Bohužel, člověk se nemůže na celou zimu schovat do pelechu a vzbudit se až s prvními jarními paprsky. Mráz, plískanice, nedostatek sluníčka a brzké stmívání musíme nějak přežít i letos. Aby to bylo o trochu veselejší a zima na vás neposlala nemoc, přesedlejte na zimní jídelníček. Je třeba změnit jen několik drobností, které ovšem budou mít velký efekt v podobě výrazného zlepšení fyzické i psychické kondice.

S cílem zasytit, prohřát a dodat energii

Organismus dostává v zimě pěkně zabrat, takže mu musíte v první řadě zajistit dostatečný přísun energie. To ovšem v žádném případě neznamená cpát se co chvilku čokoládou. Je důležité se zaměřit na přísun kvalitní sacharidů, které se ve větší míře nachází například v celozrnném pečivu, cereáliích, rýži, těstovinách aj. Do jídelníčku zařaďte také bulgur, který je bohatý i na minerály a vitamíny.

Ve zvýšené míře také konzumujte ovoce a zeleninu, ideálně ne syrové. Upravte si zeleninu v páře, ať vás jídlo i pěkně prohřeje. Z ovoce si udělejte smoothie. Je také příjemnou změnou, když ochutnáte exotické ovoce, které bývá bohatší na vitamín C. Váháte, které vybrat? Inspirujte se v rubrice zdravá výživa magazínu o zdravém životním stylu – Fittyn.cz. Dozvíte se zde, jak chutná a proč je pro nás prospěšný tomel, co vše je ukryto v granátovém jablku a celou řadu dalších zajímavých informací. Díky zvýšenému příjmu vitamínů posílíte imunitní systém a vaše tělo bude odolnější proti nachlazení i dalším nemocem.

Pozor na pitný režim

V zimě nesmíte zapomínat na pitný režim. Vyvarujte se chladných nápojů, pijte naopak hodně čajů. Zaměřte se na čaje z bylinek, které pomáhají mírnit projevy kašle, pomáhají s rýmou apod. Čas od času si dopřejte horký svařený džus, nebojte se do něj přidat špetku chilli nebo skořice pro zahřátí. Pijte také minerální vody. Na každých 10 kg hmotnosti byste měli denně přijmout až 400 ml tekutin.

Tento článek vznikl ve spolupráci s online magazínem o zdravém životním stylu – fittyn.cz.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit