Tom Odell, šestadvacetiletý anglický písničkář, do Prahy se svým koncertem zavítal již podruhé. Poprvé tomu bylo roku 2013, kdy se předvedl s albem Long Way Down v Lucerna Music Baru. Po třech letech se sem vrátil a navrch k již zažitým, ale stále neutichajícím hitům přidal songy z nejnovějšího alba s názvem Wrong Crowd, se kterými se pochlubil v Malé sportovní hale v Holešovicích.

Ve stejný den se v Praze konaly i další dvě atraktivní události – koncert kapely Bastille a vystoupení Eltona Johna v O2 Aréně. Ti, co se rozhodli upřednostnit charismatického Brita Toma Odella, na jednu stranu rozhodně nemohli litovat, naopak někteří mohli být krapet zklamáni. Ne všem příchozím totiž byly dopřány stejné podmínky.

tom odell prague 2016 04

Co se týče koncertu, nedá se Tomu Odellovi vytknout, snad jen kromě občas nepřirozené fistule, kterou místy zpívá, jediná sebemenší věc. Naprosto precizně odehrál základní set o přibližně 12 písních, kdy zazněly hity jak z předposledního alba (Grow Old With Me, Another Love, Hold Me, Long Way Down…), tak i toho posledního (Magnetised, Wrong Crowd, Concrete…), přičemž koncert si očividně velmi užíval. Kromě toho, že je Tom Odell skvělým hudebníkem a při koncertech se sám doprovází na piáno, je i skvělým showmanem. Během vystoupení se nebál několikrát vylézt na piáno, došel si plácnout s fanoušky, od kterých si vzal i českou vlajku, již s hrdostí po zbytek vystoupení nosil na zádech, párkrát i k celé hale promluvil. Jinak byl ale koncert velmi plynulý a ani na chvíli neztratil na “drajvu”. I tak koncert trval bez mála neskutečné 2 hodiny!

tom odell prague 2016 01
foto: Matěj Knezevic

Po “závěrečné” písni Grow Old With Me sice hlavní aktér večera na chvíli odešel z pódia, avšak neignoroval řev a burácení davu, který se s ním jen tak loučit nechtěl. A s českým obecenstvem se naštěstí nechtěl loučit ani Tom Odell. Na pódium se vrátil a k původnímu tracklistu přidal k překvapení všech ještě nadprůměrně dlouhý přídavek. Zpěvák má svůj repertoár zkrátka k prasknutí nabitý hity, a tak těm, kteří zbrkle neodešli, nadělil dalších 5-6 tracků.

tom odell prague 2016 05

Zda byl správně zvolen prostor, je otázkou. I když ke stylu Odellovy hudby by se více hodil komornější, více osobní koncert s bližším kontaktem k publiku, byla by škoda neumožnit tento zážitek většímu počtu lidí, což Malá sportovní hala dokázala.

Když Tom Odell zpíval s českou vlajkou mávajíc nad hlavou a v dalších podobných dojemných momentech, kterých během celého večera rozhodně nebylo málo, si každý fanoušek uvědomil, že se jedná o sakra povedenou a precizně nacvičenou show. Jeden fakt ale bohužel tyto pocity nemusel dopřát všem příchozím…

tom odell prague 2016 06

Kromě nekonečné fronty u vstupu, která trvala již od odpoledne, organizátoři totiž zpřístupnili pouze jeden vchod, kterým se dalo dostat před pódium, což by nebyl takový problém, kdyby však zůstal po celou dobu průchozí. Jak se dalo předpokládat, na koncertech jde jakákoliv vstřícnost ze strany fanoušků stranou a každému záleží jen na tom, aby měl pro sebe dobrý výhled. Nekorigování pohybu ze strany organizátorů ve zmíněném průchodu zapříčinilo to, že se jednoduše ucpal a pro stovky návštěvníků nebylo možné dostat se dále do sálu, který byl přitom klidně i z jedné třetiny nezaplněný. V průchodu často vznikaly potyčky mezi těmi, co se chtěli dostat do sálu nebo naopak pryč z něj. Ti, co byli málo důrazní nebo zkrátka neměli chuť se mezi davem cpát a hádat se,  v některých případech i zklamaně odcházeli z koncertu, protože se s pouhým poslechem koncertu, navíc z míst, kde ani zvuk nebyl perfektní, jelikož se tříštil, nespokojili. Zbytečně tak byla narušována jinak naprosto klidná a přátelská atmosféra, kterou Tom Odell svým vystoupením navodil.

tom odell prague 2016 05

Na druhou stranu se organizaci kromě této “maličkosti” nedá nic vytknout, šatny, jeden z častých neduhů na koncertech, obsluhovaly návštěvníky rychle a bez problémů, stejně tak i bary, které navíc nabízely výborný Svijanský máz za příjemných osmatřicet kaček.

Sečteno podrtženo, charismatický Tom Odell v Praze předvedl naprosto strhující koncert, na který velká část fanoušků bude s jistotou dlouhou dobu s radostí vzpomínat. O to víc je škoda, že jedna drobná organizační chyba nemohla dopřát stejné dojmy a pocity všem, co za lístky zaplatili stejnou částku.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit