Fractions je djské techno duo. Pochází z Ruska, ale sídlí v Praze. V rozhovoru pro Czechmag porovnávají českou a ruskou techno scénu, představují plány do budoucna a přemýšlí, jaké jsou největší výzvy dnešního nočního klubového života.

Jak byste kluci popsali svůj styl, který hrajete?

Velmi energická taneční elektronika s určitým 90s a 00s vibem, který je dost nostalgický.

Co tvořil váš styl do té podoby, kterou má teď?

Šedesát procent z našich dětských zážitků a třicet procent inspirace od ostatních interpretů. Posledních deset procent nejde vysvětlit či definovat.

Co vás nejvíc inspiruje?

Takový ty momenty, který nikdy nečekáš. Můžeš je ale přenést do jakékoliv myšlenky, fráze, filmové scény nebo hudebního rozhodnutí v určitém songu.

Jaká je vaše nejoblíbenější část při produkování hudby?

Exportování hotových songů. Dalo by se to přeložit implementací jednoho nebo více nesamozřejmých prvků, které by sloužily jako leitmotiv celého tracku. Když nakonec posloucháš finální verzi, je to čistá katarze.

Jaká byla nejlepší stage, na které jste kdy hráli?

Na to neexistuje snadná odpověď. Každá stage je unikátní a závisí na technických komponentech (ozvučení, světla, klub atd.) a jedinečném spojení s tamními lidmi, kteří ovlivňují dynamiku. Promotéři obvykle věří tomu, co dělají, a vynakládají velké úsilí na vytvoření správné atmosféry.

Takže je těžké říct nejlepší etapu nebo nejlepší město nebo cokoli jiného. S jistotou můžeme říci, že rádi hrajeme doma. Z našeho pohledu od znovuotevření klubu Fuchs2 pražský noční život nabírá po lockdownech druhý dech.

Hodně djs jsou introverti, označili byste se sami taky za jedny?

Patříme spíš do zlatého středu.

Užíváte si víc hraní před lidmi nebo produkování svých songů doma či ve studiu?

Oboje je super, ale proč si vybírat jedno, když si užíváme oboje?

Pokud máš pocit, že jsi v rozporu sám se sebou, je to vážný důvod k zamyšlení, zda děláš věci správně.

Ok, tak jinak. Co nesnášíte na produkování nových songů?

Nejhorší na vytváření nové hudby je ta vize, kterou máš a ve které se chceš držet. I v elektronické hudbě je místo s relativně vysokou mírou svobody, které má určité nevyhnutelné „povinnosti“, i když to není oficiálně „povinné“ (jen se tak zdá). Každý label má svůj vlastní „styl“ a každý majitel labelu má svou představu o „ideální“ hudbě.

Všechny večírky pak mají svůj vlastní „nádech“, který musíš vzít v úvahu. Správný způsob, jak toho dosáhnout, je neztratit se v tom. Pokud máš pocit, že jsi v rozporu sám se sebou, je to vážný důvod k zamyšlení, zda děláš věci správně.

Myslíte si, že dlouhodobá profesionální djská kariéra je kompatibilní s normálním zdravým životem?

Proč ne? Koukni na Shlømo!

Jaké jsou největší výzvy, kterém teď čelí techno scéna?

Tak je jasný, že největší challenge je teď covid pandemie a různá lokální opatření po celé Evropě. Cena je vysoká a bohužel uzavření nočních klubů po celé Evropě je vždy hned jako jedno z prvních opatření. To se pak podepisuje na klubech a pořadatelích, kteří se snaží o přežití, zatímco je jejich výdělek pryč. Je to strašně těžký a my jen doufáme v co nejlepší zítřky.

Proč jste teď zabydlený v Česku a ne v Rusku, odkud pocházíte?

Ve zkratce, neviděli jsme žádné příležitosti – tam, odkud pocházíme. Navíc není jediný důvod, abychom našeho kroku litovali.

Jaký je váš názor na českou techno scénu?

Česká techno scéna patří do takové té kategorie ještě vznikajících scén, společně s dalšími východoevropskými zeměmi. Je to skvělý mix dobrých věci, který se tu dějí a staly v minulých letech, ale na druhou stranu se tu vše posouvá pomalu. Nicméně vidíme rostoucí zájem o českou techno komunitu, a tak se snažíme aspoň svým malým dílem k ní přispět.

Jak se tu cítíte? Jaký je rozdíl mezi českou a ruskou techno scénou?

Akce v Rusku jsou mnohem větší a jdou do několika tisíc návštěvníků. Což ale přikládáme spíš zeměpisnou velikostí naší rodné země. V Rusku jinak máme kluby jako Monasterio v Moskvě, kde lidé navštěvují jejich akce Plus, taky máme v zemi světově dobré talenty ve svém žánru, jakým je třeba Vladimir Dubyshkin, Rikhter nebo Locked Club. Na druhou stranu je velmi těžké udržet si dlouhodobě otevřený klub v Rusku než policie začne dělat zátahy na daných místech a začne se snažit donutit majitele platit „ochranářskou daň“.

A v České republice?

Naopak v České republice je celá scéna a komunita kolem ní mnohem víc svobodná. To je velmi důležité pro společenský a hlavně kulturní růst. Však to můžeme všichni vidět, jak moc tahle scéna vyrostla během velmi krátké doby.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Máme velmi narvaný rozvrh do konce tohohle roku. Různá vystoupení a vydávání nových songů, které jsou naplánovány na příští rok. Takže jednoduše buďte všichni ready na nové Fractions, kteří přijdou brzy, a nezapomeňte se zastavit už tenhle pátek na party Tetris v Bike Jesus, kde taky hrajeme!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit