Studentské kapely ve spolupráci s Youth, Speak Up! a členy European Democracy Youth Network (EDYN) z České a Slovenské republiky vytvořily novou československou hymnu k letošním oslavám 17. listopadu. Song s názvem „Samet“ je o mladých lidech a jejich touze měnit svět kolem sebe, stejně jako to udělali jejich rodiče v roce 1989.

Datum 17. listopadu je pro nás důležitým milníkem moderních dějin. Velmi úzce je spjato se studenty, kteří v tento den organizují různé akce, abychom si připomněli historii. Sametovou novinku nazpívaly dvě studentské kapely – Candlelights a Vypuštěné Koupaliště ve spolupráci se slovenským raperem Bohémem z uskupení Rapress.

​​Když jsme písničku psali, chtěli jsme, aby z ní bylo jasně cítit jedno – naděje. Naděje, že stejně jako v roce 1989 mohou mladí něco změnit. A myslím si , že to se nám v písni podařilo vystihnout, komentuje Giancarlo Lamberti, skladatel a člen kapely Candlelights. Dodává, že má radost ze zakomponování hned několika hudebních stylů, aby si každý mohl najít to svoje. 

Nápad na vytvoření hudebního obsahu k letošním oslavám Sametové revoluce vyšel z dílny organizace Youth, Speak Up!. Chtěli jsme vytvořit písničku, která mladým lidem dodá odvahu měnit svět kolem sebe k lepšímu. Slova písně vyjadřují touhu vystoupit z davu a stát si za tématy důležitými pro mladou generaci. To, že jsou mladí lidé strůjci změny dokázaly i letošní volby, které podle exit pollů rozhodli právě mladí voliči, vysvětluje Jana Soukupová, zakladatelka organizace Youth, Speak Up! a členka EDYN, která se již od roku 2018 snaží aktivně prosazovat témata mladých lidí v politice. Stojí například za projektem volbypromlade.cz.

Song bude poprvé naživo ke slyšení 17. 11., na místě, kde odstartovala Sametová revoluce – na pražském Albertově. Studenti zde vystoupí odpoledne ve 13:00.

Tento projekt vznikl za podpory českých s slovenských členů European Democracy Youth Network. Tato organizace přispívá k navazování dialogu napříč rozdílným názorovým spektrem a podporuje mladé aktivní členy ve veřejném životě – v politice i v občanské společnosti.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit