Všechno začalo jednou nalezenou knížkou na bratříčkově pohřbu. Knížkou, která vypadla hrobníkovi z kapsy a osaměle ležela ve sněhu. Liesel jí ovšem rychle zvedla a zastrčila si ji do kabátu. A tím začala “kariéra zlodějky knih”. Knihy se pro Liesel staly bránou do jiného světa, kde existovaly sny, úžasná a magická slova, a hlavně – neexistovala tam druhá světová válka.
Kniha s názvem Zlodějka knih je už pátým dílem australského spisovatele Markuse Zusaka, který jako vypravěče v této knize zvolil někoho velmi neobvyklého. Někoho, koho každý v životě nakonec potká, kdo se k nám přikrade v různých životních etapách a neptá se, zda může přijít. Smrt. Smrt, která našla Lieselin deník a s ochotou nám její příběh v této knize vypráví.
Příběh se odehrává v nacistickém Německu v průběhu druhé světové války. Hlavní postavou je mladičká Liesel, která musela být odebrána od maminky (v průběhu příběhu se dozvíme proč) a dovezena k její nové německé rodině. Jejími novými rodiči se stává sympatický a hodný Hans Hubermann, jehož veselé hraní na harmoniku se rozléhá po celém domě na Nebeské ulici, a také Rosa Hubermannová, tvrdá žena, která nikomu neřekne jinak než saumensch a svému manželi by při každé příležitosti nejradši dala pár facek. Liesel první dny téměř vůbec nemluví, ale vše se prolomí, když Hans objeví ukradenou knížku. Je tady ovšem jeden problém – Liesel neumí číst. Hans Liesel proto nabídne, že se spolu budou učit číst. A tak se pokaždé v noci sejdou a ponoří se do (vcelku neobvyklé) knihy Hrobařova rukověť. Liesel je novými slovy a pojmy zcela unešená a začínají pro ní znamenat celý svět. Nová slovíčka si zapisuje na stěnu ve sklepě, která bude zanedlouho celá zaplněná.
Nesmíme ale zapomenout na další důležité lidi v Lieseliném životě – kluka s citrónově žlutými vlasy se jménem Rudy, který se Liesel vždy snaží dát pusu, a také starostova žena, která Liesel dovolí si číst v její obrovské knihovně. Když se to ale starosta dozví, návštěvy jí zakáže. Liesel bez knížek, těch světů, které ještě neprozkoumala, nevydrží, a tak se jednou odváží se vkrást do starostčiny knihovny a pár si jich vzít. Učiněná zlodějka knih, nemyslíte?
Život jde dál a válka se stále nelepší. Jedné noci jim na dveře zaklepe mladý vyčerpaný muž a prosí je o pomoc. Představí se jako Max Vandenburg, syn Hansova dávného přítele z války. Je tady ovšem jedna potíž – Max je Žid. Musí ho proto schovávat ve sklepě a nikomu nic neprozradit, protože každý ví, co by se jim stalo, kdyby nacisté zjistili, že ho schovávají. Mezi Maxem a Liesel vzniká nádherný vztah. Jak Liesel sama říká – Max jí otevřel oči.
Jenomže válka je válka a lidé se musí skrývat před stále častějšími nálety… Jedna chyba může změnit vše.
Zlodějky knih se na celém světě prodalo už více než jeden milion výtisků a není se čemu divit. Pro každého je tu něco – knižní nadšenci si jistojistě oblíbí Liesel a ti, kteří rádi čtou historické příběhy z tohoto období, je tato kniha nutnost. Zlodějka knih je nádherné dílo plné poselství o síle slov, pevného přátelství a knih, ale také samozřejmě plné nespravedlivé a hrozné války, která se v té době odehrávala. Myslím, že tuto knihu by si každý měl přečíst, aby se něco takového jako druhá světová válka už nikdy neopakovalo.
zdroj – náhledový obrázek:
www.smh.com.au