Lajla Rolstad je nejen skvělá spisovatelka, ale i velmi statečná žena s duší dobrodruha. Autobiografický román Vlčí ostrov dokumentuje život norské autorky na kanadském ostrově, několikaměsíční cestování autem Amerikou a téměř meditativní přezimování v chatě kanadských přátel.

  • Název: Vlčí ostrov
  • Autor: Lajla Rolstad
  • Překladatel: Daniela Mrázová
  • Nakladatelství: Kniha Zlín
  • Vydání: 2016
  • Počet stran: 242

vlčí ostrov

Dobrodružná roadmovie složená ze tří částí. Lajla přijíždí na ostrov v kanadské divočině, aby dělala jednu zimu správcovou rekreačního komplexu. Strach, zodpovědnost, samota a izolace. Mladá žena vs. příroda. O hrdince se navíc dozvídáme, že její diagnóza, která ji byla sdělena před několika lety, není zrovna příznivá.

“Bohužel se neobejdete bez léků, je to dané vaším typem, jste zranitelná; velké vypětí a citovou zátěž budete zvládat jen těžko a nedokážete si od nich sama ulevit, pokud nebudete trvale brát antidepresiva”

Tajemná, ale sympatická Lajla si na ostrově rychle zvyká a nachází několik spřízněných duší. Stará se o obytný komplex, topí v chatách, pomáhá v kavárně. Kvůli své bezpečnosti ale raději spává se sekerou. Pro jistotu. Nebojí se zvířat, které by mohly přijít z nedalekého lesa nebo vlků, kteří můžou připlavat z vlčího ostrova, největší obavu má Lejla z lidí.

Poté se vrací do Norska, dopisuje román, splácí dluhy a dělá si řidičák. Poté, co sežene dostatek peněz, se po více než roce do Kanady vrací. Na cesty vyráží sama, jen s nejnutnějším vybavením, které se jí vejde do auta. Potkává různé lidi – horolezce, hippies, alternativní skupiny, jogínky, kovboje, původní obyvatele a dobrodruhy. S některými stráví pár dní a zažívá dobrodružství, které přerůstá v hluboké přátelství. Ne každé setkání je příjemné a téma strachu a nebezpečí se v textech často vrací. V poslední části autorka žije několik měsíců o samotě v chatě přátel v srdci kanadské divočiny. Tráví čas meditacemi, učí se od místního léčitele, stará se o zásoby, dřevo, dům a opět nachází oporu mezi mnoha místními. Již se mnoho naučila a své zkušenosti zúročuje. Ač navenek působí jako křehká dívka, naučila se být statečnou a silnou a dokáže si poradit i situacích, ve kterých by jiní házeli flintu do žita. Duševně se zklidňuje a roste. Neztrácí víru ve své sny.

Autorka vše líčí velmi upřímně a nic nezkresluje. Málokdy se vrací do minulosti. Řeší jen to, co je tady a teď. Navíc nepoužívá přímou řeč. Připadáte si, jako byste četli něčí deník z cest, který nesděluje detailní souvislosti. Ty zná jen autorka sama a čtenář má tak obrovský prostor použít fantazii a tyto spojitosti si domýšlet.

Pokud má při cestách všeho dostatek a je velmi šťastná. Naturalistické popisování krajiny a malebných úkazů jsou krásné, až máte chuť vypravit se na podobnou cestu také. Na každém kroku číhá nebezpečí. O to krásnější je, když máte tyto okamžiky s kým sdílet. Krásná myšlenka, která opět dokazuje Maslowovu pyramidu potřeb.

Z recenzí

„Románové roadmovie z Kanady, kombinace Jacka Londona, Jacka Kerouaca a Joni Mitchellové, napsané s velkým citem, neochvějnou průrazností, opravdovým nadšením a jazzovou melodičností,“ napsal o knize kritik Fredrik Wandrup. A jeho kolega Bernhard Ellefsen dodává: „Díky nevyumělkovanému vyprávění v ich-formě o cestách podnikaných zdánlivě nazdařbůh a o hledání nezávislého života v jakékoli podobě představuje Vlčí ostrov podmanivý a vřelý román, který čtenáře místy velmi překvapí.“

Vydává Kniha Zlín v edici Fleet.

O autorce

Lajla Rolstad se narodila 11. listopadu 1978. Vyrůstala v Lillehammeru a studovala filozofii v Essexu. Debutovala v roce 2009 románem Nekronaut s gotickými a punkovými prvky. Autobiografický román Vlčí ostrov je její druhá kniha.

foto: www.kk.no, Kniha Zlín

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit