Jubilejní 10. ročník site-specific výstavy mladého umění POKOJE prověří studenty vysokých uměleckých škol v jejich duchaplnosti a vynalézavosti. Po roce v domácí izolaci a speciální stay home edici, se jejich útočištěm stane historické sídlo České strany národně sociální na náměstí Republiky, jehož místnosti promění instalace vytvořené na téma důvtip. Na téma výstavy navazuje i série tematických přednášek, workshop i komentovaná prohlídka. Nápaditost současných studentů výtvarných škol odhalí výstava probíhající od 10. do 17. listopadu.
Naproti obchodnímu domu Kotva stojí budova, která v minulosti sloužila také jako ústřední sídlo České strany národně sociální, jejíž členkou byla i Milada Horáková. V únoru 1948 tu na příkaz ÚV KSČ proběhl protistranický puč a do vedení vlivné politické strany, která se stala v období po 2. světové válce druhou nejsilnější, byli dosazeni příznivci komunistů. Prázdným místnostem historicky významné budovy vdechnou studenti architektury, volného umění či designu opět nový smysl.
30 pokojů neobarokní budovy oživí celkem 13 škol z 9 měst ČR. Každý z vybraných ateliérů má za úkol vytvořit site-specific instalaci navrženou přímo pro konkrétní místo, která musí s místem zároveň komunikovat. „Studenti mají v proměně pokoje zcela volnou ruku, přičemž téma výstavy se jim stává jakýmsi vodítkem a prvotní inspirací,“ vysvětluje ředitelka výstavy Kamila Huptychová. Téma důvtipu uchopili studenti umění z celé České republiky rozdílně. Někteří řeší samotný význam slova důvtip, jiní zase chytré zacházení s odpadem, který člověk během života vyprodukuje. Nejednou studenti vyzvou návštěvníky ke hře, ať už to bude důvtipná hra s LED světly, únikovka nebo osvědčená dětská hra na detektiva a vraha.
Po loňském roce, který zavedl diváky Pokojů do soukromí studentů a nechal je nahlédnout do domácích prostředí, oživují organizátoři úspěšný koncept kurátorského pokoje. O jeho podobu se tentokrát postarají studenti kurátorských studií Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (FUD UJEP). V instalaci pojmenované Kolik důvtipu máš, tolikrát jsi člověkem zkoumají institucionální rámec odkazující k aktuálním tendencím i možnostem prezentace současného umění, které je nuceno skrze virtuální dimenzi stále více expandovat do veřejného prostoru. Tento trend více akcelerovala pandemická situace, která zásadním způsobem ovlivnila způsob prezentace galerijních i muzejních institucí. Mezi vystavujícími umělci kurátorského pokoje bude etablovaný umělec Milan Mikuláštík, který ve své tvorbě primárně řeší charakteristické aspekty společnosti, respektive problémy, jež společnost sužují. S problematikou frustrace z tlaku způsobeného vlivy covido-lockdownového stavu se zabývá ve své práci studentka FUD UJEP Lucie Kramperová. Svět sítí a internetovou kulturu zkoumá dlouhodobě i další student a vizuální umělec Zdeněk Svejkovský. Vedle českých autorů představí svůj velkoformátový triptych slovenský umělec Matúš Lányi, jež je součástí cyklu Wikipedia Prophet, v němž spojuje téma virtuálního světa a sakrálních námětů.
Jednu z místností oživí také Hostina. Instalace autorského fotokoutku, který navazuje na fotografický soubor Kukbuk Kateřiny Sýsové. Hostinu bude tvořit na první pohled (ne)zcela jedlé pokrmy již tradiční české kuchyně. Každý z návštěvníků je vítán se jí zúčastnit. Pokud však očekává, že se zde dobře nají, může být zklamán. Svíčková z pravých svíček nebo dávno utopení utopenci totiž nakrmí především objektiv fotoaparátu.
Čtveřice nejlepších studentských instalací si rozdělí finanční odměnu 20 000 Kč. O třech vítězích rozhodne odborná porota, čtvrtého určí diváci. V rámci doprovodného programu pestrou paletu témat a problémů otevřou odborné přednášky a panelová diskuze, které budou přístupné veřejnosti.
Vstupenky na Pokoje 2021 jsou k zakoupení v síti GoOut.