Je už sice rok 2017, ale já stále nemůžu přestat myslet na jednu z největších televizních událostí minulého roku, kterým je desetidílný seriál American Crime Story.

Asi většina už slyšela o O. J. Simpsonovi, jednom z nejlepších hráčů amerického fotbalu, jenž byl v 90. letech obviněn za vraždu své exmanželky a jejího přítele. Soud se táhl skoro rok a stal se z něj “případ století”. Vynášení rozsudku se zatajeným dechem sledovala celá Amerika, která tak názorově rozdělená nebyla už dlouho. Důvod? O. J. Simpson je afroameričan, což v rasistické zemi, jejíž policie brutálně a často bezdůvodně mlátila černochy, byl velký problém.

První desetidílná řada seriálu American Crime Story jednoduše pojmenovaná The People v. O. J. Simpson nestranně sleduje celý případ od nalezení těl, přes průběh celého soudu, až po rozsudek. Sledujeme tak samotného Simpsona, jeho dream team právníků, či státní žalobce v čele s excelentí herečkou Sarah Paulson, jež za svůj výkon získala cenu Emmy i Zlatý glób.

Už tak silné příběhy dokázal tým okolo Ryana Murphyho, tvůrce American Horror Story,  postavit do několika rovin. Kromě lidí bezprostředně kolem Simpsona, nám seriál ukazuje též, jak na celou kauzu reagovala média, veřejnost, blízké rodiny, soudce, policie, porota a nebo i tehdejší americký prezident Bill Clinton, což ze seriálu dělá komplexní výpověď doby, jež byla stále těžce prodchnuta rasismem. A to celé bylo jen před neuvěřitelnými dvaceti pěti lety.

Kromě skvělého scénáře, režie a výpravy celý děj provází vynikající výkony herců, které svojí vážností překvapí. Ať už jde o Davida Schwimmera (Ross z Přátel) hrající ustaraného právníka Roberta Kardashiana (Ano, jde o otce Kim Kardashian.), Cuba Goodinga Jr. jež hraje samotného Simpsona a nebo Johna Travoltu, který se předvedl v nejlepší formě za posledních několik let a dokazuje, že stále patří mezi hereckou špičku.

Celkově seriál za svoji desetidílnou řadu o O. J. Simpsonovi získal dvacet dva nominací na cenu Emmy, z čehož proměnil ve výhru rovnou devět, získal též dva Zlaté Glóby nebo čtyři ceny Critics Choice Awards. A pravděpodobně o výhrách seriálu neslyšíme naposled. Už teď se připravují rovnou další tři série na příští roky – o hurikánu Katrina, vraždě módního návrháře Gianniho Versaceho a skandálu okolo Moniky Lewinské, s níž měl poměr právě tehdejší prezident a již zmíněný Bill Clinton.

Zpátky ale k sérii The People v. O. J. Simpson. Jde totiž o skvělou výpověď doby, kdy se lidi stále dělili podle barvy své kůže. Povinně bych všechny díly pustil ve školách. Příběh o “případu století” je totiž skvělým mostem k současným rasistickým problémům současnosti.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit