Lajla Rolstad je nejen skvělá spisovatelka, ale i velmi statečná žena s duší dobrodruha. Autobiografický román Vlčí ostrov dokumentuje život norské autorky na kanadském ostrově, několikaměsíční cestování autem Amerikou a téměř meditativní přezimování v chatě kanadských přátel.
- Název: Vlčí ostrov
- Autor: Lajla Rolstad
- Překladatel: Daniela Mrázová
- Nakladatelství: Kniha Zlín
- Vydání: 2016
- Počet stran: 242
Dobrodružná roadmovie složená ze tří částí. Lajla přijíždí na ostrov v kanadské divočině, aby dělala jednu zimu správcovou rekreačního komplexu. Strach, zodpovědnost, samota a izolace. Mladá žena vs. příroda. O hrdince se navíc dozvídáme, že její diagnóza, která ji byla sdělena před několika lety, není zrovna příznivá.
“Bohužel se neobejdete bez léků, je to dané vaším typem, jste zranitelná; velké vypětí a citovou zátěž budete zvládat jen těžko a nedokážete si od nich sama ulevit, pokud nebudete trvale brát antidepresiva”
Tajemná, ale sympatická Lajla si na ostrově rychle zvyká a nachází několik spřízněných duší. Stará se o obytný komplex, topí v chatách, pomáhá v kavárně. Kvůli své bezpečnosti ale raději spává se sekerou. Pro jistotu. Nebojí se zvířat, které by mohly přijít z nedalekého lesa nebo vlků, kteří můžou připlavat z vlčího ostrova, největší obavu má Lejla z lidí.
Poté se vrací do Norska, dopisuje román, splácí dluhy a dělá si řidičák. Poté, co sežene dostatek peněz, se po více než roce do Kanady vrací. Na cesty vyráží sama, jen s nejnutnějším vybavením, které se jí vejde do auta. Potkává různé lidi – horolezce, hippies, alternativní skupiny, jogínky, kovboje, původní obyvatele a dobrodruhy. S některými stráví pár dní a zažívá dobrodružství, které přerůstá v hluboké přátelství. Ne každé setkání je příjemné a téma strachu a nebezpečí se v textech často vrací. V poslední části autorka žije několik měsíců o samotě v chatě přátel v srdci kanadské divočiny. Tráví čas meditacemi, učí se od místního léčitele, stará se o zásoby, dřevo, dům a opět nachází oporu mezi mnoha místními. Již se mnoho naučila a své zkušenosti zúročuje. Ač navenek působí jako křehká dívka, naučila se být statečnou a silnou a dokáže si poradit i situacích, ve kterých by jiní házeli flintu do žita. Duševně se zklidňuje a roste. Neztrácí víru ve své sny.
Autorka vše líčí velmi upřímně a nic nezkresluje. Málokdy se vrací do minulosti. Řeší jen to, co je tady a teď. Navíc nepoužívá přímou řeč. Připadáte si, jako byste četli něčí deník z cest, který nesděluje detailní souvislosti. Ty zná jen autorka sama a čtenář má tak obrovský prostor použít fantazii a tyto spojitosti si domýšlet.
Pokud má při cestách všeho dostatek a je velmi šťastná. Naturalistické popisování krajiny a malebných úkazů jsou krásné, až máte chuť vypravit se na podobnou cestu také. Na každém kroku číhá nebezpečí. O to krásnější je, když máte tyto okamžiky s kým sdílet. Krásná myšlenka, která opět dokazuje Maslowovu pyramidu potřeb.
Z recenzí
„Románové roadmovie z Kanady, kombinace Jacka Londona, Jacka Kerouaca a Joni Mitchellové, napsané s velkým citem, neochvějnou průrazností, opravdovým nadšením a jazzovou melodičností,“ napsal o knize kritik Fredrik Wandrup. A jeho kolega Bernhard Ellefsen dodává: „Díky nevyumělkovanému vyprávění v ich-formě o cestách podnikaných zdánlivě nazdařbůh a o hledání nezávislého života v jakékoli podobě představuje Vlčí ostrov podmanivý a vřelý román, který čtenáře místy velmi překvapí.“
Vydává Kniha Zlín v edici Fleet.
O autorce
Lajla Rolstad se narodila 11. listopadu 1978. Vyrůstala v Lillehammeru a studovala filozofii v Essexu. Debutovala v roce 2009 románem Nekronaut s gotickými a punkovými prvky. Autobiografický román Vlčí ostrov je její druhá kniha.
foto: www.kk.no, Kniha Zlín