Schází vám pár set nebo tisíc korun a nemůžete čekat, až vám na účet dorazí výplata? Pak máte hned několik možností. Můžete požádat o peníze rodinu, své přátele, nebo některou z finančních institucí. Pokud ve svém okolí nemáte nikoho, kdo by vám menší částku na pár dní až týdnů půjčil bezplatně, pak vám nezbude, než se poohlédnout po výhodné rychlé půjčce. Ale nakolik jsou tyto finanční produkty bezpečné a co musíte splnit, aby nebankovní společnost žádost nezamítla?

Na nebankovní segment dohlíží ČNB

Ještě relativně nedávno byl trh s nebankovními půjčkami jako džungle. Kdo si nedal pozor, „pochutnal si na něm“ úvěrový predátor. Naši zákonodárci však naštěstí zakročili a uzákonili řadu opatření, na základě kterých došlo k výrazným změnám. Podstatné je především to, že poskytovatelé musí mít licenci od ČNB. Centrální banka segment reguluje a poskytuje oprávnění jen solidním subjektům.

Kdo má na rychlou půjčku nárok?

Rychlá půjčka vždy platila za nejdostupnější produkt, ale s ohledem na výše uvedené změny se schvalovací kritéria zpřísnila. Poskytovatelé nyní prověřují registry a kontrolují bonitu. Co konkrétně to znamená pro vás? Připravte se na to, že si vás nebankovní společnost „prolustruje“ a bude po vás požadovat doklad o výši příjmu.

Půjčka do výplaty je samozřejmě vhodná i pro studenta, ovšem pouze za předpokladu, že je dostatečně bonitní. A co se týče prověřování registru dlužníků, poskytovatelé většinou posuzují platební morálku individuálně a může se stát, že půjčku dostane i žadatel s negativním záznamem.

Některé nebankovní společnosti (např. Via SMS) nabízí tzv. první půjčku zdarma. Znamená to, že napoprvé vrátíte pouze tolik, kolik si půjčíte. Tedy ani korunu navíc.

Máte na to půjčku splatit?

Rychlá půjčka je dobrý pomocník, ale špatný pán. Čekáte-li na opožděnou platbu, může vám finanční injekce od nebankovní společnosti usnadnit život. Ale nebudete-li mít půjčku z čeho splatit, pak se můžete dostat do nepříjemného kolotoče dluhů. Promyslete to!

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?