The city is finally starting to install signs prohibiting Segway vehicles, the Technical Administration of Communications (TSK) confirmed.

A ban on the two-wheel self balancing vehicles was approved in July and technically started in August, but could not be enforced due to the lack of signs in the affected area. The law required that signs signifying a ban be placed where the ban is in effect. The city, however, failed to order the new signs from the proper city departments and failed to provide funds to post them.

City Hall on Nov. 24 approved a measure allowing the signs to go up. The first one will go up Nov. 25 at Hradčany, near the Pražský hrad (Prague Castle) tram stop at Jelení and U Prašného mostu streets.

segway ban is up_article-detail

Residents had long complained to City Hall about the Segway tours in the city center. The vehicles move quickly on the sidewalks, making it difficult to walk downtown. Tour guides were also sometimes aggressive in approaching potential customers. Operators opposed the ban, saying there were just a few bad operators spoiling the situation for everyone else.

— READ MORE —

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit