Studium na Newton College má úroveň a styl. Klade důraz na propojování akademické sféry a byznysu. Mezi její absolventy patří řada dnes mimořádně úspěšných podnikatelů, stejně jako se úspěšní podnikatelé na školu i hlásí. Klíčová slova: Brno – kombinované studium – zajímavý obor – důraz na praxi. To prý zadal do vyhledávače Petr Ševčík, spolumajitel firmy INA SPORT, a výsledek byl – Newton College. Tak se přihlásil. Jak zvládá podnikání a studování?

Jak se vám daří kombinovat studium a práci, která je jistě hodně náročná?

Velmi těžká odpověď. Když odpovím, že bez problémů, tak to bude vypadat, že nároky na studium na naší škole jsou nízké. Když odpovím, že nedělám nic jiného, než se učím, tak budu lhát. Samozřejmě, že je dobývání pomyslných horských vrcholů v podobě zápočtů a zkoušek náročné, ale pokud člověk zvolí vhodnou strategii, lze skloubit dohromady i nemožné. Důležité je nenechávat všechno na poslední chvíli a snažit se učit v průběhu celého semestru, což si tedy opakuji dost často i nahlas. K hladšímu průběhu mého studia přispívá také moje manželka, která mě nenutí umývat nádobí.

Aplikujete některé poznatky nabyté v rámci studia ve své firmě?

Že bych kompletně překopal zavedené firemní standardy a postupy a zavedl po dvaceti letech nové? To určitě ne. Spíš jsem se ujistil, že vedeme firmu správně a máme před sebou snad ještě pár desítek podnikatelských let. Teď si tedy uvědomuji, jestli by mě to nemělo spíše znepokojovat. Připouštím, že když mě nějaký nový postup zaujme, určitě se mu nebráním, vidím-li přínos. 

Vaše podnikání jede už poměrně dlouho. Zřejmě proto jste se dal na kombinované, dříve dálkové studium. Co u vás rozhodovalo při výběru vysoké školy?

Popravdě jsem se jednoho dne probudil s tím, že bych se mohl pustit do dalšího životního dobrodružství a rozhodl se studovat. Začal jsem se pídit po dobré vysoké a při vyhledávání přes Google na mě vypadla jedna z nejlépe hodnocených soukromých vysokých škol, tedy NEWTON College. Na mé rozhodování měla vliv i skutečnost, že už zde studují někteří moji známí, od nichž jsem dostal nejlepší reference.
Pochopitelně jsem ale zvažoval i studium na veřejné škole. Na žádné fakultě se ale neotevíraly obory, kterým bych chtěl věnovat svůj volný čas v rámci kombinovaného studia. A navíc stále vnímám státní školy jako vzdělávací instituce, které příliš nespojují teoretickou část výuky s praxí.

Neznepokojovalo vás, že se často hovoří o tom, jak si lze na soukromých školách zaplatit titul, aniž by člověk musel drtit tisíce stránek skript? Dokážete si svůj výběr soukromé školy před takovým názorem obhájit?

Dokážu, protože to, že má někdo plné kapsy peněz a platí školné, ještě neznamená, že se mu podaří projít bez jakýchkoliv problémů až ke státnicím. Byl jsem svědkem, když spousta studentů prvního ročníku tento názor změnila poté, co neprošli sítem zkoušek na konci druhého semestru. A poznal jsem párkrát na vlastní kůži, že je na NEWTON Collegetohle síto poměrně přísné. Studovat jsem se rozhodl dobrovolně s cílem dozvědět se nové informace. Byl bych blázen, kdybych si cokoliv spojené se školou kupoval, protože ve výsledku bych podvedl pouze sám sebe.

Co je vaším hnacím motorem při studiu i při práci? Přece jen jste v životní etapě, kdy máte spokojenou rodinu, prosperující firmu a mohl byste si víceméně jen užívat.

Možná právě tohle zaselo semínko, abych začal přemýšlet nad tím, jak setřást stereotyp, který dokáže člověka pořádně vyčerpávat. A vzhledem k tomu, že už dvacet let podnikám, hledal jsem nový impuls. Studium na vysoké škole uspokojuje moji touhu po neutuchající socializaci spojené se získáváním vědomostí využitelných v praxi. Navíc jsem měl možnost potkat docela dost zajímavých lidí v různém věku, od kterých se můžu dál inspirovat nejen v pracovním, ale i v osobním životě. Toho si hodně cením. 

Z jakého důvodu usilujete o dosažení akademického titulu? Máte přece úspěšnou firmu?

Určitě není mým cílem běžet hned po obdržení diplomu do tiskárny, abych si nechal vyrobit nové vizitky s titulem. Jak jsem zmínil, naše firma funguje již dvacet let, spoustu činností máme za ty roky zautomatizovaných, jenže na mně samotném se v posledních letech podepisovala jakási stereotypní stagnace. A z vysoké školy jsem doslova a do písmene u vytržení, takže titul bude jen takovou pomyslnou čerstvě utrženou olivou vhozenou do Martini.

Našel jste si mezi studenty přátele, se kterými rád trávíte čas i mimo školní půdu?

Našel. Nejen mezi studenty, ale i mezi vyučujícími. Nebál bych se říct, že někteří z nich již patří mezi mé nejlepší přátele. Naše společné i rodinné dovolené s nimi jsou tím nejlepším důkazem.

NEWTON College je soukromá vysoká škola se sídlem v samotném srdci Brna a Prahy. Na výuce se podílí řada významných osobností z praxe, mj. viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík, uznávaný psycholog Marian Jelínek nebo digitální stratég Jan Řezáč. Unikátní spojení teorie s praxí oceňují úspěšní absolventi, dnes již známé osobnosti z praxe jako je Petr Hobža nebo Lukáš Žďárský.

V rámci studijního programu „Ekonomika a management“ si studenti mohou vybrat specializované profesní zaměření, například populární marketing a brand management, psychologie pro manažery, management cestovního ruchu, nebo třeba management lidských zdrojů. Studenti mají možnost prezenčního a kombinovaného studia nebo výuky v angličtině. Přijímací řízení na bakalářské studium je bezplatné, primárně se nezaměřuje na znalosti, ale na motivaci a předpoklady ke zvolenému zaměření.

– advertorial –

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit