Školní rok 2014/15 jsem strávil ve Spojených státech. Vracím se domů za pár dní, a tak mě napadlo, že bych se s vámi podělil o svoje zkušenosti, které by vám možná mohly pomoct při rozhodování, jestli do toho jít, nebo ne.

Záleží taky hodně na státu, kde skončíte. Já byl v Michiganu, řekl bych, že na Floridě nebo v Kalifornii je to určitě něco jiného. Bohužel, stát si vybrat bez příplatku nemůžete, takže nepočítejte automaticky, že skončíte v Kalifornii. Také se připravte na to, že v 90 procentech případů jsou studenti posláni spíš na předměstí, než do centra velkých měst. Začnu nevýhodami, výhody si necháme nakonec. Na konci článku se pak můžete podívat na pár fotek z mojí cesty.

Nevýhody

1. Odloučení

Připravte se, že 10 měsíců neuvidíte svoje kamarády ani rodinu. Zní to hrozně, ale po chvíli se na to dá zvyknout. Alespoň zjistíte, kdo je ten pravý kamarád a bude tu i po vašem návratu, a kdo si na něj jen hrál. Také je to pro vás výborná zkouška dospělosti, jestli zvládnete být odloučeni od rodiny.

2. Kulturní šok

Amerika není tak úžasná, jak jste si mysleli. Není. Pokud se nedostanete do Hollywoodu nebo na Floridu, tak se připravte, že celý rok nebude jen procházka růžovým sadem. Hodně lidí je o dost víc věřící, než my v čechách. Možná se taky dostanete do rodiny, která vás bude nutit chodit každou neděli do kostela. Také můžete skončit na farmě někde uprostřed ničeho, takže se připravte na všechno. Pokud pocházíte z města, připravte se na možné setkání s domorodými vidláky farmáři, a to i ve škole. Maskáče a kovbojské boty každý den do školy tu nejsou žádnou zvláštností.

3. Jídlo

Ačkoliv se jídlo objeví i na seznamu výhod, musím ho zařadit i sem. Je vynikající, až moc. Tak moc, že za 9 měsíců se mi podařilo nabrat 9 kilo. Velké porce nebo půlkilové hamburgery nesmějí chybět.

4. Lidé

V tomto případě opět hodně záleží na tom, kde skončíte, ale připravte se na to, že někteří Američané jsou prostě arogantní dementi. Nemusíte se bát, že byste si nenašli kamarády, nějací se vždycky najdou. Ovšem také se vždy najdou ti, co vás nebudou respektovat, protože USA je přece ta nejlepší země a vy jste podřazený národ. Nic si z toho nedělejte a s radostí tyto lidi ignorujte. Pak tu máme slavné helicopter parents aka rodiče, co jsou až trochu moc upnutí na svoje děti. Jejich 18 letejm dětem nakazujou, s kým se kamarádit. Dotknout se opačnýho pohlaví? Nikdy. No tohle by bylo asi na delší vyprávění, musíte zažít americkou náturu na vlastní kůži a povim vám, příjemná zkušenost to není.

5. Volný čas

Doporučil bych, abyste hned na podzim začali dělat nějaký sport. Je celkem jedno, jestli vám to jde nebo ne, časem se chytíte. Sporty tu fungují jinak než v ČR, kluby spadají pod školu a sporty se dělí na tři kategorie: podzimní, zimní a jarní. Když hned na podzim začnete dělat nějaký sport, najdete si mnohem snadněji kamarády a také budete mít co dělat. Kvůli absenci veřejné dopravy se musíte spoléhat buď na kamarády nebo na rodiče, aby vás vozili tam, kam chcete. Což je občas dost otrava, někomu se nechce jet až k vám, aby vás vyzvedl, nebo rodiče zrovna nemají čas, a tak skončíte s nudným odpolednem. Další otravná věc je, že jelikož kluby spadají pod školu, tak i váš školní výkon má důsledky na sport. Pokud jste zmeškali školu určitý den, nemůžete trénovat. Pak také když máte špatné známky, budete suspendováni a nemůžete hrát.

6. Pravidla

Většina organizací, která vás má na starosti, má svá pravidla. Ta můžou být občas dost zbytečná. Nesmíte mít nic s opačným pohlavím, žádný alkohol, kouření, nesmíte si udělat tetování ani řídit. Dokonce nesmíte ani změnit náboženství. Každých pár měsíců vás musí navštívit někdo z organizace a podívat se, jak se vám daří a podobně. A tak i přesto, že mi v USA bylo 18, občas jsem si připadal spíš jako ve školce. Dost taky pak záleží na vaší hostitelské rodině, jak moc vás nutí tato pravidla dodržovat.

7. Rodina

Opět dost záleží na tom, do jaké rodiny se dostanete. Takže toto může být výhoda i nevýhoda. Já osobně nemám špatnou zkušenost, moje rodina na mě byla hodná, dávali mi najíst tolik, kolik jsem chtěl, brali mě i do restaurací apod. Kamarád mi řekl, že jeho rodiče ho nechali i trochu pít. Na druhou stranu kamarádka zažila pravou americkou rodinu, musela chodit v neděli do kostela, nepouštěli ji ani ven s kluky a vypínali jí wifi na noc. Jiné zase dávali málo najíst a když si řekla o víc, tak odporovali. Další zase po 8 měsících řekli, že ji nemají rádi. Takže opravdu můžete skončit kdekoliv. Naštěstí když si s rodinou vyložene nesednete, můžete požádat o přesunutí, což všechny výše zmíněné udělaly a nová rodina byla o hodně lepší.

8. Oblékání

Ano, záleží mi na tom, jak vypadám, a byl bych rád, kdyby i lidi kolem mě vypadali hezky. To se tady ale v hodně případech nedá říct. Když přehlídnu fakt, že v módě jsou tu pozadu aspoň o rok a něco za Prahou (např. culík jim přijde furt divnej, zatimco v Praze ho má každej druhej fuccboi). Takže jsem se tu setkal s hodně případy, kdy se mi vyloženě chtělo blejt. Holky si vezmou žabky k džínům nebo ještě líp teplákům do školy, kluci naopak kovbojský boty s kraťasama. Další týpek si vezme pěknej společenskej kabát a k tomu mrdne tepláky. Hnus. Pak tu máme klasické fuccbois. Boty Sperry a k tomu vysoký Nike ponožky, jak přes kopírku. Vím, že pro hodně z vás tenhle bod nemá pointu, ale já nad tim nejednou kroutil hlavou.

Abych jenom nepomlouval, tak tady máte slíbené výhody, rozhodně se nenechte odradit, vše výše zmíněné se dá zvládnout!

Výhody

1. Jídlo

Tohle mi tu bude asi úplně nejvíc chybět. Jestli Američani něco uměj, tak to je udělat si jídlo. Posunuli to na další level. Ty burgery, co tu maj v normálních restauracích, jsou v Praze ty nejdražší. Určite taky zkuste Mac&Cheese, až tu budete, stojí to za to. A donuty a všechny ty sladkosti… Nemůžu o tom ani povídat, mám z toho hlad. Musíte vyzkoušet, abyste pochopili. Ale musim uznat, že na dobrou českou husičku od babi se nemůžu dočkat.

2. Nákupy

Pokud jste zámožní, tak si tu nákupů užijete do sytosti. To ale platí i pro ty, co si nemůžou koupit každý den kabelku LV jako já. Tím kouzlem jsou thrift shopy. Ano, Macklemore vám nelhal, když zpíval že za 99 centů tu seženete přehnaný triko. Stačí jen hledat. Za 9 měsíců, co tu jsem, mám zmáknutý všechny thrift shopy v okolí a aspoň jednou za měsíc se je snažim obrazit. Dají se tam najít opravdové poklady, takže jestli budete navštěvovat Ameriku, určitě je doporučuju. A pak pro teenagery, jako jsem já, taky obchody Zumies a Pacsun jsou skvělá volba. Trochu dražší, ale určitě si vyberete.

3. Jazyk

Snad hlavní důvod, proč sem všichni jedeme. Jazyk se fakt dobře naučíte a přestanete se stydět mluvit anglicky. Taky nemáte moc na vybranou, když nikdo česky neumí. Nedělá mi problémy číst knížky v angličtině a na filmy koukám bez titulků, což je taky paráda. Takže jestli se chcete naučit pěkně a plynule mluvit, určitě bych studium v zahraničí zvážil.

4. Zážitky

I přes všechno špatný, jsem tu zažil dokonalý zážitky. Záleží hodně na tom, kde jste a co je kolem vás. Tady je například v zimě fakt zima. Takže věci jako ježdění na čtyřkolkách po zamrzlým jezeře atd. Taky jezera jsou tu velký jak moře a vidět tuhle masu zamrznout je úžasný. Dále se pak určitě podíváte na hodně známých míst. Chicago je krásný město se zajímavou historií. New York taky perfektní, fakt jsem nečekal, že to bude až takhle gigantický. O Floridě ani nemluvím. Amerika má fakt hodně krásnejch míst, kam se stojí za to podívat, a zaručuju vám, že vás hostitelská rodina vezme alespoň na jedno.

5. Odpočinek od domova

Tenhle bod se může zdát dost pochybnej, ale já osobně byl rád, že jsem si mohl na chvíli odpočinout od ruchu velkoměsta. Všechny ty debility, co lidi řešej, a podobně. Teda jako ze začátku to bylo určitě příjemný, ale po 8 měsících už jsem se nemohl dočkat, až pojedu domů.

6. Lidé

Našel jsem si tu pár super kamarádů, na který, doufám, nějakou chvíli nezapomenu a zůstaneme v kontaktu. Inspirovali mě v hodně věcech a taky mi ukázali věci nový. Těch, co se s váma budou bavit hned bez předsudků, si važte, moc takovejch lidí v Americe neni.

7. Škola

Ano, škola je opravdu ve výhodách. Zaprvé, předměty jsou mnohem lehčí, takže nebudete mít problémy projít a ani se nemusíte tolik učit. Zadruhé, můžete si ve škole vybrat předměty, jaké chcete, pár je povinných, ale zbytek je na vás. Což je podle mě hrozně super, protože každý si vezme to, co ho baví. Takže díky tomuhle jsem se za ten rok naučil točit a upravovat videa včetně speciálních efektů a taky umím dobře s Photoshopem, dokonce jsem se i naučil hrát na piano. Všechno jenom díky předmětům, které jsem si vybral. Učitelé jsou taky mnohem hodnější a rádi vám pomůžou. Velké testy se píšou jenom na ABCD možnosti, takže to se dá taky zvládnout. Nadruhou stranu mě hodně překvapilo, že test tu může mít klidně i 200 otázek. Jediný, co je otravný, jsou nějaký pravidla. Žádný mobily na chodbách ani na obědě. Přestávka je 6 minut a hodina 72 minut, ale zas jenom 5 hodin za den. Zní to šíleně, ale zvykl jsem si rychle a když vás ta hodina baví, uběhne to rychlejš než 45 minut v Čechách. Pak taky musíte mít s sebou povolení učitele, když jdete na záchod, což mi přijde směšný. Ale školu jsem tu měl rád a uběhla rychle. Dokonce jsem dostal i ocenění za dobrý známky. 😀

8. Čeština

Jak tohle může bejt výhoda? Jednoduše. Není nic lepšího, než upřostřed hodiny zařvat: “Kurva tohle je taková píčovina!” nebo “Všichni tu máte chlupatou prdel!” Chápu, že vám to připadá trapný, ale dokud nezkusíte, nepochopíte. Ty jejich zmatený ksichty jsou k nezaplacení. Jednou jsem na tréninku řekl klukům, že “You’re gay” se řekne: “Sem teplej.” Tak si představte 20 kluků, co na sebe řvou: “SEM TEPLEJ, SEM TEPLEJ!” Smál jsem se ještě tak tři dny potom. Pak je taky skvělý učit Američany sprostý slova. Vyslovujou to tak roztomile a prostě vidět, jak na sebe křičej: “Ty čůráku” a podobně s přízvukem je dokonalý. Další výhoda je, že vždycky, když se vám něco ve škole nechce dělat nebo vám to nejde, řeknete učiteli, že je to pro vás moc těžký v angličtině. V 90 procentech případů dostanete nějakou výjimku. Ani nevim, kolikrát jsem tuhle výmluvu použil.

9. Sporty

Já sice hrál jenom jeden, ale hodně kamarádů z jinech zemí, co znám, jich hrálo víc. Najdete si hodně přátel a taky máte co dělat ve volném čase, což je super. Taky se můžete naučit nové sporty, které byste jinak neměli možnost hrát. Já například hrál lakros a byla to super zkušenost. I ten sport je hrozně super. Výběr je na vás.

To je asi všechno, co potřebujete vědět. Jak říkám, každý to tu má jiné a jde taky hodně o to, jak si to tu zařídíte. Můj osobní názor je, že jestli furt váhate, tak do toho určitě jděte. Zkušenost to je nepopsatelná. Jestli si chcete přečíst víc o mejch zážitcích, tak tady odkaz na můj blog. Pac a pusu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit