Poděkování rodině, kritika genderových stereotypů a velký potenciál. Nejen tyto prvky propojuje debutová sólová deska Jáchyma Kováře. Pod pseudonymem Yasha nyní společně s novou mezinárodní kapelou vydává emotivní indiepopovou nahrávku The Boy Who Came Here From The Dust. 

Jáchym Kovář s muzikou začínal už ve třinácti letech, a sice jako dubstepový producent s přezdívkou Dubstract. Společně s Robertem Křížem založil synthpopovou DIY skupinu JayRõ v rámci vlastního komunitního labelu Oddity Records. Přestože se kapela s osobitou estetikou a zvukem dočkala například na nominace do hudebně exportní soutěže Czeching, kterou zaštiťuje Radio Wave, doopravdy se Kovář našel až po přestěhování do Berlína za účelem studia hudební produkce. Právě tam totiž vznikl jeho sólový indiepopový projekt Yasha, který se uvedl v květnu 2020 melancholickým singlem Under Pillow o nutnosti sebeprezentace a přetvařovaní na sociálních sítích i v každodenním životě.

„Už od dětství jsem chtěl hrozně moc vydat desku. Na tomto albu jsem pracoval tři roky v Berlíně a zachycuje tak důležitou etapu mého života,“ říká Yasha. 

Vysněná sólová prvotina vznikala přes tři roky v Berlíně a Praze pod producentským dohledem hudebníka Nèra Scartche, člena pražské electropopové kapely MYDY. Nahrávací proces probíhal v různých studiích po české metropoli, ale i v berlínských bytech a prostorách tamní školy. O finální mastering se postaral zkušený producent Risto Sokolovski.

„S Nèrem se známe už opravdu dlouho. Patří mezi důležité lidi v mém životě a vážím si ho nejen jako muzikanta a producenta, ale především jako kamaráda. Chtěl jsem desku dělat právě s ním, protože je pro mě velmi citlivá a osobní. Nèro ví, jaký jsem, a zná příhody, které písně vyprávějí,“ vysvětluje Jáchym Kovář. 

Novinku předznamenal pilotní singl Orange Fish, v němž Jáchym líčí sen o neznámé dívce, která se změnila v oranžovou rybu a zmizela. V písničce, která desku otevírá, se jako host představuje zpěvačka Amelie Siba. V rámci textů a silných příběhů zaujme například i song Brave Girl o Jáchymově starší sestře, která se o něj v dětství starala, nebo dojemná skladba My Little Brother, kde zase hudebník adresuje svého mladšího bratra. 

„Prochází obdobím života, které ho poznamená na celý život. Kvůli rozvodu rodičů doma nastala nepříjemná situace, kdy vzduchem létaly talíře. Vincent za mnou přišel a brečel mi do náruče. Chtěl jsem napsat písničku, kterou by mohl poslouchat i za deset let a stále by mu dodávala pocit, že jsem tu pro něj,“ svěřuje se Yasha.

Začátkem října Yasha zveřejnil černobílý videoklip k songu Before Your House, ve kterém si oblékl růžovou sukni, do konce roku ho doplní také klip k písni The Fall.

Album na Spotify

Album The Boy Who Came Here From The Dust oficiálně vyšlo v pátek 8. října, a to nezávisle v distribuci Believe Music. Na jejím vzniku se podílela i polovina Kovářovy koncertní kapely v čele s baskytaristou Sebastianem Bluestonem a hudebnicí Annou Vaverkovou. Společně na pódiu vystoupili například během září v prostorách pražského klubu Fuchs2 a na festivalu ZLOMVAZ, koncertování pro ně po releasu novinky představuje jasnou prioritou. V listopadu se uskuteční křty desky v Praze i Berlíně, kde bude možné zakoupit The Boy Who Came Here From The Dust na vinylu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit