Pokud patříte k těm, kteří žijí v podnájmu, popřípadě ještě s rodiči či někým jiným, a neplatí výdaje za domácnost, možná jste se nikdy nezamysleli, jaká je vaše spotřeba vody a kolik stojí takové běžné denní aktivity, jako je například sprchování, koupání, nebo o kolik peněz přicházíte, když při čištění zubů necháte téct vodu z kohoutku. Pojďme se na to společně podívat!

Nejprve si musíme uvědomit, za co všechno vlastně platíme, když si pustíme vodu z kohoutku. V podstatě se můžeme zaměřit na dva parametry – vodné a stočné. Vodné je cena za vodu, která k nám přitéká a stočné je zkrátka poplatek za odvedení odpadní vody pryč a její následné čištění.

Obecně cena za vodu rok od roku zdražuje, její cena je určena vždy 1. ledna nového roku. Když sečteme ceny vodného a stočného, vyjde nám v ČR průměrná cena 77 Kč za 1 m3 (kubík) vody. Kubický metr je 1 000 litrů, tudíž 0,077 Kč, čili necelých 8 haléřů za 1 litr vody. To se vám možná zdá jako nic, ale věřte, že při průměrné denní spotřebě 90 litrů na osobu se tato cena velmi rychle nasčítá. Pojďme se podívat na nějaké příklady!

Osobní hygiena

50 % z denní spotřeby spadá právě do tohoto úseku – vana, sprcha… Každý preferuje něco jiného, každopádně obojí je poměrné nákladné. Když do toho zahrneme i mytí rukou, čištění zubů, vyjde nám poměrně dost peněz.

Vana

Někdo se koupe každý den, někdo se raději sprchuje. Jednou za čas si ale každý dopřeje relax v podobě napuštěné horké vany. Tato forma hygieny je samozřejmě dražší – dejme tomu, že k napuštění vany je zapotřebí 250 litrů vody, což dělá 19,25 Kč. Pokud se koupete 3x týdně, je to se zaokrouhlením 58 Kč, za měsíc 201 Kč a za rok třeba až 2 770 Kč za jednoho člověka!

zdroj: www.koupelnyvenus.cz
zdroj: www.koupelnyvenus.cz

Sprcha

Sprcha samozřejmě vychází cenově výhodněji, ale závisí na tom, jak dlouho se sprchujete. 1 minuta sprchování, to je 9 litrů, nevyjde ani na 1 korunu, při trvání 10 minut už je to ale 7 Kč a nebudeme si nalhávat, každý si dokáže ve sprše zpívat klidně půl hodiny21 Kč. Pokud se sprchujete průměrně 15 minut 4x týdně, je to potom 42 Kč, za měsíc 166 Kč a za rok 2 000 Kč, což je opravdu o něco levnější!

zdroj: www.palazzio.cz
zdroj: www.palazzio.cz

Mytí rukou

1 litr z obyčejného kohoutku vyteče při silném proudu přibližně za 10 sekund, což můžeme brát jako dobu jednoho umytí rukou – 0,077 Kč. Za den si ruce doma opláchneme dejme tomu 5x, to je 0,385 Kč, týdně 2,695 Kč, měsíčně 11 Kč, ročně 135 Kč.

zdroj:
zdroj: www.kafe.cz

Čištění zubů při tekoucí vodě

Zuby by se měly čistit 3 minuty, při této době si většina z nás nechává téct vodu. Zamysleli jste se ale nad tím, kolik peněz vám takovýmto počínáním “odtéká”? 3 minuty čištění, to je 16 litrů vody, tudíž 1,232 Kč. Zuby si denně čistíme minimálně 2x a týdně to vychází na ztrátu 17 korun, měsíčně 72 Kč a ročně 860 Kč! Za to byste si mohli pořídit třeba dostatek zubních past na celý rok.

zdroj: www.maminkam.cz
zdroj: www.maminkam.cz

Mytí nádobí

Když se řekne tento pojem, část z nás si vybaví dřez plný nádobí, které je třeba v ruce umýt. Ti druzí tento problém řeší tak, že všechno dají do myčky. Co je ale výhodnější z hlediska ceny?

Mytí nádobí v ruce pod tekoucí vodou

Když je nádobí hodně, mytí nám může trvat třeba 5 – 10 minut, s ohledem na rozlišnost času a různou sílu proudu si stanovme náklady na jedno takové mytí 1 Kč (14 litrů). Pokud každý den takto jednou umyjeme nádobí, je to týdně 7 Kč, měsíčně (30 dní) pak 30 Kč a ročně 360 Kč. To není zas tak mnoho.

zdroj:
zdroj: www.ekolist.cz

Mytí nádobí v myčce

Jak je to s mytím v myčce? Roli samozřejmě hraje značka a typ přístroje, při běžném programu v trvání 2 hodin se použije 10 litrů vody – 0,77 Kč. Ročně je to 277 Kč, což je opravdu o něco levnější (opomeneme-li elektřinu). Stačí ale úsporněji mýt nádobí v ruce a ceny mohou být stejné.

zdroj:
zdroj: www.ireceptar.cz

Záchod

Spláchnutí záchodu

Na jedno spláchnutí záchodu je zapotřebí 9 – 10 litrů vody. Když záchod denně spláchneme například 5x, je to 3,50 Kč, týdně 24 Kč, měsíčně 104 Kč a ročně potom 1 250 Kč, což není zanedbatelná částka!

zdroj: www.prozeny.cz
zdroj: www.prozeny.cz

 

Podle našeho průzkumu je možné při zmíněných činnostech utratit přes 7 000 Kč za jedince. Tak co, budete se od teď zamýšlet nad tím, kolik peněz u vás doma mizí společně s tekoucí a odtékající vodou?

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit