Společnost Samsung představila již druhou generaci svých horizontálně sklápěcích mobilních telefonů Galaxy Z Flip. Jeden tento kousek se dostal na testování i do naší redakce. Zkráceně můžeme konstatovat minimálně to, že jde o opravdu unikátní mobil, ke kterému byste jen těžko hledali alternativu.

Galaxy Z Flip 3 5G je nejnovější mobil s horizontálně sklápěcí obrazovkou od Samsungu, který byl představen společně s modelem Galaxy Z Fold 3 5G. Ten se sklápí vertikálně a tvoří hybrid mezi mobilem a tabletem. Z Flip 3 je naproti tomu klasickým, avšak skladnějším mobilním telefonem, který nabízí toho nabízí spoustu nového. Při testování jsme se detailněji podívali na jeho výkon, obrazovku, fotoaparát, fyzické vlastnosti i mnoho dalšího. O všechny poznatky, výhody i nevýhody se s vámi níže podělíme a prozradíme, proč jde o velký skok v mobilním světě.

Skoro jako starý dobrý véčko. Jen trochu jiný…

Představa mobilních telefonů s ohebným displejem se zdála být ještě před několika lety slušným sci-fi. Technologický pokrok si však razí cestu ohromnou rychlostí a již v únoru loňského roku Samsung představil svůj první takový model s názvem Galaxy Z Flip. Ten funguje podobně jako stará dobrá „véčka“. S tím rozdílem, že po jeho odklopení jednu část nezabírá klávesnice, ale obě strany jsou pokryté spojeným displejem. A nyní, o rok a několik měsíců později, přišel Samsung s podstatně vylepšenou a o dost dostupnější verzí Galaxy Z Flip 3 5G za cenu od 26 990 Kč, což z ní dělá nejlevnější mobil s ohýbacím displejem na trhu. Na výkonu v Samsungu naopak nešetřili vůbec. Pojďme si tedy Z Flip 3 5G představit podrobně.

Lehký, skladný, elegantní, chytrý

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G se zavírá i otvírá velmi lehce a příjemně. Mobil váží 183 gramů a ve složené variantě má rozměry 72,2 x 86,4 x 16,1 mm, takže se bez problémů vejde do jakékoliv kapsy nebo kabelky. Na zadní straně mobilu najdeme kromě dvojice fotoaparátů a blesku i druhou 1,9“ obrazovku, na které můžete zobrazit čas, podívat se na notifikace, přepnout písničku nebo třeba přijmout hovor bez nutnosti otevírání celého zařízení. Oproti předešlému modelu je tak obrazovka 4krát větší a nabízí i mnohem větší množství funkcí.

Zbytek zadní strany mobilu je pokryt odolným sklem, což vypadá hezky a mobilu to dodává na eleganci. Mínusem tohoto stylu je jen fakt, že na skle mohou být po užívání vidět otisky od prstů. Nejde však o výrazné narušení designu a v případě potřeby je lze lehce smýt. Model je k dostání ve fialové, zelené, krémové nebo černé variantě. Poslední zmíněná je pak jediná matná.

Displej

Zajímavější část však přichází při rozevření mobilu do jeho plné velikosti. V ten moment se na nás rozsvítí hlavní luxusní 6,7″ displej s rozlišením 2640×1080 pixelů a navíc 120Hz obnovovací frekvencí, díky které je vše krásně plynulé. Původní model disponoval pouhými 60 Hz, takže i zde jde o významný krok dopředu. A když budete třeba pod přímým sluncem, nemusíte se bát, že byste na obrazovku neviděli. Můžete si na ní totiž nastavit jas až 1200 nitů, což je dost na to, abyste na svůj mobil viděl dobře kdekoliv a kdykoliv. Právě displej je asi tím největším lákadlem Z Flip 3 a náš pocit z kvality a plynulosti obrazu byl opravdu příjemný.

Obrazovku si navíc můžete rozdělit na dvě části, na kterých můžete mít spuštěné dvě aplikace najednou. Jde o skvělou funkci, kterou můžete využít například při různých videokonferencích, kdy na jedné části máte puštěný samotný hovor a na druhé si mezitím můžete například psát poznámky. Každou část si navíc můžete nastavit na takovou velikost, jaká vám vyhovuje.

Na obrazovce je bohužel stále viditelný i hmatem znatelný přehyb obrazovky. Jeho plné odstranění je ale výzva, na kterou zatím nenašel východisko žádný světový výrobce. Nejde navíc o žádnou větší překážku, které si na zapnutém displeji očima nevšimnete a po chvíli si na miniaturní prohlubeň zvyknou i vaše prsty. Větší problém může lidem s krátkými prsty dělat velikost obrazovky. V rozloženém stavu jde totiž spíše o větší model, takže na jeho horní část je poměrně obtížné dosáhnout některým z prstů ruky, kterou telefon držíme. Jeho ovládání je tak mnohem lehčí oběma rukama.

Výkon

Co se týče výkonu, Samsung Galaxy Z Flip 3 nezaostává za klasickými mobily v této cenové relaci ani o kousek. Disponuje osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 888 a 8 GB RAM, takže nemá problém s rozběhnutím jakékoliv hry na nejvyšší detaily a nezasekává se při žádných úkonech. Například hraní střílečky z první osoby na jedné části mobilu a sledování videa ve 4K na druhé není žádný problém. O samotný chod systému se pak samozřejmě stará nejnovější Android 11.

Vybrat si můžete navíc mezi dvěma verzemi podle úložiště. Za základní cenu obdržíte model se 128 GB interního místa, za příplatek 2 tisíce korun pak můžete mít až 256GB místa. Úložiště si bohužel žádným externím diskem nebo SD kartou nerozšíříte, protože mobil obsahuje slot pouze na jednu SIM kartu a USB-C pro nabíjení.

Baterie

Zatím jsme víceméně jen chválili. Displej nás uchvátil a vnitřní komponenty nabízí téměř to nejlepší, co můžete dnes na trhu mobilních telefonů získat. Co však není „nejlepší“, ale pouze „průměrné“, je baterie. Ta se svou kapacitou 3300 mAh vydrží něco okolo 4 hodin čistého času, zhruba jeden den klasického používání. To je naštěstí vykompenzováno slušnou rychlostí nabíjení, protože baterie mobilu se pomocí 15W rychlonabíjení obnoví z 0 na 100 % během zhruba 100-110 minut. Nejde sice o výkon srovnatelný s jinými telefony v této cenové relaci, jako např. Samsung Galaxy S21, ale vzhledem k povaze a konstrukci modelu je to slušný výkon. Např. mnohem dražší skládací Motorola Razr 2 má kapacitu baterie pouze 2800 mAh.

Další výhodou baterie je, že podporuje bezdrátové i reverzní nabíjení. To znamená, že mobil můžete nejen nabít bez potřebného kabelu, ale z mobilu můžete zároveň nabíjet i jiná zařízení a doplňky jako třeba hodinky nebo sluchátka.

Ostatní funkce

U nového Z Flipu 3 by se toho dalo zmínit ještě opravdu mnoho. Abychom rozebrali úplně vše, potřebovali bychom opravdu velké množství prostoru. Pro ucelenou představu o tomto jedinečném mobilu ale bude stačit, když zmíníme okrajově jen pár dalších věcí, které nás na něm uchvátili, překvapili nebo i zarazili.

Vychválit musíme zajisté stereo reproduktory. Ty hrají velmi kvalitně a dostatečně hlasitě na to, aby přehlušily například hluk dopadajících kapek a stříkající vody, takže můžete bez obtíží vaše oblíbené písně poslouchat třeba v koupelně. Podobnou pochvalu si zaslouží i zabudovaný mikrofon. Ten zas čistě zachytává hlas a nenechává vás na holičkách při obyčejném telefonátu, ani třeba na videokonferenci.

Co se fotoaparátu týče, rozhodně nejde o největší přednost Z Flip 3, ale pokud s ním nehodláte pořizovat vyloženě umělecké fotky, rozhodně vám i on postačí. Je vybaven 12 MP, díky kterým pořídíte poměrně solidní snímky. Vyzdvihnout však musíme spíše vlastnost přizpůsobit se sníženému světlu, takže i večer nebo v noci dokážete zachytit pěkné záběry. Kamera pak dokáže natáčet video ve 4K.

Dalším velkým plusem je velmi přesné a rychlé odemykání pomocí otisku prstů nebo rozpoznání obličeje. Mobil je navíc voděodolný podle standardu IPX 8 a je konstruován z nejodolnějšího hliníku, který kdy Samsung použil. Ohýbací mechanismus by měl pak údajně vydržet až 200 tisíc otevření a zavření, což by mělo být pro jeden lidský život až až.

Nakonec zmíníme ještě obsah balení, ve kterém vám váš nový miláček přijde. Jde o velmi minimalistické a elegantní pojetí, takže uvnitř hezky vypadající krabičky najdete pouze samotný mobil, jehlu na odemknutí slotu SIM karty a kabel USB-C/USB-C. Pokud tedy nemáte redukci na zapojení USB-C do zásuvky, budete si ji muset dokoupit. To může působit mírně otravně, vzhledem k celkově nízké pořizovací ceně jde ale o lehce zanedbatelný nedostatek.

Závěr

Představili jsme vám všechny výhody i nevýhody nového Samsung Galaxy Z Flip 3 a doufáme, že už máte nyní o tomto novém kousku z dílny největší jihokorejské značky lepší představu. Ať už se pro koupi tohoto modelu rozhodnete, nebo ne, musíme uznat, že jde o velmi překvapivý a možná až revoluční krok. Až doposud totiž byly totiž mobily s ohýbacím displejem něčím exkluzivním, za co jste byli nuceni připlatit více, byť jejich výkon byl srovnatelný s řádově levnějšími modely. Tomu by nyní mohl být konec. Samsung Galaxy Z Flip 3 je totiž patrně prvním mobilem, který nabízí sklápění jen jako další funkci, přitom se ostatními parametry vyrovná svým konkurentům ve stejné cenové kategorii. Můžeme jen doufat, že se tímto směrem budou ubírat i další sklápěcí mobilní telefony.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit