické propagandy, je touto ideologií natolik popleten, že si Židy představuje jako rohaté příšery. Za nedlouho ovšem zjistí, že ani výsostné árijské rysy nestačí ke splnění jeho snu – bít se na frontě za svou Říši. Když na výcvikovém táboře odmítne zakroutit krkem králíkovi a nešťastnou náhodou se sám zraní granátem, pocítí poprvé pomíjivost a povrchnost nacistické ideologie. Se zjizveným obličejem a pajdavou nohou dostává pověst mrzáka, se kterou mu ani jeho imaginární přítel, Hitler (Taika Waititi), nedokáže pomoci.

Brzy ovšem zjišťujeme, že ani na první pohled perfektně fungující nacistická společnost není tak nablýskaná, jak se zdá. Jojova matka (Scarlett Johansson) ukrývá v domě židovskou dívku (Thomasin McKenzie). Když to Jojo náhodou zjistí, stojí před nejdůležitějším rozhodnutím svého krátkého života. Naprosto poblázněný nacistickou propagandou, podporován imaginárním Hitlerem, je přeci povinen tuto židovskou stvůru nahlásit. To by ovšem znamenalo pravděpodobnou smrt pro jeho matku i pro něj. Přeci ale nemůže žít s Židovkou pod jednou střechou. Nebo může?

Satirické drama novozélandského režiséra Taika Waititi nám představilo absurdní svět, kde se mladí chlapci učí jásat nad pálením knih a dívky, jak otěhotnět. I díky tomu měl v režijní moci zařazení scén, u nichž divák musí hádat, co je realitou a co pouze výplodem dětské fantazie protagonisty. Sám Waititi si zahrál jednu z hlavních postav – Hitlera. Ale ne toho opravdového. Takového, jakého si ho vysnil malý Jojo. V celém filmu chlapce provádí, radí mu a jeho natvrdlost výrazně odlehčuje jinak pochmurný námět druhé světové války. Když byl Waititi tázán, proč sám sebe do této role obsadil, odkázal se na svůj původ (je maorský Žid). Podle Waititiho je to pomyslná facka Hitlerovi, že ho ztvárnil člověk s jeho kořeny.

Komedie z prostředí nacistické Říše nabídla hvězdy hollywoodského formátu. Ve filmu si kromě výše zmiňovaných zahráli i Sam Rockwell nebo Rebel Wilson. Mnohé z těchto počinů však byly zastíněny debutovým výkonem dvanáctiletého Romana Griffina Davise. Ten si za své ztvárnění Joja odnesl nominaci na Zlatý glób za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Postavil se tak po bok Leonarda DiCapria, Daniela Craiga nebo vítězného Tarona Egertona.

Králíček Jojo ovládl i Oscary s celkem šesti nominacemi. Snímek má šanci uspět v kategoriích nejlepší film, adaptovaný scénář, herečka ve vedlejší roli, střih, kostýmy a výprava. Film se z velké části natáčel v Česku. Pro natočení většiny exteriérových scén posloužil západočeský Žatec a dvacet dní se natáčelo i v barrandovských studiích. I díky tomu jde oscarová nominace za výpravu Češce Noře Sopkové.

Celkové vyznění filmu je bezpochyby na vkusu každého z nás. Ač se nejedná o první ani poslední komedii z prostředí nacistického Německa, tento koncept zůstává jistou kontroverzí. Ovšem snímek, ve kterém Hitlera hraje sám režisér a herecký výkon desetiletého chlapce předčí v mnoha ohledech Scarlett Johansson, je správnou volbou pro každého nenáročného diváka.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit