“Dlouhé prkno s kolečky”. Určitě jste ho všichni někde viděli, slyšeli o tom, nebo aspoň tušíte, o co se bude jednat, pokud jste zrovna nevylezli z jeskyně. V posledních letech tento sport zažil velký boom a já se vám ho pokusím v následující sérii článků přiblížit, seznámit vás s ním a poradit, jak se to s tímto sportem má. 

Longboarding se táhne se skateboardingem už od jeho počátku v 60. letech v Kalifornii. Tehdy si parta kluků řekla, že by bylo super moct surfovat, i když zrovna nejsou vlny. Přidělali podvozky z kolečkových bruslí na dřevěná prkýnka a tím vzniknul první skateboard. V prvopočátcích se nerozlišovalo mezi longboardem a skateboardem, vše bylo téměř stejné až do poloviny  70. let. Tehdy byl vynalezen základní skateboardový trik zvaný “ollie” a tyto dva sporty nabraly jinou dráhu, ale ne zas tak odlišnou, k čemuž se dostaneme později. V dnešní době vypadá klasický longboard nějak následovně.

9to5
zdroj: www.landyachtz.com

Samozřejmě druhů a tvarů je více než prstů na rukou, ale nyní zůstaneme u toho, že longboard je dlouhý od 85 do 120 cm a má větší měkká kola, než má klasický skateboard.

Na longboardu se dle mého názoru dá dělat mnohem více věcí než na krátkém skateboardu a od toho se odvíjí, jak celkově longboard vypadá. V základu můžeme rozdělit disciplíny v longboardingu na cruising, freeride, dancing a downhill.

Už se okolo tohoto sportu pohybuji třetím rokem a měl jsem možnost si již všechno vyzkoušet a jsem zastáncem názoru, že si v tomto sportu najde něco každý. Cruising je asi první věc, co budete na longboardu dělat, až se na něm naučíte jezdit. Je to to nejjednodušší. Nýbrž jsem přesvědčen že jednou dosáhnete bodu, kdy budete potřebovat něco víc, už jen třeba protože vás nebaví objíždět ten strmý kopec, který vede do zatoužené hospody a chcete tam být o 5 minut dříve. Zde se dostanete k tomu, že se začnete učit slidovat, což znamená přibržďovat si smyky, když jedete z kopce. Najednou zjistíte, že vás ta rychlost z kopce baví, koupíte si kombinézu, pořádnou helmu a už pojedete svůj první downhill sedmdesátkou z kopce. Pokud by vás ale nic z tohohle nelákalo, tak můžete skončit nebo i začít u dancingu, který spočívá v provádění různých triků na rovince.

lotfi3
zdroj: www.paristruckco.com

Proč začít s longboardem?

Longboading jako sport bolí rozhodně mnohem méně než skateboard. Na longboardu neexistuje to že by někdo jezdil bez helmy a bez rukavic (nepočítám to, když jedu do obchodu). Celkově zranění z longboardu jsou většinou jen odřeniny, občas dost hluboké, ale jen odřeniny. Málokdy se stane, že si zlomíte ruku nebo uděláte otřes mozku. To je jedno z kouzel tohoto sportu, protože zjistíte, že se v naší komunitě na bezpečnost opravdu dbá.

tyden.cz
zdroj: cgsa.cz

Jízda na longboardu je jako ježdění na kole, nezapomíná se to. A pokud již jezdíte na snowboardu, tak se vám vaše zkušenosti budou určitě hodit a můžete na vašem kopci za domem najít náhradu za sjezdovku v horách. Jako dopravní prostředek je longboard extrémně praktický, sice potřebujete asfalt, abyste mohli jet, ale longboard je malý oproti kolu, můžete si ho vzít do tramvaje, dát do skříňky ve škole, nechat v šatně v divadle a hodit do kufru, když někam letíte letadlem. A přijet někam na longboardu a zastavit slidem je rozhodně elegantnější a drsnější, než se dokodrcat někam na koloběžce nebo na kole.

james_and_liam_crouch_web
zdroj: www.calibertruckco.com

Osobně mi přijde, že longboarding je víc o tom si dobře zajezdit, pokecat s kámošema, nebo odjet na nějakou výpravu za novými kopci a zkušenostmi než o tom “odjet” nějaký trik, jako je tomu u skateboardu. Komunita longboardistů je o poznání menší než u skateboardu a to tomuto sportu také hodně pomáhá, protože se mezi sebou všichni navzájem známe, pomáháme si a všude panuje taková pohodová atmosféra. Pokud již longboard máte a chtěli byste se zúčastnit akce, tak se rozhodně nemusíte bát, nikdo na vás nebude blbě koukat a všichni vás vezmou mezi sebe. Obzvlášť na různých akcích a závodech získáte cenné zkušenosti a rady. Pro ježdění v Praze existuje na Facebooku skupina “Longboarding v Praze“, tak se neostýchejte přidat. Nikdy jsme nikoho nesnědli.

A co holky?

Na longboardu jezdí strašně moc holek, ale tím nemyslím takové ty partičky, co potkáte někde ve Stromovce, ale i holky, které si troufnou přijet na závody a natrhnout tam všem klukům zadek. Holky, co jezdí na longboardu se ve všem zemích sdružují pod Longboard Girls Crew. Tam můžete taky získat různé informace, ale nic nenahradí to, když přijdete někam si zajezdit s lidmi. Nicméně holky se nemusejí bát chlapů, ve většině závodů jedou ve vlastní kategorii.

maxresdefault
zdroj: www.youtube.com

Pokud vás tento sport zaujal, nebo se chcete přiučit něco nového tak se určitě těšte na další články, více tam rozvedu vybavení, místa, kde jezdit v Praze a Čechách, různé závody a akce a mnohem víc.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit