Tajuplný a napínavý román

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

amerického spisovatele Ransoma Riggse, který zfilmoval režisér Tim Burton, jehož snímek od 29. října běží v českých kinech, vyšel jako audiokniha v podání Viktora Dvořáka.

„Sirotčinec, a myslím tím celou trilogii, jejíž další dva díly plánujeme postupně vydat v průběhu příštího roku, má tu fascinující vlastnost, že dokáže svou uhrančivou atmosférou pohltit obecenstvo bez rozdílu věku,“ nastínil Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. „Knížka je výrazně založená na zvláštních starých fotografiích a film působí zejména bujarou vizualitou, ovšem audiokniha posluchače zavede přímo do centra dobrodružného vyprávění, jehož podivné protagonisty si může představit dle vlastní imaginace. Viktor Dvořák umí svým sympatickým projevem skvěle zprostředkovat příběh jednoho kluka, který se bál, že jeho život bude obyčejný, ale zjistil, že na něj díky neobyčejnému, dosud neobjevenému nadání čeká velmi magická budoucnost, která je navíc prolnutá s minulostí,“ uvedla Šárka Nováková, redaktorka OneHotBook.

ransom_riggs_sirotcinec_slecny_peregrinove_pro_podivne_deti_audio_onehotbook_3d

Existuje opravdu podivný sirotčinec pro děti se zvláštními schopnostmi, o němž Jacob jako malý slýchával, když se probíral dědečkovou sbírkou starých fotek? Teď je mu šestnáct a po rodinné tragédii se vydává na cestu, která mu umožní pochopit, kým vlastně je. Nezodpovězené otázky jej zavedou na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objeví rozpadající se trosky starého domu. Když bloumá opuštěnými chodbami, uvědomuje si, že jeho obyvatelé byli skutečně velmi neobvyklí. Co s nimi má společného? A mohli by být ještě naživu?

Nahrávku doprovází původní hudba, složená z temného přediva elektronických tónů a zvuků, nemilosrdně tepaných strojovým rytmem, který jako kyvadlo odsekává čas a graduje v tempu i dynamice. Jinde je posluchač ukolébáván melodií z dětského hracího kolotoče, jíž však pokradmu překrývá funění, šustot a přerývaný dech, které se postupně splétají ve strašidelné kakofonii.

Audiokniha v režii Michala Bureše vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 Kč i jako CD mp3 za 349 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

Chtěl bych vidět pod povrch

Rozhovor s hercem Viktorem Dvořákem, vypravěčem audioknihy
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

v_dvorak_foto_alena_hrbkova

Jak se vám Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti líbil? Případně – jak by se vám líbil, kdybyste byl dítě? Nebo byste ho doporučil i pro dospělé?

Když jsem knihu četl, tak jsem ji střídavě vnímal jako příběh pro děti a pak chvíli zase jako pro dospělé. A nakonec jsem došel k tomu, že je to někde mezi. Myslím, že v období dospívání by se mi to líbilo, protože je to opravdu napínavé a vtahující. Občas tam jde o život a v některých momentech se lámou charaktery. Odhaluje se, kdo je na jaké straně, co vydrží… Což je, podle mě, obzvlášť poutavé.

Které postavy jste si nejvíc oblíbil?

Jednou z mých nejoblíbenějších postav je právě slečna Peregrinová, takový typ anglické dámy, která se může zdát suchopárná a přísná, ale postupně se ukazuje jako velmi srdečná a svérázná. A pak samozřejmě hlavní hrdina Jacob – protože knížka je napsaná tak, že ji vnímáte z jeho pohledu. Asi každý má v jistém věku pocit, že se cítí být trošku odjinud a že mu jeho okolí nerozumí – a ono mu možná skutečně nerozumí… A když pak najednou najdete někoho, kdo vás chápe, nebo zjistíte, že to, co se vám na sobě samých zdá divné, možná divné je, ale že je to tak dobře a správně, tak věci začnou dávat smysl. Když se necháte vést ústřední postavou, tak se s tím prostě musíte ztotožnit. I jako vypravěč celý příběh vidím a čtu hodně z pohledu hlavního hrdiny.

Máte s Jacobem něco společného?

Asi to, že si leckdy také připadám, že jsem úplně jinde než moje okolí. Jako bych spadl z měsíce. V audioknize se tomu říká, že jsou „podivní“. Někdy mám taky pocit, že jsem podivný.

A jakou ze „superhrdinských vlastností“ podivných dětí byste chtěl mít?

Chtěl bych vidět pod povrch.

Co bylo na četbě Sirotčince nejobtížnější?

Tenhle text je hezký v tom, že má příjemný, svěží rytmus, ale zároveň je specifický tím, že jsou v něm velmi dlouhá souvětí. Je to hodně košaté a někdy dá docela fušku se vyznat ve větě, která zabírá třetinu stránky. A rozhodně není jednoduché ji pak ještě přečíst tak, aby to bylo srozumitelné i na poslech. Baví mě to, ale příprava chce dost času. Musel jsem si trochu zvykat na to, jak autor asi přemýšlel, abych se na něj lépe napojil.

Co vás při četbě nejvíc bavilo?

Jsou tam moc hezké romantické momenty, kdy se hlavní hrdina blíž a blíž seznamuje s jednou sympatickou slečnou. A pak – když tam jde o život, když jsou tam ti netvoři – to se čte skoro samo.

Vzhledem k tomu, že už česky vyšly i další dva díly série, jste zvědavý, jak to bude dál…?

Kdybychom se tu ve studiu znovu potkali nad dalšími díly, tak se budu těšit, protože čtení na mikrofon mě moc baví. Ale radši se nebudu těšit příliš, abych to nezakřikl.

Hrajete v televizi i v divadle, v čem je pro vás práce u mikrofonu jiná?

Je to specifická práce, která je velmi příjemná ve své sevřenosti. Člověk je ve studiu sám jenom s mikrofonem a má pouze to slovo. Ačkoli ale máte jenom „tak málo“, všechno kolem se smrskne kolem těch slov a když je vám v tom sevření dobře, tak je vám v něm hodně dobře.

Pouštíte si mluvené slovo i jako posluchač?

Moc rád. Docela často poslouchám rádio Vltava. Občas stíhám četbu na pokračování. Většinou to prostě zapnu a něco u toho dělám. A když mě to hodně chytne, tak si sednu a přestanu pracovat a poslouchám a poslouchám… Pak si zjistím, kdy je další díl a další díl… Když se to stane, tak je to dobré znamení. Takový lakmusový papírek kvality.

A co rád čtete?

Od Sirotčince není tak daleko k jinému fantasy autorovi, kterého mám rád, a to je J. R. R. Tolkien, král žánru. A co se týče dobrodružné literatury, vloni a předloni jsem si doplňoval takové věci, jako jsou Tři mušketýři a byl jsem úplně nadšený. Do té doby jsem vůbec netušil, jaké je to skvělé čtení.

Co byste popřál posluchačům audioknížky?

Byl bych rád, aby jim u toho bylo dobře. A aby se v tom dobrém naladění doposlouchali až na konec.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit