Když má tělo dostatek všech živin, funguje jako dobře namazaný stroj. Bez nich však pomyslné soukolí „drhne“. Které vitamíny souvisí se suchou pletí?

Jak poznáte, že je vaše pleť suchá?

Přízvisko „suchá“ si pleť může vysloužit z různých důvodů. Někde je „pouze“ drsnější a svědí, jindy se na ní objevují bolestivé praskliny, otoky a začervenání. V horších případech dochází k plošnému loupání nebo se objevují léze.

Ačkoliv xéroza – jak se nadměrné suchosti pleti říká odborně – nebývá způsobena pouze nedostatkem vitaminů, stav pokožky se může kvůli chybějící živině výrazně zhoršit. Konzumací vhodných potravin či potravinových doplňků se její stav naopak výrazně zlepší.

Deficit vitamínu A

Zdaleka nejčastěji je pokožka suchá kvůli deficitu vitaminu A. Právě ten (ať už v podobě beta-karotenu, nebo retinolu) je pro zdraví pleti naprosto zásadní. Samozřejmě nejen pro ni – kromě toho, že zajišťuje správný buněčný růst a regeneraci kožních buněk, podporuje růst kostí, umožňuje nám vidět ve tmě a v neposlední řadě napomáhá k optimální regulaci imunitního systému.

Nadměrné vysychání pleti je pouze jedním z mnoha příznaků deficitu vitaminu A. K dalším patří zvýšená lámavost nehtů, vysoušení vlasů, bolesti hlavy a mimo jiné i pocit suchých očí.

Deficit vitamínu B2

B2 neboli riboflavin slouží jako prevence před zánětem retní sliznice a „koutků“. Nedostatek tohoto vitaminu se projevuje velmi suchou pletí, a to především v okolí úst.

Deficit jódu

Dlouhodobý deficit jódu může rozhodit správnou funkci štítné žlázy. K dalším symptomům patří únava, přibírání na váze, citlivost na chlad, depresivní stavy, otoky… a také suchá pleť.

Deficit zinku

Zinek je důležitou živinou pro celou řadu fyziologických procesů. Podílí se na fungování imunity, regeneraci, dělení buněk a syntéze bílkovin. Pokožka se bez něj neobejde z důvodů správné struktury buněčných membrán a aminokyselin, rychlého hojení a prevence před tvorbou zánětu. Mimo jiné chrání kůži před UV zářením.

Které další vitaminy potřebuje zdravá pleť?

Vypnutí a správnou stavbu pleti zajišťuje vitamín C (bez něj pokožka výrazně hrubne), její ochranu před volnými radikály zase vitamin E. A co se týče esenciálních mastných kyselin, díky nim se může voda udržet uvnitř buněk.

Nezapomeňte, že nedostatek vitaminů není zdaleka jedinou příčinou suché kůže. K dalším významným faktorům patří špatné klima, působení agresivních chemikálií v kosmetice, hormonální nerovnováha, cukrovka, nezdravý životní styl (nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu) a v neposlední řadě atopická dermatitida.

Pokud vaše problémy přetrvají i po úpravě jídelníčku, vyzkoušejte některý z kvalitních krémů na suchou pleť. Dobrou volbou je produktová řada Atoderm od BIODERMY.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit