Všechno začalo jednou nalezenou knížkou na bratříčkově pohřbu. Knížkou, která vypadla hrobníkovi z kapsy a osaměle ležela ve sněhu. Liesel jí ovšem rychle zvedla a zastrčila si ji do kabátu. A tím začala “kariéra zlodějky knih”. Knihy se pro Liesel staly bránou do jiného světa, kde existovaly sny, úžasná a magická slova, a hlavně – neexistovala tam druhá světová válka.

Kniha s názvem Zlodějka knih je už pátým dílem australského spisovatele Markuse Zusaka, který jako vypravěče v této knize zvolil někoho velmi neobvyklého. Někoho, koho každý v životě nakonec potká, kdo se k nám přikrade v různých životních etapách a neptá se, zda může přijít. Smrt. Smrt, která našla Lieselin deník a s ochotou nám její příběh v této knize vypráví.

Příběh se odehrává v nacistickém Německu v průběhu druhé světové války. Hlavní postavou je mladičká Liesel, která musela být odebrána od maminky (v průběhu příběhu se dozvíme proč) a dovezena k její nové německé rodině. Jejími novými rodiči se stává sympatický a hodný Hans Hubermann, jehož veselé hraní na harmoniku se rozléhá po celém domě na Nebeské ulici, a také Rosa Hubermannová, tvrdá žena, která nikomu neřekne jinak než saumensch a svému manželi by při každé příležitosti nejradši dala pár facek. Liesel první dny téměř vůbec nemluví, ale vše se prolomí, když Hans objeví ukradenou knížku. Je tady ovšem jeden problém – Liesel neumí číst. Hans Liesel proto nabídne, že se spolu budou učit číst. A tak se pokaždé v noci sejdou a ponoří se do (vcelku neobvyklé) knihy Hrobařova rukověť. Liesel je novými slovy a pojmy zcela unešená a začínají pro ní znamenat celý svět. Nová slovíčka si zapisuje na stěnu ve sklepě, která bude zanedlouho celá zaplněná.

Nesmíme ale zapomenout na další důležité lidi v Lieseliném životě – kluka s citrónově žlutými vlasy se jménem Rudy, který se Liesel vždy snaží dát pusu, a také starostova žena, která Liesel dovolí si číst v její obrovské knihovně. Když se to ale starosta dozví, návštěvy jí zakáže. Liesel bez knížek, těch světů, které ještě neprozkoumala, nevydrží, a tak se jednou odváží se vkrást do starostčiny knihovny a pár si jich vzít. Učiněná zlodějka knih, nemyslíte?

Život jde dál a válka se stále nelepší. Jedné noci jim na dveře zaklepe mladý vyčerpaný muž a prosí je o pomoc. Představí se jako Max Vandenburg, syn Hansova dávného přítele z války. Je tady ovšem jedna potíž – Max je Žid. Musí ho proto schovávat ve sklepě a nikomu nic neprozradit, protože každý ví, co by se jim stalo, kdyby nacisté zjistili, že ho schovávají. Mezi Maxem a Liesel vzniká nádherný vztah. Jak Liesel sama říká – Max jí otevřel oči.

Jenomže válka je válka a lidé se musí skrývat před stále častějšími nálety… Jedna chyba může změnit vše.

Zlodějky knih se na celém světě prodalo už více než jeden milion výtisků a není se čemu divit. Pro každého je tu něco – knižní nadšenci si jistojistě oblíbí Liesel a ti, kteří rádi čtou historické příběhy z tohoto období, je tato kniha nutnost. Zlodějka knih je nádherné dílo plné poselství o síle slov, pevného přátelství a knih, ale také samozřejmě plné nespravedlivé a hrozné války, která se v té době odehrávala. Myslím, že tuto knihu by si každý měl přečíst, aby se něco takového jako druhá světová válka už nikdy neopakovalo.

zdroj – náhledový obrázek:
www.smh.com.au

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit